Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία8 Δεκεμβριου 2015
ΑΕΚ - ΚΑΛΛΟΝΗ 3 - 0

Ακόμη πιο  δύσκολη έγινε η  προσπάθεια της Καλλονής  για παραμονή, χάνοντας από μια μεγάλη ομάδα. Εντούτοις, κέρδισε τις εντυπώσεις και δικαιούνταν ένα τουλάχιστον γκολ. Όλα κρίθηκαν από πολύ νωρίς, με τα δύο γκολ των γηπεδούχων.

ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Στην Καλλονή γνώριζαν ότι  η  αποστολή τους κόντρα  στην ΑΕΚ του Γκουστάβο Πογέτ θα ήταν εξαιρετικά  δύσκολη. Παρόλα αυτά, όλοι αυτοί που έπαιξαν προσπάθησαν να  δώσουν  τον καλύτερό τους  εαυτό και να  αποδείξουν στην αντίπαλο ότι  είναι  εδώ, παίζουν δυνατά και προσπαθούν να κερδίσουν τη χρονιά, που  για  τους περισσότερους  φαίνεται  χαμένη. Ωστόσο, η αλήθεια είναι πως το κλειδί για την εύκολη νίκη (και το θέαμα) της ΑΕΚ ήταν το ασφυκτικό πρέσινγκ, στο οποίο η Καλλονή δεν είχε καμία απάντηση, δεχόμενη  τα  γκολ σχετικά πολύ νωρίς  και από εκεί και πέρα, όλα έγιναν πολύ  δύσκολα. Σύμφωνα, πάντως, με τις  ευκαιρίες  που δημιούργησε,  ένα γκολ το δικαιούνταν πραγματικά, αλλά από τη μια η έλλειψη  φυσικού  γκολτζή, από την άλλη  η  ατυχία, το στέρησαν. Παρά την ήττα, η ομάδα  κέρδισε  τις  εντυπώσεις, δεν πήρε  τίποτα  και είναι  αναγκασμένη  να  συνεχίσει  τον δύσκολο δρόμο που έχει  χαράξει.

Το συνεχές πρέσινγκ της ΑΕΚ, δυσκόλεψε  τη λειτουργία  της νησιώτικης  ομάδας, που βρέθηκε με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών να  είναι πίσω στο σκορ. Στο 5' από κλέψιμο της μπάλας, οι παίκτες της ΑΕΚ έβγαλαν συνδυασμό από αριστερά που κατέληξε σε σέντρα του Γιόχανσον και κεφαλιά στα δίχτυα του Τζεμπούρ. Και στο 19', πάλι οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν μετά από πρέσινγκ και ήταν ο Ντίντακ αυτός που έβγαλε την σέντρα και ο Αραβίδης εκείνος που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Με λίγα λόγια, στο σχήμα με τα δυο φορ, τα δυο γκολ της ΑΕΚ ήρθαν από τα δυο φορ (Τζεμπούρ, Αραβίδης) και με  αμυντικές   αδυναμίες  της Καλλονής, που το πλήρωσε ακριβά.

Ωστόσο, το κλειδί για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν να αφήνει χώρους στην Καλλονή και να εκμεταλλεύεται το πρέσινγκ και κυρίως την εντυπωσιακά πληθωρική παρουσία του Γιόχανσον. Γενικώς η ομάδα του Πογέτ στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε έξυπνα την Καλλονή και κυρίως αποτελεσματικά. Γι' αυτό, άλλωστε και πήγαν οι δυο ομάδες στην ανάπαυλα, με την ΑΕΚ να έχει ασφαλές προβάδισμα με δυο γκολ.

