Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία10 Φεβρουαριου 2015
«ΠΑΓΩΜΕΝΗ» ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΡΛΑ
ΚΑΛΛΟΝΗ ΞΑΝΘΗ 2 2
Συγκλονιστικό φινάλε είχε ο χθεσινός αγώνας της Καλλονής με την Ξάνθη στον παγωμένο Ταρλά. Τέσσερα γκολ, ένα δοκάρι και πολλές ευκαιρίες ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης, η οποία δεν ανέδειξε στο τέλος νικητή. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και συνεχίζουν τη δύσκολη αποστολή τους στο πρωτάθλημα. Ο Ισπανός Χουάνμα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς γηπεδούχων, φέρνοντας την ολική ανατροπή με τα δύο γκολ στο 68΄ και στο 71΄ απαντώντας στο γκολ της Ξάνθης, που επετεύχθη στο 32΄ με το γκολ του Σολτάνι. Η Ξάνθη ισοφάρισε στο 83΄ με τον Λουσέρο, ενώ λίγο μετά είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Λουσέρο, στο 87'. Παρά την ψυχρολουσία από την ισοφάριση, οι παίκτες της Καλλονής έκανα μια ύστατη προσπάθεια, για να φτάσουν στη νίκη, όμως αυτό δεν κατέστη εφικτό. Διαιτητής του αγώνα ο Ζαχαριάδης από τη Μακεδονία. ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέντζο, Κεϊτά, Μίνγκας 80 Χοριανόπουλος), Μαρσέλο(46 Πετρόπουλος), Πιπίνης(57 Λεοζίνιο), Τσαμπούρης, Γιορέντε, Μανούσος, Χουάνμα ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Γκομσί, Μπέρτος, Παπάζογλου, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεργιανός( 57 Ομπόντο), Φλίσκας, Λισγάρα(79 Βάλτερ), Μπέλιτς(64 Καπετάνος)   ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23 αγωνιστική Λεβαδειακός-ΠΑΣ Γιάννινα              1-2 Εργοτέλης-ΟΦΗ                             3-2 Βέροια-Ατρόμητος                         1-1 Πανιώνιος-Κέρκυρα                       0-0 Παναθηναικός-Παναιτωλικός          1-0 Πλατανιάς-Πανθρακικός                 2-0 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός                         0-0 Αστέρας Τρίπολης-Νίκη Βόλου        3-0 α.α Καλλονή-Ξάνθη                            2-2   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ σε 23 αγώνες 1.Ολυμπιακός                       55     52-14 2.Παναθηναϊκός                    49     39-16 3.ΠΑΟΚ                                47     44-28 4.Αστέρας Τρίπολης              41     37-24 5.Παναιτωλικός                     38     32-18 6.ΠΑΣ Γιάννινα                     37     33-23 7.Ξάνθη                               33     35-32 8.Βέροια                              31     31-38 9.Ατρόμητος                         31     22-18 10.Καλλονή                          28     21-24 11.Κέρκυρα                          27     24-26 12.Πλατανιάς                       25     19-24 13.Πανθρακικός                    24     20-33 14.Λεβαδειακός                     22     24-24 15.Πανιώνιος                        21     21-31 16.Εργοτέλης                       21     26-43 17.ΟΦΗ                               13     22-39 18.Νίκη Βόλου                      7       7-54   Η επόμενη 24η αγωνιστική (14-15 τρεχ.) Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος Ολυμπιακός-Εργοτέλης ΟΦΗ-Παναθηναϊκός Κέρκυρα-Καλλονή Λεβαδειακός-Βέροια Ατρόμητος-ΠΑΟΚ Ξάνθη-Πλατανιάς   Κ17 ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΜΕ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡ.

Με σκορ 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση  της Καλλονής με τον Αστέρα Τρ. στο «Κ. Κεντέρης».

