Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία21 Οκτωβριου 2014
Θεματολογία Αθλητικα | Ποδοσφαιρο
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΚΕΡΚΥΡΑ 1 - 0

ΗΡΩΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΑΙΚΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ... ΛΕΟ

Απόρθητο κάστρο τείνει να γίνει  ο «Ταρλάς» για  την ομάδα της Καλλονής, που μέτρησε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά τους Εργοτέλη, ΠΑΟ Πανθρακικό, τώρα και με την Κέρκυρα του γνωστού μας από το πέρασμα στον Αιολικό Μιχάλη Γρηγορίου. Πράγματι η Καλλονή επιβεβαίωσε  την ανοδική της πορεία, το νικηφόρο της σερί, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 52' με την αποβολή του Καλτσά.

Το «συγκρότημα» του Γιάννη Ματζουράκη πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο «Ταρλά» σε ισάριθμες αναμετρήσεις και με μεγάλο όπλο την έδρα της, βρίσκεται έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετρώντας 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Βέροια. Αντίθετα, η Κέρκυρα έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 5η θέση του πίνακα.

ΜΕ ΕΥΝΟΪΚΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο   με τη βοήθεια  του ευνοϊκού ανέμου στο ξεκίνημα και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, αλλά οι απειλές των Χουάνμα στο 8' και του Ναβάρο στο 17' δεν βρήκαν στόχο. Στη συνέχεια, οι «Φαίακες» προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον αγώνα, αλλά επιθετικά δεν απείλησαν την εστία του Χογκ, που όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει το έκανε με ευκολία. Πάντως, η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για την ΑΕΛΚ, όταν στο 41' ο Λεοζίνιο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε  στα χέρια του γκολκίπερ Σέτκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κέρκυρα έχασε την πρώτη καλή στιγμή, δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, αλλά το σουτ του Χαβίτο πέρασε άουτ, ενώ στο 52' οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Καλτσάς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη, κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Από το σημείο αυτό, οι παίκτες της Καλλονής γιγαντώθηκαν, έβγαλαν τον εγωισμό και τη δύναμή τους στο γήπεδο και έτσι η αποβολή του συμπαίκτη τους  δεν φάνηκε. Οι «Φαίακες» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω που είχαν, ωστόσο, η Καλλονή ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις φθάνοντας στο σημείο να ανοίξουν το σκορ  στο 66΄με το μάγο Λεοζίνιο να εκτελεί φάουλ από τα πλάγια και ο Ντάνιελ Αντέντζο που είχε προωθηθεί με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα  δίχτυα της Κέρκυρας για το 1-0. Το τι επακολούθησε δεν μπορεί να περιγραφεί, από τις φωνές του κόσμου που ήθελαν όσο τίποτα άλλο το γκολ αυτό.

Η Καλλονή έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν στο 72' οι αμυντικοί της Κέρκυρας σταμάτησαν τον Ναβάρο που είχε κάνει εξαιρετική ενέργεια.

Η Κέρκυρα λίγο πριν το τέλος του αγώνα προσπάθησε να πάρει την ισοπαλία, αλλά στο 86' ο Χαβίτο δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στο 90' ο Μπαρέρα βρήκε σε ετοιμότητα τον Σέτκους, στην προσπάθειά του να  γίνει απειλητικός και να εδραιώσει τη νίκη της ομάδας του.

Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Λεοζίνιο ήταν ο κινητήριος «μοχλός» για την ομάδα της Μυτιλήνης. Είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν αυτός που έφτιαξε το τέρμα των γηπεδούχων που συνέχισαν την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα. Ο Κεϊτά ψηφίστηκε από τους δημοσιογράφους ως ο πολυτιμότερος παίκτης, Γιορέντε, Ναβάρο, ο σκόρερ Αντέντζο και ο Βαλιός ήταν οι παίκτες  που διακρίθηκαν περισσότερο, χωρίς φυσικά να  υστερήσουν οι υπόλοιποι.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αντέντζο, Βαλιός, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Λεοζίνιο (81' Πιπίνης), Ναβάρο (89' Τσαμπούρης), Μανούσος (82' Μπαρέρα), Χουάνμα.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Μπεν Σαμπάτ (79' Ανδρεόπουλος), Κόντος (67' Ομπράντοβιτς), Βενέτης, Καρντόζο (70' Ρόχας), Καϊκούτ, Γκόμες, Χαβίτο, Ζορμπάς, Ντιόγκο.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Χορταστική χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο Γιάννης Ματζουράκης, τονίζοντας: «Δεν έχω να πω πολλά. Χορταστική νίκη με φτωχό σκορ. Είμαστε ικανοποιημένοι που οι φίλαθλοί μας πήραν σήμερα άλλη μία χαρά» επεσήμανε μεταξύ άλλων ο έμπειρος τεχνικός μετά τη λήξη του αγώνα στον «Ταρλά», που βρήκε τους Λέσβιους να πανηγυρίζουν ακόμα μια νίκη με 1-0.

ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

ΠΡΟΠ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΑΣ

«Είχαμε πει ότι θέλαμε με την επανέναρξη του πρωταθλήματος να δείξουμε καλή εικόνα και να συνεχίσουμε με την ίδια καλή εικόνα τη συνέχεια. Ήρθαμε να διεκδικήσουμε στα ίσα το παιχνίδι, θέλαμε από την αρχή να πιέσουμε γι' αυτό και δεν κλειστήκαμε πίσω, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε και το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχετικά καλά  για  την ομάδα μου. Στο δεύτερο μέρος και μετά την αποβολή του Καλτσά, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας αλλά από ένα γκολ προήλθε το γκολ της Καλλονής, την οποία και συσπείρωσε πιο πολύ. Είχαμε  στο  τέλος μια καλή φάση με τον Χαβίτο να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια, δεν τα καταφέραμε, αλλά δεν θα μείνω σε αυτό, εκείνο που με απασχολεί είναι ότι χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεν μπορέσαμε να κάνουμε στο γήπεδο αυτά που δουλεύουμε, όταν ο αντίπαλος μένει με δέκα παίκτες. Συνεχίζουμε βλέποντας το επόμενο παιχνίδι. Να δώσω συγχαρητήρια στην Καλλονή και στους παίκτες μου για την προσπάθεια και κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι με τον Πλατανιά».

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος                          2-1

Πανιώνιος-Γιάννινα                        (χθες)

ΝΙΚΗ ΟΦΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 27 ΧΡΟΝΙΑ

Η εκτός έδρας  νίκη του ΟΦΗ μέσα στην έδρα  του Παναθηναϊκού  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε να προστεθεί μετά από 27 ολόκληρα  χρόνια για  τους Κρητικούς, οι οποίοι έκαναν την έκπληξη με σκορ 2-1. Πρώτη νίκη και για τη Νίκη Βόλου 1-0 τον Πανθρακικό στην πρώτη του Τζαναβάρα  στον πάγκο της, ενώ άγγιξε τουλάχιστον το βαθμό της  ισοπαλίας ο Εργοτέλης, αλλά ηττήθηκε στο τέλος με 3-2. Πετάει η Βέροια, σημειώνοντας ακόμη μια  νίκη 2-1 το Λεβαδειακό και πέρασμα  στη δεύτερη θέση, όπως δίκαιη ήταν και η επικράτηση του Πλατανιά  στα Περιβόλια 1-0 την Ξάνθη. Κόλλησε στο 1-1  ο Αστέρας με τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη, ενώ με 2-1 επικράτησε ο ΠΑΟΚ του Ατρομήτου στην Τούμπα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ 0 - 0

ΑΞΙΖΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν, Αιολικός και Λουτράκι πήραν από ένα βαθμό στο μεταξύ τους παιχνίδι. Με βάση  την αριθμητική υπεροχή,  το σκορ σαφέστατα και αδικεί την ομάδα του Αιολικού, η οποία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε στο τέλος να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα  των αντιπάλων, που πήραν στο τέλος τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν στο 40' ο Μίχος σημάδεψε το δοκάρι του Καλλιακμάνη με όμορφο σουτ, ίσως  στη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Από την άλλη, το Λουτράκι δεν έδειξε αντίσταση  στην εστία του Μάππα, ο  οποίος δεν χρειάστηκε  να ανησυχήσει ιδιαίτερα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άσκησαν περισσότερη πίεση, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει γκολ και το ματς να τελειώσει με το 0-0, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων. Μια νίκη που την ήθελαν τόσο πολύ στην ομάδα μεταφράστηκε σε ισοπαλία και χάσιμο βαθμών στο ίδιο της  το σπίτι. Δεν σημαίνει  πάντως,  ότι ήρθε και η καταστροφή, αφού ο Αιολικός μπορεί να  είναι 3  βαθμούς πίσω από τις πρώτες θέσεις, στα συν του, όμως, ότι έχει κάνει το ρεπό του.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Βαγγέλης Γούτης): Μάππας, Γάλας, Παπαζούδης, Λένγκα, Μουτζούρης, Μπακάλης, Μίχος, Σαμπάνης (58' Πασαλίδης), Λαλάς (72' Παπαδόπουλος), Ζαγοριανός, Μιχαλάκης (88' Μαλακός)

ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Νίκος Μεσολόγγης): Καλλιακμάνης, Χατζηνικολής, Τσώκος, Μαυρέλης, Παπαναστασίου (24 λ.τρ. Γκαρμίρης), Παϊνέσης, Παπουτσής (73' Ζερβός), Σουσούνης, Αποστολάκης, Πέτρου, Σιώκος (86' Μπελεβέτης)

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΑΡΓΟΣ

ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ Η ΚΥΜΗ

Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο πήρε στη Ζάκυνθο  ο Παναργειακός  1-0  το Ζακυνθιακό και  τέθηκε  επικεφαλής στο βαθμολογικό πίνακα μαζί με τη Δόξα Μανωλάδας, που παραμένει προς το παρόν στο πρωτάθλημα  μέχρι οι άνθρωποί της να  αποφασίσουν αν θα  συνεχίσουν στην κατηγορία  ή θα  ακολουθήσουν το δρόμο του ΑΟ Κύμης.

Η Δόξα πάντως, την Κυριακή πήρε το παιχνίδι στα  χαρτιά  3-0  με την Κύμη. Κερδισμένος, επίσης, της αγωνιστικής αυτής (4ης), ο Πανελευσινιακός, που επικράτησε 2-1  της Βάρδας, ενώ κύμα λευκών ισοπαλιών είχαμε  στα  παιχνίδια  Αιολικός Λουτράκι, Ερμής Κ. Καλαμάτα, Μανδραϊκός - Αχαϊκή. Ισοπαλία, τέλος, με  γκολ 1-1  είχαμε  στην αναμέτρηση του Βύζαντα με τον Αστέρα Μαγγ.

4η αγωνιστική

Αιολικός-Λουτράκι                 0-0

Βύζας-Αστέρας Μ.                 1-1

Δόξα Μ.-Κύμη                       3-0 (α.α)

ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΙΓΕΑΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΥΝ ΟΙ ΜΝΗΣΤΗΡΕΣ ΤΟΥ

Ο Αιγέας εκμεταλλεύτηκε την ήττα  του Κεραυνού στη Μόρια  από τον Βύρωνα με 1-0 και συνάμα τη δική του νίκη στην έδρα της Προοδευτικής και παρέμεινε  μόνος πρώτος  στη βαθμολογία. Από κοντά  και σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ο Διαγόρας, ο οποίος νίκησε εύκολα  τον ΑΟΠ με 5-0 και διεκδικεί να φθάσει  το πρώτο σκαλοπάτι της  βαθμολογίας.

Από την 7η  αγωνιστική ξεχώρισε  η μεγάλη νίκη του Οδ. Ελύτη, ο  οποίος νίκησε με 3-1  στη Θερμή τη Γέρα, υποχρεώνοντάς την στην τρίτη ήττα  στο  πρωτάθλημα. Καλές νίκες  πήραν ο Παλλεσβιακός 1-0 τον Αλκιβιάδη, ο Διαγόρας  5-0 τον  Πολιχνίτο και ο Ερμής  2-1  τον Αετό. Αντίθετα, παρά τις  ευκαιρίες που δημιούργησε ο Ατρόμητος Αν., έμεινε στο  στείρο 0-0 με την Άναξο στην Πέτρα και έχασε πολύτιμο έδαφος. Ρεπό είχε  ο Όλυμπος.

