ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία17 Μαρτιου 2015
ΚΑΛΛΟΝΗ  ΒΕΡΟΙΑ 4 - 1
ΚΑΛΛΟΝΗ ΒΕΡΟΙΑ 4 - 1

Σπουδαίο ματς στον «Ταρλά», με την Καλλονή να βγάζει φωτιές και να φθάνει στην πρώτη 4αρα. Μάγος ο Λεοζίνιο, με δύο φοβερά γκολ οδήγησε  την ομάδα του στη νίκη παραμονή στο πρωτάθλημα των μεγάλων. Δοκάρι ο Πετρόπουλος, χαμένο πέναλτι ο Χουάνμα.

ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Την παραμονή της και μαθηματικά σφράγισε στην SL η  Καλλονή, η οποία  νίκησε με το επιβλητικό 4-1 τη Βέροια, την Κυριακή, χαρίζοντας στο νησί γιορτινή ατμόσφαιρα. Η Καλλονή θα είναι για  τρίτη φορά στους μεγάλους του ποδοσφαίρου, καθαρίζοντας  πολύ νωρίς την παραμονή, που επιθυμούσαν διακαώς στο νησί. Η ομάδα έφτασε στους 37 βαθμούς, την ώρα που η Βέροια έμεινε στους 34 και θα πρέπει στις επόμενες αγωνιστικές να βρει βαθμούς, έτσι ώστε να μην αγχωθεί ιδιαίτερα στο φινάλε. Πρωταγωνιστής στο ματς του «Ταρλά», ο Λεοζίνιο, ο οποίος πέτυχε δυο υπέροχα γκολ και βοήθησε στο να «καθαρίσει» το ματς και να μην αγχωθεί η Καλλονή από την ισοφάριση του Καλτσά με το απευθείας φάουλ.

Με την Καλλονή να είναι πιο κινητική ξεκίνησε το ματς, ωστόσο κι η Βέροια συνέβαλε στο να γίνει εξαιρετικό και γρήγορο ματς, αφού δεν κλείστηκε κι αναζήτησε το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, ήταν καλύτεροι και στο 12' πήραν προβάδισμα με ωραίο σουτ του Χουάνμα μέσα από την περιοχή. Η απάντηση της Βέροιας ήταν άμεση, αφού στο 16' ο Καλτσάς με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ σημείωσε το 1-1 και έτσι το ματς βρέθηκε πάλι στην απόλυτη ισορροπία, αλλά για λίγα μόνο δευτερόλεπτα.

Με τη σέντρα, ο Λεοζίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο κάτω από τη σέντρα, προχώρησε και είδε εκτός εστίας τον Τζινάρ, με αποτέλεσμα να τον «κρεμάσει» με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ-λόμπα από αρκετά μεγάλη απόσταση. Ο πορτιέρο της Βέροιας «ρέφαρε» πάντως, το λάθος του, αφού στο 19' κράτησε το 2-1, αποκρούοντας πέναλτι του Χουάνμα, το οποίο είχε κερδίσει ο Αντώνης Πετρόπουλος. Ο Έλληνας φορ στο 35' είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι του Τζινάρ, ενώ δοκάρι είχε κι η Βέροια με τον Μπεν στο 42', για να μείνει το 2-1 ως το τέλος του ημιχρόνου.

ΜΑΓΕΙΑ Ο ΛΕΟΖΙΝΙΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός όπως ήταν αναμενόμενο έπεσε, η Καλλονή ήλεγχε τον ρυθμό και από την άλλη, ο προπονητής της Βέροιας Γκρανέρο, προσπαθούσε με διορθωτικές κινήσεις να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, ώστε να φθάσει στην ισοφάριση. Αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να χτυπήσουν πάλι με τον Λεοζίνιο, στο 71', με τον Βραζιλιάνο να κάνει κίνηση και να πλασάρει ιδανικά τον γκολκίπερ της Βέροιας για το 3-1. Όμως, η επιμονή των παικτών του Βλάχου, τους επέφερε και ένα τέταρτο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να γίνει το τελικό 4-1. Μετά από κόρνερ, ο Αντέντζο έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει πρώτα  στο κάθετο  δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Τζινάρ για το τελικό 4-1, με τον Νιγηριανό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα  στη μεγάλη νίκη της Καλλονής.