ΜΕ ΦΟΥΛ ΕΠΙΘΕΣΗ ΞΑΝΑ

Πάντως, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Άλλωστε, η Καλλονή έδειχνε να μην μπορεί να βρει απαντήσεις, στο πρέσινγκ των παικτών της ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι έχαναν την κατοχή και οι γηπεδούχοι έκαναν επιθέσεις κατά κύματα. Πίεσε η ΑΕΚ και στο 62' μετά από σέντρα του Γκάλο, ο Αραβίδης με μονοκόμματο σουτ, έκανε το 3-0. Η Καλλονή εξακολουθούσε να μην βρίσκει τρόπο να κυκλοφορήσει σωστά την ΑΕΚ και να κτίσει επιθέσεις. Αλλά ακόμα και δυο ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν από στημένες φάσεις, οι αμυντικοί της ΑΕΚ, μια ο Ντίντακ και μια ο Γκάλο, έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ κακή κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπορούσαν να κρατήσουν την κατοχή. Έχαναν πολύ εύκολα την μπάλα και έδιναν στην ΑΕΚ δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Μάταια ο Κεϊτά πάλευε μόνος του να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα και ο Σάμπα  να  οργανώνει όσο μπορούσε το παιχνίδι  της ομάδας του. Μέσα σε  αυτά  και η μαχητικότητα  του Νίκου Καλτσά  στον άξονα, αλλά και  αυτός  είχε  προβλήματα. Κάπως έτσι κύλησαν τα  επόμενα λεπτά, η ΑΕΚ άγγιξε  ακόμη ένα  γκολ, ζήτησε  και ένα πέναλτι σε  μαρκάρισμα  του Τζεμπούρ  από τον Τσαμπούρη, όμως το 3-0  παρέμεινε  μέχρι   το  τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΚ (Πογέτ): Μπαρόχα, Κολοβέτσιος, Άρθο, Γκάλο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (89' Κορδέρο), Μπουονανότε, Πλατέλλας (63' Βάργκας), Αραβίδης, Τζεμπούρ (76' Μάνταλος).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Βαλιός, Αντέντζο (65' Ουκα), Γιορέντε (84' Ευαγγελιδάκης), Κεϊτά, Χιντασέλι (65' Ξυδάς), Γεωργίου, Καλτσάς, Σάμπα, Μανούσος.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως είναι τα περισσότερα για την ομάδα μας. Έχουμε πει, όμως, με τους παίκτες μας, ότι θα διεκδικήσουμε κάθε ματς σε οποιαδήποτε έδρα.

Βάσει ευκαιριών, ίσως δικαιούμαστε κάτι περισσότερο, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό μετά το 3-0», είπε αρχικά ο τεχνικός της Καλλονής και συνέχισε:

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Προσπαθήσαμε, τρέξαμε, πιέσαμε και αυτό γεννά κινδύνους γιατί η ΑΕΚ έχει γρήγορους φορ. Η ποιότητα του Μπαρόχα και του Τζεμπούρ έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ».

Κ20

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Καλή εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ  έκαναν οι  νέοι, χάνοντας στο  τέλος  με  2-0,  αλλά είχαν τις προϋποθέσεις να πάρουν καλύτερο   αποτέλεσμα. Η Αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε  την αδυναμία  σε  φάσεις που έγιναν στην περιοχή της Καλλονής και πέτυχε τα  δύο  γκολ που έκριναν την αναμέτρηση.

Κ17

Την ήττα με 4-0 επίσης  γνώρισε  και η ομάδα Κ17, αγωνιζόμενη  με τον Ατρόμητο  εκτός  και παραμένει  ουραγός και χωρίς  ακόμη βαθμό στο ενεργητικό της. Αντίθετα, ο Ατρόμητος  παρέμεινε  στην πρώτη  θέση  και προβάλει ως  ένα από  τα  φαβορί να  κατακτήσει και το πρωτάθλημα των Κ17, αν συνεχίσει με τον ίδιο  ζήλο και  ρυθμό.

