Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία28 Απριλιου 2015
ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3 - 0

SUPER LEAGUE

ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ Ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Δυσκολεύουν τα  πράγματα  για  τον Πανθρακικό   μετά  την ήττα  από τον Αστέρα Τρ. εκτός με 2-1, δύο αγωνιστικές  πριν το  τέλος  του πρωταθλήματος. Αντίθετα, ο Λεβαδειακός  νίκησε με  το ίδιο  σκορ  τον  Ατρόμητο στην έδρα του  και  δείχνει ότι πατά πιο καλά  στην βαθμολογία. Κερδισμένος  και ο Πλατανιάς, που νίκησε  στα  Χανιά  2-0  τον Παναιτωλικό στο  τελευταίο  δεκάλεπτο και με  βάση  το πρόγραμμα  που  έχει, μάλλον είναι πιο  κοντά  στη σωτηρία από τους  άλλους  δύο. Πανιώνιος και Βέροια φαίνεται  ότι  δεν κινδυνεύουν πια, η Καλλονή  πήρε  στα  χαρτιά  το  παιχνίδι  με τον ΟΦΗ, έφθασε τους 43  βαθμούς και  βλέπει Ολυμπιακό και Ατρόμητο, για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις  της  στο  πρωτάθλημα.

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥ
Με νίκη αποχαιρέτησε τους  φιλάθλους  του  την Κυριακή το  απόγευμα  ο  Αιολικός, κερδίζοντας στο «Κ. Κεντέρης» την Καλαμάτα με 3-1, διατηρώντας  την τρίτη θέση, την οποία κατέχει. Στον αντίποδα, η Μαύρη Θύελλα που ήταν  απογοητευτική  για ένα  ακόμη παιχνίδι, υποχώρησε στην 8η  θέση. Καλή η εμφάνιση των παικτών  του Αιολικού, που αν και βρέθηκαν πίσω  στο σκορ  από το ξεκίνημα σχεδόν 11΄ με το αυτογκόλ (άθελα) του Παπαζούδη, η  συνέχεια ήταν πολύ καλή, με τους  παίκτες του να έχουν τον πρώτο  αλλά τον τελευταίο λόγο και να  σφυροκοπούν την εστία  πρώτα  του Μούζου και κατόπιν του Καρμίρη. Μάλιστα, ο Μούζος  τραυματίστηκε και αποχώρησε, ενώ και ο  αντικαταστάτης του στα  δοκάρια Καρμίρης  αποβλήθηκε, για το πέναλτι στο  οποίο υπέπεσε και ο Αιολικός κλείδωσε τη νίκη του. Αν μάλιστα πάρει και αποτέλεσμα στο Άργος (δύσκολο), τότε η τρίτη θέση δεν μπορεί να  χαθεί.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για  την Καλαμάτα,  η  οποία  βρέθηκε  να  ανοίγει το σκορ, όμως  δύο  λεπτά  πριν  το  ημίχρονο, οι γηπεδούχοι  έφθασαν στην ισοφάριση  με τον Άκη Μιχαλάκη.
Η αγωνιστική εικόνα των γηπεδούχων  συνεχίστηκε  και  στην επανάληψη, με τον Μάκη Σαμπάνη  να βάζει μπροστά  στο  σκορ  την ομάδα του 2-1, η Καλαμάτα  ανοίχθηκε  θέλοντας να ζητήσει την ισοφάριση  στο  71΄, ο Μίχος με ωραίο  σουτ  σημάδεψε  το  δοκάρι  των Καλαματιανών  και  πέντε  λεπτά  πριν το  τέλος, ο Καρμίρης  στην προσπάθειά του  να  ανακόψει τον Μαλακό τον ανέτρεψε, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο Δήμος Μανουσάκης  νίκησε  τον Ηλιόπουλο, ο οποίος πέρασε να υπερασπίσει την εστία  κάνοντας το 3-1, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλος.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Αιολικός: Παπαλόπουλος, Λένκα, Παπαζούδης, Λίμα, Γάλας, Καδής (80΄Μαλακός), Μίχος, Μ. Σαμπάνης, Μανουσάκης, Μιχαλάκης, Ζαγοριανός (46΄Σπανός)
Καλαμάτα: Μούζος (46΄ Καρμίρης), Ζαχαρόπουλος, Μαρτίνος, Χριστοφιλέας, Ρούσης, Χαρίτος (75΄ Σαλαπάτας), Ηλιόπουλος, Κουντάνης, Μιλτιάδης, Τσάτσος (70΄ Νικολόπουλος), Βασιλόπουλος.