Ο Σπάθας τα πήγε περίφημα, βγάζοντας χωρίς κανένα πρόβλημα  το παιχνίδι με τα σωστά του σφυρίγματα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ (Βαγγέλης Βλάχος): Χογκ, Αντέντζο, Κριπιντίρης, Γιορέντε, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Καλτσάς, Λεοζίνιο (84΄ Αλβες), Μανούσος, Χουάνμα (76΄ Ναβάρο), Πετρόπουλος (91΄ Αράς).

ΒΕΡΟΙΑ (Χοσέ Γκρανέρο): Τζινάρ, Βέρτζος (69΄ Μπαργκάν), Κάλι, Μαραγκός, Νέτο, Βεργώνης, Μπαλάφας, Πέρες, Γεωργιάδης (74΄ Κάμπορα), Καλτσάς, Μπεν

Β. ΒΛΑΧΟΣ

ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

«Σήμερα γιορτάζει όλο το νησί γιατί θα μείνει η Καλλονή στην κατηγορία. Κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Θα συγχαρώ τον προκάτοχό μου γιατί έβαλε κι εκείνος το λιθαράκι του, τους συνεργάτες μου που έχουν ήθος πάνω απ' όλα, όλους όσοι βοηθάν στην επιτυχία της Καλλονής και φυσικά τους παίκτες για την απόδοσή τους. Με έχουν συγκινήσει. Συγχαρητήρια και στη διαιτησία του κυρίου Σπάθα και των συνεργατών του».

Χ. ΓΚΡΑΝΕΡΟ

ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

«Έγινε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές, πολλές ευκαιρίες. Θα έλεγα ότι έγινε ένα τρελό παιχνίδι. Κάποιοι παράγοντες έκαναν τη διαφορά και κυρίως ένας ποδοσφαιριστής, ο Λεοζίνιο, που πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ μετά τη δική μας ισοφάριση και στο 3-1 που απέδειξε και πάλι την ποιότητά του. Προσπαθήσαμε να παλέψουμε και να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο από το παιχνίδι και σε καμία περίπτωση δεν νιώσαμε μειονεκτικά στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν ένα ματς με μεγάλη ένταση και από τους 22 ποδοσφαιριστές, αλλά στο τέλος θα έλεγα ότι είναι άδικη η έκταση που πήρε το σκορ, καθώς δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο» τόνισε αρχικά ο Γκρανέρο.

Ερωτηθείς για το αν η Βέροια κινδυνεύει με υποβιβασμό, απάντησε: «Η ομάδα χρειάζεται ακόμα μια νίκη, έχουμε το ματς με τη Νίκη Βόλου, οπότε θεωρώ ότι είμαστε πολύ κοντά στην παραμονή».

ΓΟΥΡΛΙΔΙΚΗ Η ΚΡΗΤΗ

Φαίνεται ότι η Κρήτη φέρνει γούρι στην ομάδα Κ15  της Καλλονής, αφού μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα με τον Πλατανιά, σειρά την Κυριακή πήρε ο ΟΦΗ, τον οποίο νίκησε με 2-0, με τέρματα που πέτυχαν οι Παλαμουτσής (11') και Γιαννακού (23').

Η Καλλονή είχε σχεδόν καθολική υπεροχή από την αρχή μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ άνοιξε νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 11' με τον Παλαμουτσή, ο οποίος έκανε το 0-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Οι παίκτες του Κώστα Χατζέλλη διπλασίασαν γρήγορα τα τέρματά τους. Ο Γιαννακός ήταν αυτός που έκανε το 0-2 πλασάροντας τον τερματοφύλακα από πλάγια θέση. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι κύλησε περισσότερο ισορροπημένα, με την Καλλονή να χάνει κάποιες ευκαιρίες για επιπλέον άνοιγμα του σκορ. Ωστόσο, η μεγάλη νίκη των φιλοξενούμενων, ήταν αυτή που επισφράγισε την εν λόγω αγωνιστική, αποδεικνύοντας την ανοδική πορεία που έχει ξεκινήσει η ομάδα, ειδικά από τα τελευταία παιχνίδια.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Κίστα, Αθανασιάδης, Δρακούλης, Χονδρός, Παπαγιαννάκης, Παλαμουτσής, Γιαννακός (78' Σαντορινιός), Μπρης (78' Αγγελόπουλος), Παρέλης, Βαλσάμης (64' Μακρυπούλιας), Σαλιάρης (64' Τηνιακός)

Κ17

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ

Παρά την καλή της εικόνα, στο τέλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λεβαδειακό στον Παπάδο, η Κ17, η οποία ηττήθηκε με  σκορ 1-2 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Superleague.

Ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό εκμεταλλευόμενος αμυντικό λάθος της Καλλονής, με τον Σβέρκο. Από κει και έπειτα οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη  κυνήγησαν την ισοφάριση, αλλά δεν τους βγήκαν οι φάσεις, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στην επανάληψη, η Καλλονή επιδόθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο, ο οποίος απέδωσε. Συγκεκριμένα, στο 60' ο Μπαστιανός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Η ισοφάριση δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 62'  λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ευνόησε το Λεβαδειακό, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Σβέρκο και πάλι.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Καμαρός (53' Τζανετέλλης), Κονδύλας, Κρητικός, Χατζέλλης, Τηνιακός, Μοσχούδης, Μερτζάνης (75' Θωμαΐδης), Βουρλής (85' Λιγέλλης), Μπαστιανός (80' Αλαγιάννης), Χαμσαλάρι (53' Κιόττου)

Κ20

ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΓΚΟΛ

Καλό το παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τη μόνη διαφορά ότι η Καλλονή ως γηπεδούχος δεν μπόρεσε να νικήσει και αρκέστηκε στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Βέροια, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Novasports Superleague Κ20.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν «διαβασμένες» στο γήπεδο, με ένταση και πάθος. Μάλιστα, οι ρυθμοί ήταν τόσο δυνατοί, με αποτέλεσμα να δοθούν συνολικά δώδεκα κίτρινες κάρτες. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε μοιρασμένο σε κατοχή και ρυθμό, με την Καλλονή να υπερισχύει σε τελικές ενέργειες. Στο 31', αμυντικό λάθος των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε ο Μελικιώτης, ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη, η Καλλονή ανέβασε ταχύτητα ειδικά μετά το 67', οπότε και η Βέροια έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή με κόκκινη κάρτα του Κουτρούμπαλου, σημειώνοντας συνολικά δεκαπέντε τελικές προσπάθειες. Καλή στιγμή ήρθε στο 77' με δοκάρι του Λαμπράκη. Ωστόσο, το αρχικό 0-1 δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει υπέρ των φιλοξενούμενων.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπαδέλλης (52' Παπάζογλου), Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Καραγεώργης, Τζελλίδης, Γιουκαρής, Στάτης (76' Παϊτέρης), Κίστα, Λαμπράκης, Γκαμάγκας (46' Παγκράτης), Σοφιάνης

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΒΥΖΑΣ 2 - 1
ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΑΧΤΑΡΗΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
Με νίκη 2-1 επικράτησε ο Αιολικός στο «Κ. Κεντέρης» τον Βύζαντα Μεγάρων και μείωσε  τη διαφορά  του με τον Παναργειακό στους τέσσερις βαθμούς, βάζοντας ως στόχο την κατάκτηση της 2ης θέσης. Ο στόχος της κορυφής οπωσδήποτε και δεν μπορεί να καταληφθεί, με τους 9 βαθμούς διαφορά που τον χωρίζουν από τον Πανελευσινιακό, που δεν φαίνεται να κάνει δώρα, τώρα που το πρωτάθλημα φθάνει προς  το  φινάλε του. Ο Αιολικός είναι καταδικασμένος να παλέψει όλα τα παιχνίδια κάνοντας ταμείο  στο  τέλος, αλλά επιβάλλεται να βελτιώσει ταυτόχρονα την αγωνιστική του εικόνα περισσότερο, αν θέλει να πετύχει το στόχο του. Ο Βύζαντας αποδείχθηκε δυνατός αντίπαλος, αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (4΄), με το γκολ από τον Γιώργο Ζαγοριανό. Και σαν να μην έφθανε αυτό, οκτώ λεπτά αργότερα, με τον ίδιο παίκτη, οι νησιώτες διπλασίασαν τα τέρματά  τους. Στο πρώτο μέρος η εστία του Μάππα  δεν κινδύνεψε σοβαρά, ενώ ο Αιολικός δικαιούνταν ένα ακόμη γκολ από τις ευκαιρίες των Τόρες (σουτ μόλις έξω) και Μανουάκη, που δεν ολοκληρώθηκαν.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι τα μισά, ο Αιολικός δέχθηκε πίεση από τον αντίπαλό του, ήλεγχε, όμως, τον ρυθμό του αγώνα, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο. Η πίεση των παικτών του Στασινόπουλου επέφερε αποτέλεσμα, με το γκολ από τον Σιδέρη στο 85΄ έπειτα από σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Μάππα 2-1. Το γκολ αυτό έφερε αναστάτωση στους γηπεδούχους, όμως μπόρεσαν και διατήρησαν το σκορ που τους έδωσε τη νίκη και το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.
Αιολικός: Μάππας, Παπαζούδης, Μαγγανάς, Μπακάλης, Λέγκα, Σπανός, Γάλας, Μίχος, Ζαγοριανός (60΄ Πασαλίδης), Μανουσάκης (79΄Μιχαλάκης), Τόρες (65΄Καλαμιώτης)
Βύζας: Κανίδης, Χουστουλάκης, Δημακάκος, Διαμαντόπουλος (18΄ Αλεβίζος), Κορομηλάς, Σιδέρης, Ανδριανόπουλος (62΄ Κολιόπουλος), Μιχαλόπουλος, Παπαδόπουλος, Στρατάκης, Βλάχος (58΄ Σελμανάι)