SUPER LEAGUE

ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΛΟΝΗ

Πέρασε και από την Κομοτηνή ο Ολυμπιακός 3-4  τον Πανθρακικό  και πλέον δεν θα χάσει και  αυτό  το πρωτάθλημα. Στάθηκε όπως θα  μπορούσε να σταθεί  η Καλλονή απέναντι στην ΑΕΚ, χάνοντας  με  3-0,  αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις από τον αγώνα. Νίκη εκτός πήρε  ο Παναθηναϊκός  1-0  στη Βέροια, σπουδαίο, επίσης, διπλό από τον Λεβαδειακό 1-0 στα Γιάννενα, όπως και αυτό του Πλατανιά  στην Ξάνθη, αποτελέσματα που δεν εξυπηρέτησαν καθόλου την Καλλονή. Δύσκολο, επίσης, τρίποντο πήρε  ο ΠΑΟΚ  απέναντι στον Πανιώνιο με  2-1.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 3 - 0
Με σκόρερ τους Σίμωση, Παπαζούδη, Κέρι, πήρε το εύκολο τρίποντο χωρίς να απειληθεί και βλέπει να πιάσει την κορυφή.

6 ΒΑΘΜΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Όπως  αναμενόταν ο Αιολικός  ξεπέρασε  με  νίκη το  εμπόδιο  του Ηρακλή Ψαχνών με  σκορ  3-0  και  μείωσε την διαφορά  του με την κορυφή στους  έξι  βαθμούς, αφού  την ίδια  ώρα  το  ντέρμπι  Παναργειακός - Παναρκαδικός  δεν ανέδειξε  νικητή. Παρά  τις ελλείψεις που  είχε  η  ομάδα  της Λέσβου, η απόδοσή της  ήταν αρκετά  καλή, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το  πρώτο  ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με  2-0  μόλις στο  6΄ με  ψηλοκρεμαστό  σουτ από τον Σίμωση και  πέντε λεπτά μετά, ο Παπαζούδης με κεφαλιά  ψαράκι  διαμόρφωσε το  2-0. Η εδαφική υπεροχή  ήταν εμφανής μπροστά  στην αδυναμία  του Ηρακλή να  φτιάξει  φάσεις και να  απειλήσει  τον γηπεδούχο. Αποτέλεσμα, η εστία  του Πουρή να μην κινδυνέψει και απεναντίας, κάποιες φάσεις που έγιναν μπροστά  στην εστία του Κουμή δεν ολοκληρώθηκαν, με το  αποτέλεσμα του ημιχρόνου να  μην αλλάζει.
Στην επανάληψη, μπορεί ο ρυθμός  του  αγώνα  να έπεσε  κάπως, οι παίκτες  του Ταουσιάνη, όμως, ήταν αυτοί που  είχαν τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο λόγο, απειλώντας  με  γκολ. Αυτό ήρθε  τέσσερα λεπτά  πριν το  τέλος, με  κοντινό σουτ από τον Κέρι, κάνοντας το τελικό 3-0  για  την ομάδα του, που πέρασε στην 5η  θέση, με την 2η  συνεχόμενη νίκη και βρίσκεται πλέον στο -6 από την κορυφή που καλείται να την πιάσει  αν συνεχίσει με τον ίδιο  ζήλο και την προσπάθεια, που μπορεί στο τέλος να του δώσει ακόμη και την άνοδο.
Χωρίς προβλήματα η  διαιτησία του Βλαντή από τον Πειραιά. Αισθητή η απουσία του κόσμου, λόγω του κρύου που επικρατούσε.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός: Πουρής (87' Ζαχαρής), Καδής, Στουρνάρας, Σαλταμάρας, Παπαζούδης, Κριπιντήρης, Λαλάς (87΄Μανουσάκης), Μίχος, Σίμωσης, Κίστα (80΄ Ιορδανίδης), Κέρι.
Ηρακλής: Κουμής, Κόκκαλης, Δούλος, Μεντής, Μπριλάκης, Αθανασίου, Αγουόνης (80΄Σπήλιος), Σενάι (37΄Καπνόπουλος), Κρίστο, Τόρες, Καρκασίνας.

ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΑΡΓΟΣ

Δεν ανέδειξε  νικητή  το ντέρμπι  του Άργους, με Παναργειακό και Παναρκαδικό να μένουν στο ισόπαλο 1-1, με αποτέλεσμα  να τους πλησιάσουν οι  αντίπαλοί  τους. Ο Αιολικός νίκησε εύκολα  3-0  τον Ηρακλή Ψαχνών, μειώνοντας την διαφορά  του  στους έξι  βαθμούς  από την κορυφή. Κόλλησε στην Χαλκίδα η Καλαμάτα, παίρνοντας  λευκή  ισοπαλία. Νίκη η Βάρδα  2-1 τον Βύζαντα, ενώ η Σπάρτη  είδε τον χάρο  με  τα  μάτια  της, νικώντας  με  ανατροπή  2-1 τη Δόξα. Τσίμπησε βαθμό πάλι ο ΑΟ Λεβάντε 1-1 στο Λουτράκι και  τέλος, έχασε  3-0  ο Κανάρης στην Ερμιονίδα στην 10η  αγωνιστική.

ΠΕΝΤΑΣΦΑΙΡΟΣ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟ
Αναμφίβολα  η νίκη του Διαγόρα  στο  ντέρμπι με τον Ατρόμητο  σημάδεψε  την 12η  αγωνιστική  στο  πρωτάθλημα, με την ομάδα  της Αγ. Παρασκευής να επικρατεί με σκορ  2-1 και να μειώνει την απόστασή του με τον δεύτερο Ατρόμητο. Σκόρερ του νικητή ήταν ο  Δελόλμας και με σουτ  φάουλ ο Πουλασιχίδης. Ο Βαμβουκλής μείωσε λίγο πριν το  τέλος, ο Φιλιανός είχε δοκάρι. Στον Πολιχνίτο, ο Αίγειρος  ήταν καταιγιστικός  συντρίβοντας με  5-1 τον ΑΟΠ, κρατώντας πάλι την πρωτοπορία. Χατ τρικ από τον Μαλακό, Τσακίρης, Σεραφίγκος (είχε και  δοκάρι) τα άλλα δύο. Ο Σταματίου με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Καραδημητράκης (χέρι), μείωσε για τον γηπεδούχο. Με  τέρμα  του Ζαφειρίου στις καθυστερήσεις η Αν/ση Γέρας πέρασε από την έδρα  του Ολύμπου και βελτίωσε τη θέση της. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι  στη μεγαλύτερη  διάρκεια  του παιχνιδιού, είχαν ευκαιρίες τις  οποίες δεν αξιοποίησαν. Αποβλήθηκαν τα  αδέρφια  Γιάννης και Ταξιάρχης Βαβλαδέλλης στη φάση του γκολ, διαμαρτυρόμενοι ότι ο σκόρερ υπέπεσε  σε  φάουλ  στον τερματοφύλακα Προκοπίου.
Στη Θερμή, ο Κεραυνός είχε τις περισσότερες χαμένες ευκαιρίες, ο  Ελύτης ήταν αυτός όμως, που άνοιξε  το  σκορ με τον Μαρίνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα, ο Καγιάτκσα  τα διπλασίασε  και ο Μανιός  ανέβασε  περισσότερο το  σκορ. Ο Κεραυνός μείωσε με τον Μπουντάκη και στις καθυστερήσεις ο Βαρνάς  με πέναλτι που πήρε ο ίδιος  σε  ανατροπή του από τον τερματοφύλακα του Ελύτη, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Πολύτιμη  νίκη πήρε μέσα στο Κ. Τρίτος  ο  Αιγέας, ο  οποίος παραμένει αήττητος για εννιά  αγωνιστικές  και  αυτή ήταν η  τέταρτη  συνεχόμενη νίκη. Ο Αγκόλι έδωσε  το προβάδισμα  στον Αιγέα, ο Γονιδέλλης  με κεφαλιά ισοφάρισε  σε  1-1, όμως  ο Αζάμπι πρώτα και κατόπιν ο Μαμάκος έγραψαν το 1-3, δίνοντας  στον Αιγέα τους 3  βαθμούς. Στα Πάμφιλα, ο Αετός επέστρεψε  στα τρίποντα, νικώντας  με  3-1  τον Ερμή, τον οποίο βούλιαξε  ακόμη περισσότερο και  είναι  η μοναδική ομάδα που ακόμα  δεν έχει κερδίσει. Ο Σκαλοχωρίτης άνοιξε το σκορ, ο Κρητικός τα διπλασίασε, με τον Ερμή να απαντά με  γκολ από τον Γιαλαμά. Όμως, ο Κροτσίδας  κλείδωσε την νίκη στην ομάδα  του με το  τρίτο γκολ στην αναμέτρηση.
Δεύτερη διαδοχική νίκη πήρε ο Παλλεσβιακός  μέσα στη Σκάλα  Καλλονής, νικώντας την ουραγό  Προοδευτική με 2-0 ανεβαίνοντας  ακόμη πιο πολύ. Ο Μαυρομιχάλης άνοιξε το  σκορ, ο Κούτσας  τα  διπλασίασε  όλα  στο πρώτο ημίχρονο. Αποβλήθηκε ο Κουρβανιός  του Παλλεσβιακού. Τέλος, καλύτερος  και  αποτελεσματικός  ο Αχιλλέας  επικράτησε  με  4-0  του μέτριου και  χλωμού  Βύρωνα, με ωραία  γκολ που  σημειώθηκαν. Ο νεαρός  Καραμιχαλάκης σημείωσε  τα  δύο  πρώτα  γκολ, με τον Πάντα να τα κάνει τρία  και τον Γιώργο Σκαρακάκη να  αποτελειώνει τον θρίαμβο, κάνοντας το τελικό 4-0.

B ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΠΡΩΤΟΣ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΝΗΜΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ Α ΓΥΡΟΥ Ο ΑΡΙΩΝ ΜΗΘ.
Τέλος στο πρώτο μισό του  πρωταθλήματος με την διεξαγωγή  της  9ης  αγωνιστικής  και τον Αρίωνα Μήθυμνας  να κατακτά την πρώτη  θέση  και τον άτυπο  τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, κάνοντας  ταυτόχρονα  το πρώτο σημαντικό βήμα  για την άνοδο. Τα Λιονταράκια  έδειξαν ομάδα  ανταγωνιστική, κατάφεραν με την έναρξη του δευτέρου μέρους  να ανοίξουν το σκορ  με όμορφη κεφαλιά από τον Σαράφη. Οι γηπεδούχοι από το σημείο αυτό πίεσαν πολύ  και τα  κατάφεραν στο  τελευταίο δεκάλεπτο του  αγώνα  να ισοφαρίσουν  με τον Μπάλιακα και στο 89΄ ο Μαρούλης να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του. Μάλιστα, ο  νικητής είχε και  δύο  δοκάρια, ένα  ανά ημίχρονο,  το πρώτο  με τον Ν. Βουρσούκη και το άλλο με τον Μόλβαλη. Στον Μανταμάδο, Ταξιάρχης και Μεσότοπος  μετά  από μάχη που έδωσαν,  στο  τέλος κανένας  δεν μπόρεσε να βγει νικητής και έτσι μάλλον το ισόπαλο 2-2  ικανοποίησε  και τους  δύο, αν και ο Ταξιάρχης  ήταν καλύτερος  στο πρώτο 45λεπτο, με αποκορύφωμα  την κεφαλιά του Χατζηδημητρίου, η  οποία βρήκε το  δοκάρι. Ο ΑΟΜ  άνοιξε  το  σκορ με κοντινό σουτ από τον Κοκκώνη, όμως  με την έναρξη στο δεύτερο μέρος, ο Χατζηδημητρίου  ισοφάρισε σε 1-1. Ο φιλοξενούμενος σε μια ξαφνική αντεπίθεση  κατάφερε να πάρει το πέναλτι σε χέρι του Φιντάνη, ο οποίος  αποβλήθηκε στην φάση  αυτή και ο Βλάμης  έδωσε εκ νέου το  προβάδισμα  1-2. Πέντε λεπτά  πριν το  τέλος, ο  Νικόδημος Δρακούλης με σουτ  ισοφάρισε σε  2-2. Τους πρώτους χαμένους βαθμούς στην έδρα της μέτρησε  η Δόξα, παραχωρώντας  λευκή ισοπαλία στην Φίλια με τους  γηπεδούχους  να έχουν περισσότερες  φάσεις  για  γκολ δοκάρι με τον Βελούτσο, όπως το ίδιο συνέβη και με τον Κατσιάνο για λογαριασμό της Φίλιας.
Σαρωτικός, συνεχίζοντας  το αήττητο των τελευταίων  αγωνιστικών, ο Παπανικολής, που συνέτριψε με  4-1 στην Ερεσό  την Άναξο   πιάνοντας  στην 2η  θέση την Δόξα. Από την άλλη, το ντεμπούτο του Θανάση  Δημητριάδη  στον πάγκο δεν είχε  ευτυχή κατάληξη με αποτέλεσμα η ομάδα του να  χάσει δίκαια με  4-1. Χατ τρικ πέτυχε  ο Ρωμαίο, ο Βασιλέλλης σημείωσε το άλλο. Ο Βλουτής  ήταν ο σκόρερ  του ΑΟ Ανάξου, ο  οποίος  μάλιστα, αποβλήθηκε  στη συνέχεια.
Τέλος, στο Ίππειος ο Αίαντας  πήρε τη νίκη με  3-2  από τον Αστέρα που έπιασε με την ήττα  του  αυτή πάτο. Μπορεί να άνοιξε πρώτος το σκορ  στο 9΄με τον Ρουκουνιώτη ο Αίαντας  ήταν αυτός  που  ισοφάρισε με τον Κατωτριώτη με σουτ φάουλ  από πολύ μακρινή  απόσταση. Ακολούθως,  ο Παν. Καρτάλης  έβαλε μπροστά  την ομάδα του και ο ίδιος έκανε και το 1-3. Ο Γιακαλής σημάδεψε το  δοκάρι του Αίαντα  και απλά  στις καθυστερήσεις ο  Σαμοθρακής  διαμόρφωσε  το  τελικό 2-3 στην αναμέτρηση.

ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ  ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΕΑ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
Πολύ σημαντική θεωρείται  η  εκτός έδρας  νίκη   του Απόλλωνα Δαφίων, ο οποίος με πέναλτι που πήρε  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκαμψε την αντίσταση  του Μακαρέα και παρέμεινε ξανά μόνος πρώτος. Την εσχάτη τον ποινών κτύπησε ο Κοκκώνης, ο νικητής είχε δύο δοκάρια  με τους  Καλούδη,  Κάσο, ενώ ο Μακαρέας που έπαιξε χωρίς πέντε  βασικούς, είχε και αυτός τις δικές  του. Έτσι  ο  νικητής θα πάει με καλή  ψυχολογία  ενόψει του ντέρμπι με τα Βασιλικά την ερχόμενη αγωνιστική, παιχνίδι που θα κρίνει πολλά  στην κατάκτηση της  πρώτης  θέσης. Την ευκαιρία  να  παραμείνει κοντά  στην κορυφή έχασε  ο Ανδρονικάς, ο  οποίος ηττήθηκε με  2-1   στην έδρα  της Ειρήνης, με τους γηπεδούχους να έχουν την ουσία. Ο Μακαρώνης  άνοιξε  το σκορ, με τον  Βουλγαρέλλη να  τα  διπλασιάζει. Ο Ανδρονικάς  μείωσε με  γκολ από τον Γκαλέτσο, αλλά μέχρι  εκεί. Στον Παλαιόκηπο, ο Αρίωνας  ήταν ανώτερος συντρίβοντας  με  5-0   τον Γερμ. Καραβαγγέλη, ο  οποίος έκανε πολύ άσχημη  εμφάνιση. Δύο  γκολ πέτυχε ο Κοντάκας και από ένα για  τους  νικητές οι Γουλόπουλος, Ράλλης, Κελιγιάννης. Τέλος, στα Πάμφιλα  Έφηβος και Ορφέας  έμειναν άσφαιροι  παρά τη μεγάλη προσπάθεια  που έκαναν. Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερή τους στιγμή με το δοκάρι σε κεφαλιά  από τον Σαϊτάνη.