ΣΤΟ +5 Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΣ
Ο Αιολικός επικράτησε  στην Καλλονή 3-1  της Καλαμάτας  και διατήρησε  την τρίτη  θέση, ενώ στους  πέντε  βαθμούς  αύξησε  τη διαφορά  ο Πανελευσινιακός με τη νίκη  1-0 που πέτυχε  απέναντι  στο  αξιόμαχο Λουτράκι από τον Παναργειακό, ο οποίος  δεν αγωνίστηκε, αφού είχε ρεπό. Στην ουρά  της  βαθμολογίας, η Αχαϊκή ηττήθηκε  2-1 από τον Βύζαντα και οι ελπίδες της για  παραμονή στην κατηγορία μειώνονται. Επίσης, σημαντική νίκη 3-2 πέτυχε ο Παναρκαδικός  απέναντι στον Ερμή Κιβερίου, ενώ  τρεις  ομάδες, η Δόξα Μανωλάδας, ο Ζακυνθιακός και ο ΠΑΟ Βάρδας, πήραν χωρίς  αγώνα  τα  παιχνίδια, αφού οι  αντίπαλοί τους  έχουν αποχωρήσει  από το πρωτάθλημα.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΕΠΣΛ

Υπεράξιος πρωταθλητής  ο  Διαγόρας, πήρε  δίκαια τον τίτλο στον νομό και πάει στα μπαράζ  ανόδου για την Γ΄ Εθνική. Αποθέωση για τους πρωταθλητές, που είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δ. Βαμβουκλή (2 γκολ), το άλλο ο Μαραγκός. Στοιχεία καλής και σοβαρής ομάδας έδειξε ο Ηρακλής, που είχε στο ξεκίνημα ευκαιρίες. Έναν ακόμη τίτλο (5ος συνολικά) πήρε ο Θ. Παπαλόπουλος, τον 3ο με τον Διαγόρα και αποθεώθηκε από τους παίκτες του.

ΥΠΕΡ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Τον τίτλο  του υπέρ-πρωταθλητή στον νομό  πανηγυρίζει  από την Κυριακή  το  απόγευμα ο  Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, νικώντας στον τελικό με  3-0  τον αξιόμαχο  Ηρακλή Ατσικής. Πήρε  τον τίτλο και ετοιμάζεται να κάνει την υπέρβαση στα μπαράζ  ανόδου  για  την Γ΄ Εθνική.

Σπουδαίος τελικός, με φάσεις  και γκολ, σίγουρα ικανοποίησε τον κόσμο, ο οποίος  έδωσε  το  παρών στο Δημοτικό Στάδιο και είδε  δύο ομάδες  που ζητούσαν επίμονα  την νίκη, χωρίς να σταματήσουν να  το  δείχνουν σε όλη τη  διάρκεια του  τελικού. Οι Λημνιοί ξεκίνησαν καλύτερα  το παιχνίδι, το άγχος για την νίκη διακατείχε τους  γηπεδούχους στα  πρώτα λεπτά, χάνοντας  δύο πολύ καλές  ευκαιρίες με τους Κοτζαμάνογλου στο 19΄ και Κωνσταντάρα 21΄, από τις  οποίες θα μπορούσε  να είχε  το γκολ. Όσο ο χρόνος  κυλούσε, ο Διαγόρας  επιδίωκε να γίνει επικίνδυνος και  δέκα λεπτά  πριν το ημίχρονο, με τραγικό λάθος του γκολκίπερ  Τζωρτζίνη μετά  από χτύπημα φάουλ από τον Βαμβουκλή, δεν υπολόγισε σωστά  την μπάλα (έφυγε η μπάλα από τα χέρια του) καταλήγοντας στα δίχτυα  για  το 1-0. Αυτό ήταν, από το  σημείο αυτό η ομάδα  της Αγ. Παρασκευής  έγινε πολύ επικίνδυνη, ενώ από την άλλη οι παίκτες της Ατσικής έχασαν τον έλεγχο, με  αποτέλεσμα η εστία  τους  να κινδυνεύει σε πολλές καλές στιγμές που έκαναν οι γηπεδούχοι.

