Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία13 Απριλιου 2021
ΑΙΟΛΙΚΟΣ  ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΧΙΟΥ 1-0
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΧΙΟΥ 1-0

Ο μικρός αποτέλεσε την αλλαγή του Παπασπύρου και τον δικαίωσε  με  το  γκολ που  σημείωσε  στο  τρίτο λεπτό  των καθυστερήσεων. Αγχωμένος ο νικητής, είχε  πολλές  χαμένες  ευκαιρίες  και  δοκάρι  με τον Μπουρούς στην εκπνοή του ημιχρόνου. Μαζική άμυνα οι Χιώτες, προσπάθησαν για τον βαθμό χωρίς να το πετύχουν. Στους  δύο η διαφορά με την κορυφή.

ΤΟΝ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΥΛΗΣ

Η έμπνευση  του Δημήτρη Παπασπύρου, βλέποντας  την ομάδα του μέχρι το 90' να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία  του Συργιώδη, κάνοντας αλλαγή στην αλλαγή τον νεαρό Καλαμποκά  και  βάζοντας  τον επίσης 17χρονο Θανάση Πρωτούλη, ο μικρός με  δυνατό  σουτ μέσα από περιοχή λύτρωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων   την ομάδα του, δίνοντας το  δικαίωμα να ελπίζει  στην κατάκτηση  της κορυφής. Ο Αίαντας ηττήθηκε, η διαφορά  μειώθηκε  στους  δύο  βαθμούς και όλα πλέον τώρα είναι  ανοικτά.

Τρίποντο με αρκετό άγχος σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο  ενδιαφέρον, με πλήρη κατοχή  από  τους  γηπεδούχους, χαμένες  ευκαιρίες, με δοκάρι στην εκπνοή του ημιχρόνου περίπτωση πέναλτι πάνω στον Μίλιτς και γκολ λύτρωση ένα λεπτό πριν ο διαιτητής  σφυρίξει για  τελευταία  φορά την λήξη. Δεν απειλήθηκε  σε καμία  στιγμή η εστία του Πιτάτζηι, ο οποίος σε όλο το παιχνίδι ήταν θεατής. Με ταμπουρωμένη την άμυνα, η Χιώτικη ομάδα άγγιξε τον βαθμό της  ισοπαλίας, που αν κατακτιόταν θα αποτελούσε  μεγάλη  επιτυχία για αυτήν και θα έστελνε  αδιάβαστους τους  γηπεδούχους, την στιγμή που ο βασικός τους αντίπαλος ο Αίαντας Σαλαμίνας που προπορεύεται στον όμιλο γνώριζε εντός έδρας ήττα από την απρόβλεπτη  Θύελλα Ραφήνας.

Δημήτρης Παπασπύρου

Πολλές ευκαιρίες με ένα μόνο γκολ

«Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είχα πει ότι οι  δύο πρώτες αγωνιστικές  θα  είναι πολύ  δύσκολες για  την ομάδα μας, αλλά  και  για  τις  υπόλοιπες  στον όμιλο, αφού μετά  από  την αποχή, δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις ρυθμό. Ήμασταν αρκετά  καλοί σε κάποια σημεία του παιχνιδιού, κάναμε πάρα πολλές ευκαιρίες, τις οποίες ακόμη δεν μπορώ να μετρήσω, είχαμε, όμως, να  αντιμετωπίσουμε και μια τραγική  διαιτησία, η οποία παρέβλεψε δύο καταφανέστατα πέναλτι και αν θέλουν οι υπεύθυνοι να τα δουν και λυπάμαι πολύ για το  νεαρό της  ηλικίας του  διαιτητή. Συνεχίζουμε  τα παιχνίδια έτσι όπως θέλουν να  τελειώσει το πρωτάθλημα. Όλα τα παιχνίδια για την ομάδα μου είναι τελικοί, στον δρόμο για την πρωτιά. Όλες οι ομάδες θέλουν την ανάλογη προσοχή και προσπάθεια. Δεν θα είναι καθόλου  εύκολο οποιοδήποτε παιχνίδι».