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη οχύρωσαν τις αμυντικές τους γραμμές παίζοντας αρκετά επιθετικά, καθώς σημείωσαν επτά τελικές προσπάθειες και τρία δοκάρια. Ωστόσο και παρά το γεγονός ότι απειλήθηκαν μία φορά από τον αντίπαλο, μία στιγμή αμυντικής αδράνειας έδωσε στον Αστέρα το προβάδισμα στο σκορ, με το γκολ από τον Καραμήτσο μόλις στο 10΄. Με το 0-1 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι επιδόθηκαν σε έναν επιθετικό μονόλογο μέχρι και το τέλος, σημειώνοντας επιπλέον οκτώ τελικές προσπάθειες. Το κυνήγι του γκολ απέδωσε στην εκπνοή του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 93' πλάγια πάσα του Μπαλάσκα τη βρήκε ο Κιόττου που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για  το 1-1 στο  τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Καμαρός, Κονδύλας (80' Βουτυράκης), Ζαραδούκας (40' Μοσχούδης), Χατζέλλης, Χασάπης (75' Μπαλάσκας), Κιόττου, Κρητικός, Βουρλής, Τζανετέλλης (90' Θωμαΐδης), Χαμσαλάρι (55' Μερτζάνης)

Κ15 ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Την ήττα με σκορ 3-0 υπέστη στο Περιστέρι η Κ15 της Καλλονής στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Superleague.

Το παιχνίδι κινήθηκε ελεγχόμενα για τους φιλοξενούμενους, με τον Ατρόμητο να ανοίγει το σκορ στο 33' με σουτ έξω από την περιοχή του Αυγουστάκου, με το οποίο τελείωσε και το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο σκορ σημειώνοντας επιπλέον δύο γκολ. Ο Βλάχος διπλασίασε τα γκολ και στο 68΄ ο Λαχανάς  έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Οι νησιώτες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, είχαν κάποιες ευκαιρίες, τους έλειψε μόνο το γκολ.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Κίστα, Σαλιάρης, Μακρυπούλιας, Παπαγιαννάκης, Τσακίρης, Δρακούλης, Βαλσάμης, Παλαμουτσής, Καρατσομπανάκης (38' Γιαννακός), Μπρης (66' Σαντορινιός), Παρέλλης (62' Αθανασιάδης