ΣΚΟΡΑΡΕ Η ΑΛΛΑΓΗ

Στο δεύτερο  μέρος, η είσοδος  του Χάρη Μαραγκού  στην θέση του Νεζάι  απλούστευσε τα πράγματα, με τον επιθετικό  του  Διαγόρα να βρίσκει  τα  δίχτυα  στο  64΄, μετά  από φάουλ του Χατζηκυριάκου  και έξυπνη κεφαλιά έγινε  το 2-0 και από εκεί και μετά, όλα έβαιναν καλώς. Οι παίκτες  του Παπαλόπουλου έκαναν το  δικό  τους  παιχνίδι ώσπου  στο  85΄ πάλι ο Βαμβουκλής με  φάουλ  και αφού η μπάλα  χτύπησε  σε  σώμα παίκτη του Ηρακλή, άλλαξε  την πορεία  για να καταλήξει στα δίχτυα. Το σκορ  αυτό παρέμεινε μέχρι  το  τέλος  και ακολούθως όλοι μαζί πανηγύρισαν τη μεγάλη επιτυχία και στη συλλογή τους πρόσθεσαν ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Στα  επίσημα  του  Σταδίου, τις  απονομές  έκαναν ο πρόεδρος  της ΕΠΣΛ Σταύρος Ψαρρόπουλος και ο Δήμαρχος Σπύρος Γαληνός.

Αρκετά  καλή ήταν η  διαιτησία του Παναγιώτη Κουλουδή και των βοηθών Μπάλιακα και Τσαλίκη (Λήμνο).

ΟΙ  ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Διαγόρας: Βογιατζής, Μουτζούρης, Νεζάι (46΄Μαραγκός) Βαξεβάνης, Τριλιανός, Χατζηκυριάκος, Σπάρταλης, Πουλασιχίδης, Παπαδόπουλος (85΄Μπίρης), Βαμβουκλής, Φιλιανός (75΄Γκιάτα)

Ηρακλής Ατσικής: Τζωρτζίνης, Μανωλακούδης, Μαυροειδής, Γκαράλης, Τζάτζανος, Κουτζύνης, Φ. Κρίκης, Δ. Κρίκης, Κωνσταντάρας, Β. Κρίκης (74΄Καλανίδης), Κοτζαμάνογλου (61΄ Στρ. Κρίκης)

ΣΤΑΥΡΟΣ ΨΑΡΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Διαγόρας και Ηρακλής  πιστεύω ότι προσέφεραν στο κοινό τους  ένα  όμορφο  παιχνίδι, έναν ποδοσφαιρικό αγώνα που δικαιολογεί ποιο  είναι το  ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και αυτό που υπηρετούμε εμείς, το αγνό, το καλό ποδόσφαιρο, το οποίο ασφαλώς και δεν μπορεί να  θίξει κανείς, όσο θα  υπάρχουν άνθρωποι που θα  το  υπηρετούν. Θέλω να συγχαρώ και τις δύο ομάδες που βρέθηκαν στον τελικό και διεκδίκησαν το πρωτάθλημα  στον νομό και στον υπέρ-πρωταθλητή Διαγόρα να ευχηθώ  καλή τύχη στα μπαράζ, ελπίζοντας ως ΕΠΣΛ  να μπορέσουμε να έχουμε και άλλη ομάδα στην Γ΄ Εθνική. Ακόμη ένα ευχαριστώ και στον Δήμαρχο Λέσβου, για  την παρέμβασή  του, ώστε ο τελικός  να  γίνει  στο Στάδιο Μυτιλήνης και θεωρώ ότι αυτή ήταν και ένα μήνυμα ότι το Στάδιο δεν ανήκει σε κανέναν, αλλά  είναι για όλη την νεολαία που αθλείται στο νησί.

