Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία21 Ιανουαριου 2020
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΡΤΑΚΗ 1-0

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Έκανε το 2 στα 2 στο νέο έτος, με  φτωχό σκορ  αυτή  την φορά  και βελτίωσε ακόμη πιο πολύ την θέση του. Με ένα γκολ από τον Κατσίκη (30') και λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, γράφτηκε ο επίλογος με τον ΑΟ Ν. Αρτάκης.

ΠΗΡΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ

Με τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς στον πάγκο, ο Αιολικός μετρά δύο συνεχόμενες  νίκες  στον νέο χρόνο, που τον έχουν φέρει στην γραμμή   παραμονής. Με την Αρτάκη την Κυριακή που πέρασε, μπορεί η εμφάνισή του να μην ήταν η καλύτερη δυνατή από αυτή που ήθελε να δείξει  στο κοινό του, η αναμέτρηση, όμως, κρίθηκε από ένα γκολ που μπήκε στο μισάωρο του πρώτου μέρους από τον Παναγιώτη Κατσίκη και αυτό φαίνεται ότι ήταν αρκετό στο τέλος να του χαρίσει το πολύτιμο τρίποντο που ήθελε πολύ.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο, που είχε μόνο να επιδείξει το γκολ (30')  (γέμισμα του Λαμπράκη στο ύψος του πέναλτι, όμορφο τελείωμα από τον Κατσίκη) και δύο ας τις χαρακτηρίσουμε φάσεις με τον Μπουρού οι γηπεδούχοι μετά από γέμισμα του Σπόλιαριτς, αλλά ο νεαρός επιθετικός  νικήθηκε από τον κίπερ Ναβροζίδη και η απάντηση της Αρτάκη με τον Ζαχαρόπουλο ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα.

Κάπως πήγε να ζωηρέψει το δεύτερο μέρος, ο Αιολικός ήθελε να δώσει περισσότερο ρυθμό, να πιέσει πιο πολύ και να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Αρτάκη είχε μια κεφαλιά  από τον Σπανό που κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Βρονταρά, όπως λίγο μετά και ένα σουτ από καλή θέση, που δεν βρήκε στόχο. Η αντίδραση του γηπεδούχου στις φάσεις που δημιούργησε η αντίπαλός  του ήταν με Τσιπά, Σπόλιαριτς, που απείλησαν από καλή θέση με το ρευστό σκορ να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΝΕΤΑ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ

Καταιγιστικοί εμφανίστηκαν στα γήπεδά τους Αετός και Όλυμπος, νικώντας εύκολα Ατρόμητο ο πρώτος 7-0, Αν/ση Γέρας ο άλλος 4-0, με την διαφορά να παραμένει στους τρεις βαθμούς μετά και την διεξαγωγή της 16ης αγωνιστικής.

Στα άλλα παιχνίδια, μεγάλο διπλό πήρε η Φίλια στην έδρα του Απόλλωνα  2-0, συνεχίζοντας τα νικηφόρα αποτελέσματα που την κρατάν στην τετράδα. Ισοπαλία 1-1 είχαμε στην συνάντηση της Προοδευτικής με τον Αρίωνα Μήθυμνας, ενώ τρίποντο στην έδρα του Ελύτη πήρε ο Ανδρονικάς νικώντας με 1-0. Στις νίκες επέστρεψε ο Αιγέας 3-0 τα Βασιλικά και τέλος, τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Μεσότοπος νικώντας εντέλει στην έδρα του τον μαχητικό Ορφέα με 3-2.

Αετός - Ατρόμητος 7-0

Συντριπτικός

Με συνοπτικές διαδικασίες  έφθασε  στην νίκη  ο Αετός, συντρίβοντας με το ευρύ 7-0 τον Ατρόμητο, παραμένοντας στην κορυφή της  βαθμολογίας.

Παιχνίδι που το αποτέλεσμα κρίθηκε από πολύ νωρίς, όταν ο νικητής  πριν την συμπλήρωση μισής ώρας σημείωσε τα δύο πρώτα του γκολ που άνοιξαν τον δρόμο για την νίκη. Ο Ατρόμητος με πολλά νέα παιδιά  στην σύνθεσή του προσπάθησε όσο οι δυνατότητες το επέτρεπαν, χάνοντας φυσιολογικά και κάνοντας ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.

Μόλις στο 8΄ κεφαλιά του Διονυσάτου κατέληξε στο δοκάρι και δύο λεπτά μετά το σκορ άνοιξε με σουτ ο Μιχαλάκης.

Στο 27' με τον ίδιο τρόπο ο Καπταγιάννης ανέβασε το σκορ στο 2-0.