Στη συνάντηση της Προοδευτικής με τον Αιγέα οι γηπεδούχοι κράτησαν το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο, όμως ένα πέναλτι από το διαιτητή Πατσατζή στο δεύτερο μέρος σε χέρι αμφισβητούμενο, άναψε  τα αίματα, με τον Κιοσέ να βρίσκει τα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης τα  διπλασίασε  λίγο μετά  και το τελικό 0-3   διαμόρφωσε ο Χρυσάφης. Με τη νίκη του αυτή, ο Αιγέας κρατά την κορυφή.

Στη Μόρια, Βύρων και Κεραυνός  διεκδίκησαν μέχρι  το  τέλος  τη νίκη, όμως αυτή χαμογέλασε στο γηπεδούχο, με σκόρερ το Σ. Δελόλμα στο 53΄. Ο Κεραυνός πίεσε μετά το 70΄ για  την ισοφάριση, χωρίς να  τα  καταφέρει.

Με  σκόρερ τον Βαρλάμο, ο Παλλεσβιακός πήρε το τρίποντο με τον Αλκιβιάδη, σε μια αναμέτρηση όπου όποια ομάδα θα σκόραρε, αυτή θα κέρδιζε. Το έκανε ο Παλλεσβιακός και αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του στο  πρωτάθλημα. Αποβλήθηκε ο Μαρ. Ανηφόρου από πλευράς Αλκιβιάδη.

Πρώτη νίκη πήρε ο Ερμής επικρατώντας με 2-1 στα Πάμφιλα  του Αετού, ανοίγοντας πρώτος  το σκορ  στο  5΄ με τον Χαλακατέβα, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα των Λουτρών ισοφάρισε με τον Σκαλοχωρίτη. Στο ημίωρο αποβλήθηκε ο Καναβός με απευθείας κόκκινη από πλευράς Ερμή. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Χατζηπαναγιώτης στο 70΄.

Χωρίς ιδιαίτερο κόπο, ο Διαγόρας  επικράτησε με  5-0  του Πολιχνίτου και σκαρφάλωσε ακόμη πιο ψηλά. Ο νικητής προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, με σκόρερ τους Φιλιανό, Μαραγκό και Σπάρταλη. Στη συνέχεια  σκόραραν ο Καβακάς και ξανά ο Σπάρταλης, με το νικητή να έχει και τρία  δοκάρια με τους Σπάρταλη, Φιλιανό και Χατζηκυριάκο.

Εξαιρετική εμφάνιση, την καλύτερη μέχρι τώρα, πραγματοποίησε ο Οδ. Ελύτης, νικώντας με 3-1 την  Αν/ση Γέρας στη Θερμή, υποχρεώνοντάς  την στην 3η ήττα στο πρωτάθλημα. Στο 20΄ ο Γιακαλής με όμορφο  ψηλοκρεμαστό σουτ έδωσε  το προβάδισμα στον Ελύτη, για να ισοφαρίσει ο Τάκας. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν ρυθμό  στο παιχνίδι τους και αυτή η πρωτοβουλία τούς έφερε πάλι μπροστά στο σκορ, με φοβερό σουτ από τον Τσιμπούκη 2-1. Τρία λεπτά πριν το τέλος, με  επίσης όμορφο  τέρμα, ο Βέντος κλείδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η Γέρα είχε χαμένο πέναλτι με τον Τάκα (απέκρουσε ο Ζαχαρης), ενώ στις  καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Παυλέλλης της Γέρας.

Τέλος, στην Πέτρα  Άναξος  και Ατρόμητος  διεκδίκησαν τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους  να έχουν περισσότερες  ευκαιρίες και δύο δοκάρια με τους Ποσνακίδη και Κ. Κουνιαρέλλη, αλλά να μην καταφέρνουν να  παραβιάσουν την εστία της γηπεδούχου ομάδας, η οποία είχε μια καλή στιγμή στην εκπνοή του αγώνα. Έχασε έδαφος  ο Ατρόμητος για την κορυφή, πήρε βαθμό η Άναξος στην προσπάθειά της να ξεφύγει από τις  χαμηλές θέσεις.

ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ 7-0 ΤΟΝ ΑΡΙΩΝΑ
Αγωνιστική για τον Αχιλλέα Πέτρας,  που νίκησε στην έδρα του με  3-1   τη Φίλια  και έμεινε μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα. Ο νικητής  είχε εξαιρετική απόδοση και με  δύο γκολ από το Γιώργο Πάντα και ένα του Νικόλοφ, έφθασε στο άνετο 3-1. Η Φίλια είχε ανοίξει πρώτη το σκορ με τον Παπαγεωργίου. Στη Θερμή, ο Αίγειρος ξέσπασε πάνω  στον κάκιστο Αρίωνα Μήθυμνας, συντρίβοντάς τον με 7-0 με χατ τρικ απο τον Πάστο και με γκολ των Βασιλέλλη, Στρατηγέλλη, Δ. Δεσποτίδη, Μυστεγνιώτη. Αποβλήθηκε ο Σ. Μπάλιακας του Αρίωνα.
Στην Αγιάσο, ο Αίαντας ήταν καλύτερος κυρίως στο  δεύτερο ημίχρονο, κατακτώντας τη νίκη με 4-0. Καλέσογλου, Φινφίνης, Γκρέκας και Καδής σημείωσαν τα γκολ του νικητή, ενώ ο Ντόντης είχε δοκάρι για τα Λιονταράκια.
Στην Ερεσό, ο Μεσότοπος ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο νικώντας τον Παπανικολή με 3-0, ο οποίος από πολύ νωρίς  αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καβρουματζή. Βλάμης, Κούκος και Ιωσηφέλλης ήταν οι σκόρερ του νικητή.
Δύσκολη νίκη πήρε στη Στύψη ο Καραβαγγέλης 2-1 τη Δόξα, η οποία το πάλεψε το παιχνίδι, είχε δύο ακυρωμένα γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι που ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με τον Γιαζιτζόγλου και ακολούθως με τον Γκουζιώνη, όμως ο Καβαρνός με πέναλτι που πήρε ο Β. Λαμπρινός μείωσε σε 2-1, αλλά μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε.

ΕΦΥΓΕ Ο ΝΟΤΗΣ ΓΙΑΚΑΛΗΣ

Σε πένθος  έχει περιέλθει το λεσβιακό ποδόσφαιρο  από το πρωί της Κυριακής, θρηνώντας την απώλεια του Νότη Γιακαλή, ενός ανθρώπου που  το όνομά του συνδέεται με την αληθινή ιστορία του ποδοσφαίρου μας. Ξεκινώντας να παίζει ποδόσφαιρο από τον Αχιλλέα Μυτιλήνης  και αργότερα από τη θέση του προπονητή, διατελώντας  σε πολλές ομάδες (Μικρασιατική, Βύρων, Αιγέα, Αλκιβιάδη, Αιολικό, Νίκη Μυτιλήνης και άλλες πολλές) κατάφερε να  βάλει το δικό του λιθαράκι  στο οικοδόμημα που λέγεται ποδόσφαιρο, φτιάχνοντας ομάδες από το τίποτα. Τα τελευταία  χρόνια ο Νότης Γιακαλής αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας, που, δυστυχώς, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει και στα 78 του χρόνια έφυγε για το μακρινό ταξίδι χωρίς επιστροφή. Αρκετός κόσμος που τον έζησε όλα αυτά  τα  χρόνια έδωσε το παρών χθες το απόγευμα στην εκκλησία της Αγ. Τριάδας, όπου τελέστηκε η νεκρώσιμη ακολουθία. Για τη γυναίκα του, το γιο του Θοδωρή που είναι και αυτός προπονητής και την κόρη του, να είναι καλά και να τον θυμούνται για πάντα. Για μας που τον ζήσαμε όλα  αυτά τα χρόνια, η απουσία θα είναι αισθητή.