Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία13 Δεκεμβριου 2022

ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ν. ΕΠΙΔ. - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-1

Τέταρτο τρίποντο για την ομάδα του Παπασπύρου, που παρά τις  απουσίες πέρασε με νίκη 1-0 επί του Φοίνικα, πιάνοντας κορυφή. Το χρυσό γκολ ο Μακρής στο 43'. Έπιασε πέναλτι ο Μουζάκης, άντεξε  στην πίεση των γηπεδούχων, που έκαναν φάσεις με αποκορύφωμα  το δοκάρι του Αννιτσάκη. Για πέναλτι (80΄) πάνω στον σκόρερ Μακρή διαμαρτύρεται ο νικητής.

ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΟ...

Ο Αιολικός συνέχισε και στην Επίδαυρο τον ξέφρενο  ρυθμό που έχει από το ξεκίνημα της σεζόν (μοναδική εξαίρεση το Άργος)  κατακτώντας την τέταρτή του νίκη στο πρωτάθλημα, κλέβοντας πάλι τις εντυπώσεις. Η ομάδα του Παπασπύρου απέσπασε ξανά τον θαυμασμό στα παιχνίδια, μετά τα εκτός έδρας τρίποντα  και τείνει να  γίνει ομάδα  που  στο πέρασμά της  τα  ισοπεδώνει όλα. Καθαρή και δίκαιη νίκη, έστω και χωρίς Δερμιτζάκη, Σπόλιαριτς, Αντωνίου και με  επτά νέα παιδιά κάτω των 20 ετών στην  σύνθεση, που δίνει μεγάλη  αξία σε έναν αντίπαλο, ο οποίος στάθηκε  άτυχος  στο  πρώτο μέρος, όταν αστόχησε  σε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε  εύκολα ο Μουζάκης  και  αντί να προηγηθεί  αυτός, το έκανε ο  Αιολικός, δύο λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, χτυπώντας με τον συνήθη ύποπτο Βαγγέλη Μακρή, όπως και στο νικητήριο τέρμα με την Ρόδο. Ο Μουκίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία  Αντωνίου, που κάθισε  στον πάγκο, έβγαλε κάθετη πάσα  στον Αννιτσάκη, που με  σέντρα βρήκε στην περιοχή τον σκόρερ και αυτός με  υποδειγματικό άγγιγμα της μπάλας από  δύσκολη θέση την έστειλε στην γωνία του γκολκίπερ των γηπεδούχων, προκαλώντας  σύγχυση  στον  Φοίνικα. Πριν από το γκολ, ο Αννιτσάκης που έκανε ντεμπούτο, είχε  σημαδέψει το  δοκάρι  των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, ο Φοίνικας έγινε αρκετά απειλητικός, οι  παίκτες  του  Αιολικού διαχειρίστηκαν όμορφα  το  παιχνίδι χτυπώντας  στην κόντρα, ο Μουζάκης όποτε χρειάσθηκε να  επέμβει το  έκανε  με  επιτυχία, κυρίως στο τελευταίο 20λεπτο, όταν οι γηπεδούχοι  σφυροκοπούσαν την εστία, χωρίς αυτή να απειληθεί. Δέκα λεπτά  πριν το τέλος ο Μακρής μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, δεχόμενος μαρκάρισμα εντός περιοχής, χωρίς ο διαιτητής Πατεράκης να υποδείξει το σημείο του πέναλτι.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ

Ο άστατος καιρός  που  επικρατούσε  την Κυριακή  στάθηκε εμπόδιο στη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής, η οποία φιλοξενούσε και τα  δύο ντέρμπι Διαγόρας - Αετός και Όλυμπος - Αιγέας. Το μοναδικό παιχνίδι που πρόλαβε να γίνει μια μέρα νωρίτερα, ήταν η  αναμέτρηση του Ατρόμητου με  τον Αλκιβιάδη, που έληξε με νίκη των φιλοξενούμενων. Ο καιρός που  από  το  βράδυ  του  Σαββάτου  είχε αγριέψει  πολύ, με  ανέμους εντάσεως  ακόμη και  9 μποφόρ,  επιδεινώθηκε το πρωινό της Κυριακής, με ορισμένες ομάδες να  εκφράζουν την ανησυχία τους, ζητώντας αναβολή. Η ΕΠΣΛ, αφού πρώτα ανέβαλε τα υποδομής, στην συνέχεια  πήρε  την απόφαση να αναβάλλει την μεγάλη κατηγορία και  το  μοναδικό παιχνίδι  για  την Β κατηγορία, ΑΟΜ Άναξος.

Τα παιχνίδια αυτά θα οριστούν σε νέα ημερομηνία, αλλά θα  καθυστερήσουν να διεξαχθούν, αφού στις 21 τρεχ. η ΕΠΣΛ έχει ορίσει εμβόλιμη αγωνιστική, οι ομάδες  έχουν βγάλει άδεια  τέλεσης  και  δεν μπορεί να μεταφερθεί. Άρα  θα  γίνει  τον Ιανουάριο.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ

Ο ΑΟ Αστέρας Νίκης στον πρώτο και ο  Καραβαγγέλης  στον βόρειο, ανακηρύχτηκαν πρωταθλητές  χειμώνα, με  το τέλος  του πρώτου μισού στο πρωτάθλημα. Αν και οι δύο ομάδες έκαναν το ρεπό τους, εντούτοις δεν μετακινήθηκαν από τις θέσεις τους.

Στο Κ. Τρίτος, ο Αστέρας Ιππείου ήταν καλύτερος από τον ΑΟ Βασιλικών κερδίζοντάς τον με 2-0. Τα γκολ του νικητή σημειώθηκαν  στο 13' με τον Λημναίο και στο 52' με κεφαλιά του Καραβοκύρη. Ο νικητής με την νίκη του σκαρφάλωσε ακόμη πιο ψηλά, ενώ ο  ΑΟΒ  έχασε έδαφος με την αποτυχία  αυτή.

Στη Μόρια, ο Κεραυνός πήρε την πρώτη του νίκη συντρίβοντας με  4-1 τον Παλλεσβιακό, πραγματοποιώντας την καλύτερή του έως τώρα εμφάνιση. Από το ξεκίνημα ο νικητής έδειξε τις  διαθέσεις  του, ανοίγοντας το σκορ με αυτογκόλ του Κουζινόγλου και στο 39' ο  Βαξεβάνης τα διπλασιάζει. Στην επανάληψη, ο Βουζούλιας  ανέβασε το σκορ στο 3-0 στο 55΄, ο Παλλεσβιακός μείωσε με τον Μουρατίδη  60΄, όμως στο 74΄ο Δεσποτίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Ο Χωματάς για τον νικητή είχε δοκάρι.