Ο καταιγισμός συνεχίστηκε με το τρίτο γκολ, πάλι με τον ίδιο τρόπο. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τζίμης Βλαστέλλης έγραψε το 4-0.

Με την έναρξη στο δεύτερο μισό, πάλι ο Μιχαλάκης ήταν ο σκόρερ του πέμπτου γκολ και πέντε λεπτά μετά ο Βέντος με κοντινό σουτ ανέβασε  το σκορ στο 6-0.

Το έβδομο τέρμα πέτυχε δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Μανιός. Νωρίτερα ο  Κουρής αστόχησε (απέκρουσε ο Παπαδέλλης) σε πέναλτι που πήρε ο ίδιος.

Όλυμπος - Αν/ση Γέρας  4-0

Με τον ίδιο ρυθμό

Στην Αγιάσο δεν συνάντησε πρόβλημα ούτε ο Όλυμπος, που έφθασε  δίκαια στην νίκη με την Γέρα 4-0 (έστω και χωρίς Διακορώνα, Σιβρή) και εξακολουθεί να καταδιώκει τον Αετό. Καλό ποδόσφαιρο από τους  παίκτες του Θοδωρή Παπαλόπουλου, που επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό ανοίγοντας το σκορ στο 5' με κεφαλιά του Τσομπανέλλη. Στο 26' ο Σφαμιδάκης με κοντινό πλασέ  διπλασίασε τα  τέρματα της ομάδας του. Με πέναλτι που υπέδειξε ο βοηθός Λυρής (το πήρε ο Τσομπανέλλης) και προκάλεσε διαμαρτυρίες, ο Πετρουζέλλης ευστόχησε κάνοντας το 3-0. Η Γέρα λίγα λεπτά μετά θα μπορούσε να είχε σημειώσει γκολ, όμως το σουτ από τον Αλέξη Παυλέλλη κατέληξε στο δοκάρι. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μαλακός. Ένα λεπτό μετά, πάλι ο Παυλέλλης για λογαριασμό  της Γέρας  δεν ολοκλήρωσε από κοντά.

ΑΟΜ-Απόλλων Δ.

ΑΝ/ΣΗ ΓΕΡΑΣ

ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΕΔΡΟΥ

Εξελίξεις επέφερε η ήττα της Αν/σης Γέρας από τον Όλυμπο, το περασμένο Σάββατο. Δεν ήταν μόνο το βαρύ, όπως το χαρακτήρισαν, σκορ στην ομάδα, ήταν και οι διαμαρτυρίες για την διαιτησία στο  συγκεκριμένο παιχνίδι. Αποτέλεσμα, να παραιτηθεί  από την προεδρία ο Παναγιώτης Κουβέρης και αν η απόφασή του είναι οριστική και δεν αλλάξει τις επόμενες ώρες, τότε ο σύλλογος  του Παπάδου κινδυνεύει να μείνει ακέφαλος, αφού πολύ δύσκολα έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, θα αλλάξει κάτι.

Ο Π. Κουβέρης, που πήρε το χρίσμα  από τον αποχωρήσαντα πετυχημένο πρόεδρο Κώστα Πρέντζα, εμφανώς απογοητευμένος, δήλωσε:

«Δεν αξίζει να σπαταλάς τις ώρες σου στο λεσβιακό ποδόσφαιρο γιατί ορισμένοι με τις αποφάσεις τους δεν το αφήνουν να πάει μπροστά».

ΑΙΓΕΑΣ

ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΜΕ ΜΑΝΟΥΣΟ - ΑΝΕΛΑΒΕ Ο ΚΟΥΤΡΟΜΠΙΛΑΣ

Τροποποιήσεις στην τεχνική ηγεσία του Αιγέα Πλωμαρίου, στην πιο κρίσιμη καμπή του συλλόγου.

Ο Γιάννης Μανούσος αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο, αποχωρώντας, την στιγμή, που όπως λέει ο ίδιος, οι παίκτες του δεν ανταποκρίνονταν στις απαιτήσεις. Η διοίκηση για να μην χάνει χρόνο, καθώς η κατάσταση δεν επιτρέπει πειραματισμούς, αποφάσισε να  δώσει τα ηνία  στον Γιώργο Κουτρομπίλα, ο οποίος μετά από διάλειμμα λίγων μηνών (πέρυσι ήταν στην Αν/ση Γέρας) αποδέχθηκε την πρόταση και επιστρέφει στους πάγκους, με σκοπό να οδηγήσει την ομάδα στον σωστό δρόμο. Η παρουσίαση του νέου προπονητή έγινε χθες, ενώ το ντεμπούτο θα γίνει  στον αγώνα της Κυριακής  με τον Ορφέα στα Λουτρά.