Χριστόφορος Τσατσαρώνης

Μας πόνεσε η ήττα

«Αυτό που όταν με ρωτάν τους απαντώ, είναι ότι πρέπει να μπορούμε να ξεπερνάμε τον εαυτό μας. Να είμαστε ανταγωνιστικοί  μέσα  στο  γήπεδο  μέχρι το  τελευταίο  λεπτό, παρά τα  προβλήματα  που αντιμετωπίζουμε. Μας πονά πολύ που  δεχθήκαμε  το  γκολ  στις  καθυστερήσεις, όμως αυτά έχει το ποδόσφαιρο, όταν ο διαιτητής δεν σφυρίξει κανένα αποτέλεσμα δεν κρίνεται. Μια μεγάλη προσπάθεια από τα παιδιά απέναντι σε έναν ισχυρό  και ποιοτικό σε  ρόστερ  αντίπαλο, στο τέλος δεν ανταμείφθηκε με την ισοπαλία. Ο Αιολικός  είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έχασε  πολλές ευκαιρίες, δεν προηγήθηκε και το γεγονός αυτό αύξησε το άγχος των παικτών του. Μπόρεσε, όμως, να  πανηγυρίσει στο  τέλος  το γκολ που του έδωσε την νίκη. Διαθέτει πάντως, την ομάδα να μπορέσει  να  τερματίσει  πρώτος στον όμιλο. Αρκεί οι παίκτες του να  αποβάλουν το άγχος που τους διακατέχει. Όσο για μας, θα το παλέψουμε και όπου μας βγει», τόνισε ο Χιώτης  τεχνικός.

Πυθαγόρας-Αετός                  2-2

Αστέρας Βάρης-Ελευσίνα       (αναβλήθηκε)

ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ

Είδηση αναμενόμενη για τους περισσότερους στο ερασιτεχνικό  ποδόσφαιρο, η ματαίωση των τοπικών πρωταθλημάτων των ΕΠΣ  όλης της χώρας. Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ έλαβε το  Σάββατο την επίσημη απόφασή της, βάζοντας τέλος στην αγωνία  και  στην αναμονή  που  βρίσκονταν οι ομάδες.

Σωστή η απόφαση που ελήφθη, από την στιγμή που δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο και τα πρωταθλήματα ήταν φύσει αδύνατον να  συνεχιστούν.

Επίσης, η επιτροπή επικύρωσε τη διεξαγωγή των πρωταθλημάτων Γ' Εθνικής κατηγορίας και Α΄ κατηγορίας Γυναικών με το  επικαιροποιημένο υγειονομικό πρωτόκολλο της Γ.Γ.Α. Με την ίδια  απόφαση ανατίθεται στους παρατηρητές των αγώνων η αρμοδιότητα διενέργειας ελέγχου όσον αφορά στην υποβολή των μελών των αποστολών των ομάδων σε  Test Covid-19 και  στην παραλαβή των αποτελεσμάτων της εξέτασης ενός εκάστου. Τέλος, όρισε τους προέδρους  και  τα μέλη όλων των διαρκών και  ειδικών επιτροπών της  Ομοσπονδίας, όπως αυτές προβλέπονται στο  άρθρο 42  του καταστατικού της.

SL1

ΒΑΣΙΚΟΙ ΞΑΝΑ

Για μια ακόμη αγωνιστική, οι Λέσβιοι ποδοσφαιριστές που  αγωνίζονται  στο  υψηλό  ράφι  έδωσαν το παρών στα  παιχνίδια  των ομάδων τους  με  κερδισμένο μόνον έναν.

Ακόμη πιο κοντά στην παραμονή του είναι ο ΟΦΗ, η ομάδα του Πραξιτέλη Βούρου, που συγκεντρώνει βαθμούς στα τελευταία της παιχνίδια. Τελευταίο του παιχνίδι στην Ριζούπολη, με τον Απόλλωνα  Σμ. και την λευκή ισοπαλία που απέσπασε. Ο Βούρος σε ένα  ακόμη παιχνίδι άρχισε βασικός και τελείωσε με τον ίδιο τρόπο, παρουσιάζοντας τα καλά του στοιχεία που δείχνει από  την επάνοδό  του και μετά. Έδωσε μάχες στην άμυνα, ενώ σε κάποιες στιγμές  βοήθησε και στα πλάγια, με ορισμένες σέντρες που  έβγαλε. Γενικά  ήταν από τους διακριθέντες.

Στο Περιστέρι, ο Γιώργος Μανούσος είχε δοκάρι στο  0-0, η μπάλα   δεν του έκανε  το  χατίρι να  πάει  στα  δίχτυα και  αντί ο Ατρόμητος  να προηγηθεί, ήρθε η ψυχρολουσία με το γκολ της Λάρισας. Η ομάδα  του  παραμένει  χωρίς νίκη ακόμη  στην διαδικασία  των Play out και άπαντες περιμένουν την λήξη της σεζόν.

Τέλος, στο ντέρμπι Ολυμπιακός ΠΑΟ, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης  αποτέλεσε την προτίμηση του προπονητή του να τον ξεκινήσει  όπως  κάνει στα  τελευταία  παιχνίδια,  με τον Μυτιληνιό  να  είναι  δραστήριος στο πρώτο μέρος από τις πτέρυγες, αλλά  όσο  ο  χρόνος κυλούσε, η απόδοσή του έπεσε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί. H   ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1, αλλά οι ελπίδες για το  ευρωπαϊκό εισιτήριο υπάρχουν.