ΣΑΡΩΤΙΚΗ ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΑΡΓΟΣ
Σαρωτικός αυτή την περίοδο ο Πανελευσινιακός και το αποδεικνύει με τα καλά και εντυπωσιακά του αποτελέσματα. Θύμα του την αγωνιστική αυτή ο Αστέρας Μαγούλας, τον οποίο συνέτριψε με το επιβλητικό 7-0, παραμένοντας αφεντικό στον όμιλο και συνάμα αύξησε τη διαφορά του περισσότερο από τον Παναργειακό, ο οποίος  πήρε ισοπαλία με 1-1 από τον ΠΑΟ Βάρδας εκτός. Αντίθετα, η Καλαμάτα που γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της από την Αχαϊκή, έχασε  έδαφος, όπως και το Λουτράκι που ηττήθηκε με 3-1  από τον Παναρκαδικό. Ο Αιολικός έκαμψε την αντίσταση του Βύζαντα κερδίζοντας με 2-1, όπως και ο Ερμής Κ. που επικράτησε με 3-1  της Δόξας Μανωλάδας, συνεχίζοντας την προσπάθεια να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τέλος, ο Μανδραϊκός ελπίζει σε σωτηρία, παίρνοντας το παιχνίδι στα χαρτιά με την Κύμη.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, ο τίτλος πήγε στην Αγ. Παρασκευή, σε ένα ντέρμπι με δέκα γκολ και σούπερ θέαμα.

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 6-4 ΤΗ ΓΕΡΑ

Δεν έχει ξαναγίνει αυτό και θα περάσει αρκετός καιρός για να ξεχαστεί, σε ντέρμπι του τίτλου να σημειώνονται δέκα γκολ και Διαγόρας - Γέρα να ζωγραφίζουν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Αγ. Παρασκευής. Το εντυπωσιακό 6-4 από πλευράς γηπεδούχων, τους ανέδειξε πρωταθλητές, αν και ακόμη υπάρχουν δύο αγωνιστικές, αλλά αυτόν τον Διαγόρα που έβγαζε φωτιές, δεν μπορεί να τον συναγωνιστεί κανένας. Στο +11 μεγάλωσε η απόσταση, ενώ στη Γέρα το πήραν απόφαση ότι η χρονιά τελείωσε και για την ίδια  θα είναι τυπική διαδικασία τα παιχνίδια που έχει να δώσει. Πράγματι, όσοι βρέθηκαν την Κυριακή στο ντέρμπι, στο τέλος αποζημιώθηκαν με σούπερ θέαμα, που δεν συναντάται ούτε στα άλλα πρωταθλήματα. Επίθεση για σεμινάριο από τους δύο, άμυνα για κλάματα για την ομάδα του Παπάδου και λιγότερο για τον νικητή. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι ο Κώστας Φιλιανός, με πέντε γκολ στο ενεργητικό του, ήταν αναμφίβολα το πρόσωπο του αγώνα. Από την άλλη, ο Βαγγέλης Σεραφίγκος παίζοντας αντίπαλος με την παλιά του ομάδα, κατάφερε και αυτός να κάνει χατ τρικ με δύο σούπερ κεφαλιές και ένα σουτ με άψογο τελείωμα. Ακόμη, το ντέρμπι είχε να επιδείξει την κόκκινη στον Θωμά Παπαδόπουλο (β΄ κίτρινη) και το δοκάρι από τον Τριλιανό. Γενικά ο Διαγόρας  απέδειξε  ότι ήθελε  περισσότερο το παιχνίδι, ήταν ομάδα χάρμα οφθαλμών, σε αντίθεση με τη Γέρα που οι παίκτες της  βρέθηκαν σε άσχημη μέρα  και μόνο ο Σεραφίγκος και ο Ράζακ πάλευαν μόνοι τους να  διορθώσουν τα κακώς κείμενα της ομάδας.

ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Μόλις στο  5΄, ο Φιλιανός εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος, δίνοντας το προβάδισμα  στην ομάδα του με κεφαλιά. Η Γέρα απάντησε  στο αμέσως επόμενο λεπτό, με κεφαλιά του Ζαφειρίου μετά από κόρνερ του Τάκα. Στο 8΄ ο Φιλιανός μετά από στημένη φάση με κοντινό σουτ έκανε το 2-1, ενώ στο 28΄ ο Σεραφίγκος με άπιαστο σουτ στο γάμα της εστίας του Βογιατζή ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Διαγόρας  δεν πτοήθηκε, παίρνοντας πάλι το προβάδισμα  με τον Φιλιανό με ωραίο σουτ. Το 4-2 έγινε από τον Παπαδόπουλο με άψογο τελείωμα, με τον σκόρερ να υποπίπτει σε φάουλ, να κιτρινίζεται για  δεύτερη φορά και να αποβάλλεται.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε  ο γηπεδούχος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φιλιανό να είναι ασταμάτητος και μετά από μπαλιά του Βαμβουκλή, να κάνει το 5-2. Ακολούθως ο Τριλιανός σημάδεψε το δοκάρι της Γέρας και ο Σεραφίγκος λίγο μετά  με δυνατή κεφαλιά μείωσε σε 5-3. Ο Φιλιανός και πάλι έγραψε το 6-3, για να απαντήσει με νέα κεφαλιά ο Σεραφίγκος κάνοντας το 6-4, το οποίο διατηρήθηκε  μέχρι το τέλος.

Στα αξιοσημείωτα, η εξαιρετική διαιτησία του Παναγιώτη Βουρανή σε ένα κρίσιμο παιχνίδι, όπως και των βοηθών Μπάλιακα, Κάντα.

ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ

«Κάναμε λάθη και το πληρώσαμε, είχαμε και τις απουσίες να αντιμετωπίσουμε και χάσαμε το παιχνίδι. Δεν υπάρχει πίκρα, συνεχίζουμε, για να φτιάξουμε ακόμη πιο καλά τη Γέρα», δήλωσε ο Γιάννης Μανούσος, εμφανώς απογοητευμένος  από την εικόνα των παικτών του.

Από την άλλη, ικανοποιημένος ο Θόδωρος Παπαλόπουλος, συνεχάρη τους  παίκτες του, τονίζοντας ότι παρά τη νίκη και τη διαφορά των 11 βαθμών, τίποτα ακόμη δεν έχει τελειώσει για την ομάδα του.

«Δεν ήταν το παιχνίδι της χρονιάς. Ήταν ένα παιχνίδι ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που διεκδικούν τον τίτλο. Ήμασταν καλύτεροι και κερδίσαμε και γι' αυτό αξίζουν πολλά μπράβο στα παιδιά. Ήταν ένα χορταστικό σε γκολ και φάσεις παιχνίδι, όπου νικητής ήταν ο Διαγόρας. Μπράβο και στον κόσμο που μας βοήθησε» είπε μεταξύ άλλων.

ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΩΣΤΗ

Στα άλλα παιχνίδια της 28ης αγωνιστικής, ξεχώρισαν οι  νίκες του Πολιχνίτου 5-1 τον Αετό, του Ολύμπου 4-0 την Άναξο, καθώς και το 3-1 του Αιγέα με τον Αλκιβιάδη. Εκτός από την  Άναξο που έχει πέσει απευθείας, στις άλλες θέσεις  γίνεται πραγματική μάχη, αφού ακόμη όλα κρέμονται σε μια κλωστή. Προοδευτική και Αλκιβιάδης είναι  οι σίγουροι στα πλέι άουτ, ενώ από εκεί και πέρα παλεύουν να  τα αποφύγουν Ερμής, Πολιχνίτος και Παλλεσβιακός. Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας αποδείχθηκε καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας  γκολ με τον καλύτερό του παίκτη Χαλδέζο, ο οποίος έκανε  χατ τρικ. Ο Αλκιβιάδης είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Χαραλάμπους. Στη Μόρια, ο Βύρωνας παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, επικρατώντας με  4-1 της Προοδευτικής, επίσης με χατ τρικ από τον Αθανασέλλη. Ο Σαμιακός είχε ανοίξει το σκορ  για τον γηπεδούχο, στη συνέχεια ο Κέλπαλης έχασε πέναλτι άουτ (το πήρε ο ίδιος και αποβλήθηκε ο Παττές που το έκανε) όμως ο Μπάκας ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά μέχρι εκεί. Σαρωτικός στο  δεύτερο ημίχρονο ο Πολιχνίτος, δεν άφησε περιθώρια στον Αετό, τον οποίο νίκησε με 5-1. Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 1-1. Σταματίου και Καβαδάς πέτυχαν από δύο γκολ, το άλλο ο Ντούμας, ο Σκαλοχωρίτης με πέναλτι είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Εύκολο έργο είχε στην Πέτρα ο Όλυμπος, καθώς συνέτριψε την ουραγό και υποβιβασμένη Άναξο με 4-0, με τα γκολ να σημειώνονται μέσα σε διάστημα 25 λεπτών. Ο Λαλάς πέτυχε δύο, Τριανταφυλλόπουλος, Καλουτζής τα άλλα δύο του νικητή. Η Άναξος  τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βλουτή. Ψυχρολουσία  στο γήπεδο της Αγιάσου στο τελευταίο λεπτό, με την ισοφάριση από τον Μποντακόπουλο για λογαριασμό του Κεραυνού. Ο Παλλεσβιακός, ο οποίος είχε περισσότερο ρυθμό και ευκαιρίες, είχε ανοίξει το σκορ με τον Καβαλίκα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Τέλος, στα Πάμφιλα, Ερμής και Ατρόμητος  έμειναν στο ισόπαλο 2-2, με την ομάδα της Ανεμώτιας να ισοφαρίζεται στο τελευταίο 20λεπτο με μακρινό σουτ από τον Γιώργο Βουργουτζή. Νωρίτερα και στο πρώτο ημίχρονο, Κανόγλου και Πονσακίδης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους στο σκορ, όμως στη λήξη του ημιχρόνου ο Καλιμαντζέρος με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Μηνά  μείωσε σε 1-2, για να ακολουθήσει όπως είπαμε η ισοφάριση.

Δεν έχει ακόμη τελειώσει η υπόθεση αποφυγής της ζώνης των μπαράζ, ο Ερμής θέλει δύο νίκες, αλλά και απώλειες από Αετό Πολιχνίτο, για να γλιτώσει.

B΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πρωταθλήτρια με το σπαθί της η ομάδα από την Πέτρα, επιστρέφει μετά από χρόνια. Ξεκαθαρίζει το τοπίο για το πλεονέκτημα στα πλέι οφ στο φινάλε την ερχόμενη Κυριακή.

ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ & Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΕ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ ΣΚΟΡ 10-0
Πρωταθλητής της Β κατηγορίας είναι από το Σάββατο ο Αχιλλέας Πέτρας,  ο οποίος  έκανε την υπέρβαση και το όνειρο πραγματικότητα, με την άνοδό του στη μεγάλη κατηγορία. Έξι χρόνια μετά  τον υποβιβασμό του, η χαρμόσυνη είδηση και το κατόρθωμά του είναι πλέον γεγονός. Άξιζε την άνοδο η ομάδα της Πέτρας, γιατί αναμφίβολα  είχε την καλύτερη ομάδα, το καλύτερο υλικό και τη δυνατή του έδρα. Ομάδα που ήξερε τι ζητούσε, ομάδα που έβαλε από την αρχή τον πήχη για την άνοδο  και δεν περίμενε τα μπαράζ  ανόδου. Νίκησε και τον Ανδρονικά, όπως άλλωστε  αναμενόταν και ψήλωσε για τα καλά. Τώρα που υποβιβάζεται η Άναξος, ο Αχιλλέας έρχεται να αναπληρώσει το κενό στην Πέτρα. Ο πρωταθλητής ολοκλήρωσε τις  υποχρεώσεις του, αφού την τελευταία  αγωνιστική έχει ρεπό και η μέρα αυτή θα μείνει χαραγμένη για πάντα στο μυαλό όλων, αφού θα συμβολίζει στον σύλλογο την επαναφορά του στην Α τοπική. Δικαιολογημένα λοιπόν, τα πανηγύρια και οι χαρές.
Το παιχνίδι με τον Ανδρονικά που υποβιβάστηκε, ήταν τυπική διαδικασία, αφού ο Αχιλλέας δεν βρήκε αντίσταση. Το 10-0 ίσως και να φαντάζει λίγο, με βάση τις ευκαιρίες που χάθηκαν. Για την ιστορία, 4 γκολ πέτυχε ο Πάντας, 3 ο Στρατής Σκαρακάκης και από ένα οι Καραμιχαλάκης, Χρόνης και Στρατής Γρούβας.
Η 21η αγωνιστική μπορεί να πέρασε, δεν ξεδιάλυνε, όμως, το θολό τοπίο, αφού ακόμη δεν είναι σε θέση κάποιος να πει με σιγουριά  για το πλεονέκτημα που θα έχει στα πλέι οφ. Ο Αίγειρος ηττήθηκε με 2-1 στην Αγ. Παρασκευή από τον Αίαντα, κρατά την δεύτερη θέση, αλλά στο  φινάλε έχει τον Μεσότοπο στη Θερμή. Αν τον νικήσει, κατακτά τη θέση αυτή. Ο Αίαντας άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με σουτ από κοντά του Παράσχου, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την έναρξη στην επανάληψη με τον Βουργουτζή. Το τελικό 2-1  διαμόρφωσε ο Φινφίνης με ψηλοκρεμαστό σουτ μετά  από ασίστ του Μοσχονησιώτη, ενώ νωρίτερα ο Καδής είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον νικητή.
Εντός έδρας ηττήθηκε ο Μεσότοπος από την Φίλια με 2-1 και ακόμη δεν γνωρίζει σε ποια θέση θα τερματίσει. Αν και άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Βακάλη στο ξεκίνημα του αγώνα η Φίλια το έφερε στα ίσια με ωραίο σουτ απο τον Παπαγεωργίου. Ο Τρυγώνης στο  74΄ σημάδεψε το δοκάρι του ΑΟΜ και λίγο πριν το τέλος  ο Κατσιάνος  έδωσε τη χαριστική βολή με το 1-2. Η Φίλια τερματίζει έκτη, είτε χάσει είτε κερδίσει στο τελευταίο παιχνίδι και κλείνει τη χρονιά της. Στο Πλωμάρι, τα Λιονταράκια πήραν την νίκη με την Δόξα με 2-0, έχοντας καλή απόδοση στο  δεύτερο ημίχρονο. Τα  γκολ σημείωσαν οι Ραχάνης με κοντινό σουτ και Χατζηδιαμαντής με πέναλτι, το οποίο πήρε ο ίδιος σε  ανατροπή του. Τέλος, στο Μόλυβο, κάτω από συνεχή βροχή και σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο Αρίωνας επιβλήθηκε με 2-0 του Παπανικολή και με τυχόν νίκη στο τελευταίο  του παιχνίδι με τα Λιονταράκια και ήττα του Μεσότοπου, θα είναι τρίτος στην κανονική περίοδο. Αν και έχασε πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Γιάννη Βουρσούκη (απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ερεσού) κατάφερε στη συνέχεια να ανοίξει το σκορ στο 54΄με σουτ από τον Γιώργο Κουτσό και να κλειδώσει την νίκη του πέντε λεπτά πριν το τέλος με τον ίδιο τρόπο, αλλά με σκόρερ τον Χατζητάκη. Ο Παπανικολής θα  διεκδικήσει την παραμονή του μέσω των αγώνων πλέι άουτ, αν φυσικά γίνουν.