ΘΟΔΩΡΟΣ ΠΑΠΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΔΙΑΓΟΡΑ

ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Δεν μπήκαμε καλά  στο  παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος  στο  ξεκίνημα  να μας  δημιουργήσει προβλήματα. Δικαιολογώ, όμως, τους παίκτες μου, αφού  τους  διακατείχε  το άγχος, αλλά  πιστεύω ότι μετά  το  πρώτο  γκολ αποδείξαμε  πως  ήμασταν καλύτεροι  από τον αντίπαλο. Μας  δυσκόλεψε κάπως  και  το  γήπεδο, αφού  δεν έχουμε  συνηθίσει να παίζουμε  σε  φυσικό τάπητα, αλλά  το  ξεπεράσαμε, δημιουργώντας  περισσότερες  φάσεις  από τον αντίπαλο. Θέλω να  συγχαρώ τους  παίκτες  μου, για την κατάκτηση του  τίτλου και τώρα μας περιμένουν τα μπαράζ, όπου πρέπει να προετοιμαστούμε. Ο Ηρακλής ήταν μια καλή και σοβαρή ομάδα.

ΚΩΣΤΑΣ ΦΙΛΙΑΝΟΣ

ΠΟΔ. ΔΙΑΓΟΡΑ

ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ

Τα συγχαρητήρια και τα μπράβο ανήκουν σε  όλους μας. Πήραμε τον τίτλο, σκορπίσαμε χαρά  στο  χωριό μας και αποδείξαμε στον Ηρακλή ότι εμείς  θέλαμε περισσότερο να πάρουμε το πρωτάθλημα. Η επόμενη μέρα  ασφαλώς  και  θα  είναι  δύσκολη, αλλά  θα πάμε  στα  μπαράζ να παλέψουμε  και  να  αποδείξουμε  ότι  έχουμε  καλή ομάδα.

A΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΜΠΑΡΑΖ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ
ΑΝΑΞΟΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 4 - 2
ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ
Η Άναξος επικράτησε με σκορ 4-2 της Προοδευτικής και έτσι έκανε το πρώτο από τα δύο  βήματα για να παραμείνει στην κατηγορία  μέσα από μια  δύσκολη ομολογουμένως χρονιά, την οποία διένυσε. Οι γηπεδούχοι μπορεί να νίκησαν, έχουν, όμως, μπροστά τους  μια  ακόμη μάχη να δώσουν στο  γήπεδο  της  Σκάλας  και θα  προσπαθήσουν να υπερασπιστούν το  αποτέλεσμα  του Σαββάτου, ώστε με πολύ αγωνία να μπορέσουν να σωθούν και να  στείλουν στον υποβιβασμό την αντίπαλό τους, η οποία, όμως, έχει ακόμη ένα  καλό στοιχείο, το πλεονέκτημα. Δεν αρκεί, όμως, μόνο αυτό, χρειάζεται  και  μια  καθαρή νίκη για να τη σώσει. Νίκη με  δύο γκολ διαφορά. Η φιλοξενούμενη ομάδα  ξεκίνησε καλύτερα  το  παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, πατούσε γερά στο  γήπεδο και έδωσε ρυθμό. Αποτέλεσμα, να καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ με  σουτ από  κοντά  του Κουμέλλη και να  σκορπίσει  την ψυχρολουσία  στην Άναξο. Όσο ο χρόνος  κυλούσε, οι  γηπεδούχοι θέλησαν να  οργανωθούν περισσότερο, να αντεπιτεθούν, με την Προοδευτική να  δίνει χώρο. Ο Τζουβανέλλης με ωραίο συρτό σουτ ισοφάρισε σε 1-1  δίνοντας πνοή και οξυγόνο στους  συμπαίκτες  του,  οι οποίοι πήραν τα  πάνω τους και κατάφεραν λίγο πριν τελειώσει  το  ημίχρονο, να  πάρουν τα ηνία με την ανατροπή στο  σκορ. Ο Δαμιανός με εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε  το κεφάλι  του Ορφανίδη και  αυτός από κοντά  έκανε το 2-1.
ΕΔΩΣΕ ΡΥΘΜΟ
Στην επανάληψη, πάλι η Προοδευτική ξεκίνησε κάπως  καλύτερα  με κυκλοφορία και οργάνωση  στις φάσεις, όμως οι γηπεδούχοι  στάθηκαν άτυχοι, όταν κέρδισαν στα  μισά  του  ματς  πέναλτι, μετά  από χέρι  αμυντικού, αλλά ο Βλουτής που κλήθηκε να  το  εκτελέσει, έστειλε  την μπάλα στο  δοκάρι και την ευκαιρία να  δώσει αέρα  δύο γκολ στην ομάδα του. Η απώλεια του πέναλτι έριξε το ηθικό  των γηπεδούχων παρά το 2-1 υπέρ τους και σε μια  αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε 2-2. Ήταν ο Κουμέλλης που κινήθηκε όμορφα  στην περιοχή  και έστειλε την μπάλα  στα  δίχτυα  για  το  2-2. Όμως, τα  πράγματα  δεν πήγαν καλά, αφού λίγο μετά  ο Βαγής  αποβλήθηκε  με  απευθείας  κάρτα, λόγω εξύβρισης και πλέον κινδυνεύει με  βαριά  ποινή, αφήνοντας  την ομάδα του με  δέκα, στο πιο κρίσιμο  σημείο του παιχνιδιού. Στο  τελευταίο 15λεπτο, οι  γηπεδούχοι ζήτησαν εκ νέου  το  γκολ που θα  τους  έδινε τη νίκη ελπίδας  για  τον στόχο, πίεσαν περισσότερο και στην εκπνοή ο Χαλκιώτης  με  σουτ  από καλή  θέση έδωσε  το προβάδισμα  στην ομάδα του, κάνοντας το 3-2. Η Προοδευτική βγήκε  μπροστά  για  την ισοφάριση  και  το πλήρωσε  στο  τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το  γκολ πάλι  από τον Τζουβανέλλη  αυτή τη φορά με κεφαλιά, αφού προηγούμενα το  σουτ από τον Ορφανίδη  χτύπησε στο  δοκάρι  και  στην επιστροφή της μπάλας, ο  έμπειρος  αμυντικός  την έσπρωξε  στα δίχτυα για   το  τελικό 4-2. Ο επαναληπτικός  θα  γίνει  την ερχόμενη Κυριακή στη Σκ. Καλλονής.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF
ΑΙΑΣ - ΑΙΓΕΙΡΟΣ 0 - 4
ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ
Παράσταση για έναν ρόλο ο πρώτος  τελικός των Play Off, ο  οποίος έγινε  στο  γήπεδο  της  Αγ. Παρασκευής και ο Αίγειρος  ήταν αυτός  που  τον μετέτρεψε υπέρ  του, αφού  αποδείχθηκε  ανώτερος  από τον αντίπαλό του και το  σκορ (0-4) αποδεικνύει την αγωνιστική εικόνα. Μπορεί φυσικά να απομένει ένα  ακόμη παιχνίδι  να  δώσουν οι δύο ομάδες στη Θερμή, είναι, όμως, τυπικής διαδικασίας, αφού το σκορ δεν μπορεί να  ανατραπεί. Έτσι  άπαντες  θα περιμένουν λίγες μέρες  ακόμη μέχρι να  γιορτάσουν  την άνοδό τους αυτή. Από την άλλη, η χρονιά τελειώνει για τον Αίαντα μάλλον ικανοποιητικά, όπως  δηλώνουν και  οι  άνθρωποί του, αν και ο στόχος για  αυτούς  δεν υλοποιήθηκε. Φαίνεται, όμως, ότι κάτι καλό  γίνεται  και το  αποτέλεσμα  θα φανεί μελλοντικά. Καλό το παιχνίδι, μόνο, όμως, για  τους  φιλοξενούμενους, οι  οποίοι  είχαν την ουσία, την καλή αγωνιστική εικόνα στο  παιχνίδι τους  και  δεν κινδύνεψαν καθόλου  από τον αντίπαλο, αν και ήταν γηπεδούχος. Μάλιστα, από τα  πρώτα λεπτά ο Αίγειρος  ήταν αυτός που έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες  να  προηγηθεί. Το  έκανε, όμως, με τη συμπλήρωση  του  20λεπτου, έβαλε δύσκολα στον γηπεδούχο, ανοίγοντας  το  σκορ  με τον Αφαλωνιάτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε  τρομερό λάθος  από την άμυνα  και με  συρτό σουτ  έδωσε  το  προβάδισμα με 0-1. Το  γκολ  αυτό καθήλωσε  τους παίκτες  του Αίαντα, ενώ τόνωσε περισσότερο τους  φιλοξενούμενους, που στο  πίσω μέρος  του μυαλού  τους είχαν και τη νίκη ρεβάνς από τις δύο ήττες  στο  πρωτάθλημα από τον αντίπαλο. Η πίεση αυτή επέφερε τέσσερα  λεπτά  μετά  και  το  δεύτερο  γκολ με  τον Καραδημητράκη και κάπου  εκεί ο  τελικός άρχισε να  γέρνει υπέρ  τους. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με  δύο  στημένα  λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Γιώργο Δασκάλου, χωρίς αποτέλεσμα.
Και  στο  δεύτερο  ημίχρονο  ο Αίγειρος  ήταν αυτός  που κρατούσε  τα  ηνία, χάνοντας  ευκαιρίες οι γηπεδούχοι απειλούσαν μόνο με  μακρινά  σουτ, με  αποτέλεσμα  μέσα σε  διάστημα οκτώ λεπτών το σκορ να  φθάσει  στο 0-4  με πρωταγωνιστή τον Ηλία  Πάστο, ο οποίος διαμόρφωσε  το  τελικό σκορ, στέλνοντας  τον Αίγειρο  για  πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α΄ κατηγορία.

PLAY  OUT
ΔΟΞΑ ΓΕΡΜ. ΚΑΡΑΒΑΓΓΕΛΗΣ 5 - 0
ΠΑΤΑ ΠΛΕΟΝ ΓΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η ΔΟΞΑ
Σε  παράσταση  για έναν ρόλο  μετέτρεψε τον πρώτο  τελικό η Δόξα, συντρίβοντας με  5-0 τον Γερμ. Καραβαγγέλη, ο οποίος βρίσκεται  με  το  ένα  πόδι στην Β1  κατηγορία, μην πούμε  και με  τα  δύο, αφού  το  σκορ αυτό  δεν ανατρέπεται. Εκτός  και  αν ο Καραβαγγέλης  αποδειχθεί  καλύτερος  και μπορέσει  να  φθάσει  στη νίκη με πολλά  γκολ υπέρ του. Για την ώρα, πάντως, η Δόξα  είναι αυτή που  δείχνει  να  σώζει  τη χρονιά. Ίσως ήταν η  καλύτερη έως τώρα εμφάνιση της ομάδας της Πλαγιάς, αφού  στο  παιχνίδι  της  φανέρωσε  πολλές πτυχές από την αγωνιστική της  εικόνα  και μπόρεσε  και  έβαλε  στα  δίχτυα  τον αντίπαλο. Μάλιστα, ο Καραβαγγέλης  κατέβηκε  στο  γήπεδο να αγωνιστεί  με όλους  και  όλους  δέκα  ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα η ομάδα  να  δυσκολευτεί πολύ. Πρόσωπο  για  τη νικήτρια  Δόξα  ήταν ο Πολυζώνης Κώτσιος, ο  οποίος  σημείωσε  χατ  τρικ  οδηγώντας  την ομάδα  του  στη νίκη. Τα άλλα  δύο  γκολ πέτυχαν ο Καβαρνός, ο  οποίος άνοιξε  και τον χορό για  τη νίκη και ο Ν. Καραμπάσης,  με  ωραίο,  δυνατό, ευθύβολο  σουτ. Η νικήτρια  είχε  και  δύο  δοκάρια  με  τον Καβαρνό  στο  πρώτο ημίχρονο και δύο σπάνιες  ευκαιρίες  με τον νεαρό Σιδερή. Μόνο ο Κώστας  Νερατζής  προσπαθούσε  για  τον Καραβαγγέλη, ο οποίος  πλήρωσε  τις  απουσίες  του  και την κακή  εμφάνιση που έκαναν οι παίκτες  του  στο  πιο  κρίσιμο  σημείο.