ΑΧΑΪΚΗ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 1 Διαμαρτύρονται στην ομάδα για τα σφυρίγματα της διαιτησίας. Ανύπαρκτο πέναλτι στους Αχαιούς, ακυρωμένο γκολ του Ζαγοριανού, το τίμημά της και...   ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ Η ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ Κ. ΑΧΑΓΙΑ  Δεν κατάφερε να  φύγει από την Κ. Αχαγιά με νίκη, που την ήθελε  τόσο πολύ ο Αιολικός και έτσι  η βαθμολογική του απόσταση από την κορυφή αντί να παραμείνει στους δύο βαθμούς, αυξήθηκε ακόμη δύο, φθάνοντας τους τέσσερις, μετά την ισοπαλία 1-1 με την Αχαϊκή. Πάνω στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του Σταδίου, από τη συνεχή βροχή και πέφτοντας  πάνω σε έναν ανεκδιήγητο διαιτητή, τον Κακριδή, οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη. Ο Κορίνθιος Κακριδής έπαιξε έδρα, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν είδε ότι ο Αιολικός είχε το πάνω χέρι, προηγούνταν στο σκορ και ήλεγχε τον αγώνα. Από το σημείο αυτό άρχισε  το χειρουργείο, ακυρώνοντας γκολ του Ζαγοριανού στο 52΄(επιθετικό φάουλ), μη επιτρέποντας στην ομάδα της Μυτιλήνης να  διπλασιάσει τα τέρματά της. Και δεν ήταν μόνο αυτό. Έξι λεπτά αργότερα (58΄), καταλόγισε πέναλτι, που μόνο αυτός μπορούσε να δει, με τον Παπαζούδη γυρισμένο με την πλάτη, έτοιμος να απομακρύνει την μπάλα σε φάση στην εστία του Γόμου, ισχυριζόμενος ότι ο κεντρικός αμυντικός είχε βρει την μπάλα με το χέρι!!! Παρά τις διαμαρτυρίες  των παικτών του Αιολικού, η απόφαση ήταν ειλημμένη. Το γκολ του Αποσκίτη από τα έντεκα βήματα  και η ισοφάριση, έδωσαν τη δυνατότητα στην Αχαϊκή να ανεβάσει την απόδοσή της και να πιέσει, όταν η κούραση από τη λασπομαχία γίνονταν ολοένα και μεγαλύτερη. Τυχερός στο 77΄ στάθηκε ο Αιολικός, όταν το σουτ του Κυριαζόπουλου βρήκε το δοκάρι και προς το τέλος πια,  μακρινά σουτ από Μίχο και Ζαγοριανό δεν βρήκαν τον στόχο και έτσι έμεινε το ισόπαλο 1-1. Στο πρώτο πάντως, 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι και μπήκαν πολύ καλά  στο  παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 16΄ με πλασέ από τον Νίκο Γάλα 0-1. Είχε προηγηθεί σέντρα  από τον Τόρες στον Ζαγοριανό, ο οποίος από καλή θέση την έστρωσε στον σκόρερ για  το γκολ. Η εδαφική υπεροχή ήταν με το μέρος  των παικτών του Παναγόπουλου, που πραγματοποίησε ντεμπούτο στον πάγκο, που ήλεγχαν τον ρυθμό, επιδιώκοντας το δεύτερο. Θα το είχαν στην εκπνοή, αν η τύχη τους ήθελε σε χτύπημα φάουλ του Μίχου, με την μπάλα να  βρίσκει το  δοκάρι του Δρακόπουλου. Αν ερχόταν σε αυτή τη χρονική στιγμή το γκολ, σίγουρα στην επανάληψη θα άλλαζε και η ροπή του αγώνα. Κατακτήθηκε με το θέλω της διαιτησίας ο βαθμός της ισοπαλίας, ο δρόμος, όμως, είναι ακόμη ανοιχτός, αλλά δεν είναι μόνο οι αντίπαλοι που περιμένουν, αφού πρέπει να υπολογιστεί και το κεφάλαιο  διαιτησία, γιατί είναι κι αυτό στο πρόγραμμα. Η διαιτησία του Κακριδή απέτυχε παταγωδώς. ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΑΧΑΪΚΗ: Δρακόπουλος, Μπάζος, Κωστής, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Γεωργίου, Κυριαζόπουλος (86΄Καρράς), Γιουβανέλλης (74΄ Αυγερινός), Ντεντόπουλος, Δημητρακόπουλος (81΄ Αθανασόπουλος), Αποσκίτης. ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Γόμος, Μαγγανάς, Μπακάλης, Ζαγοριανός, Παπαζούδης, Γάλας, Μίχος, Τόρες (74΄ Σπανός), Μιχαλάκης (64΄Λαλάς) ΔΕΝ ΝΙΚΗΣΕ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΞΕΦΥΓΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΡΓΟΣ  Πολύτιμους βαθμούς άφησε στην Κ. Αχαγιά  ο Αιολικός, μένοντας  στο  ισόπαλο 1-1 με την Αχαϊκή. Αποτέλεσμα, ο Παναργειακός, ο οποίος πήρε στα  χαρτιά  το  παιχνίδι με την Κύμη, να αποσπαστεί ακόμη πιο πολύ, με τον Αιολικό να κρατά τη δεύτερη θέση ακόμη. Την έκπληξη της  17ης αγωνιστικής έκανε η Δόξα Ν. Μανωλάδας, καθώς πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα του ΠΑΟ Λουτρακίου, ενώ ο Πανελευσινιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ερμή Κυβερίου, καθώς επικράτησε με 3-0. Ο Παναρκαδικός συνέτριψε με 4-0 τον Αστέρα Μαγούλας, ενώ σκόνταψε η Καλαμάτα μένοντας στο 1-1, με τον καλό και ψυχωμένο Βύζαντα. Ισοπαλία εξάλλου, είχαμε και στην αναμέτρηση ΠΑΟ Βάρδας Ζακυνθιακός, 0-0 το τελικό αποτέλεσμα. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17η αγωνιστική Αχαϊκή-Αιολικός                             1-1 Ελευσίνα-Ερμής Κ.                        3-0 ΠΑΟ Βάρδας-Ζακυνθιακός              0-0 ΠΑΟ Λουτρακίου-Δόξα Ν. Μαν.       0-1 Καλαμάτα-Βύζας                           1-1 Παναρκαδικός-Αστέρας Μαγ.          4-0 Παναργειακός-Κύμη                       3-0 α.α   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Σε 17 αγώνες 1.Παναργειακός           36    30-8 2.Αιολικός                    31    27-12 3.Ελευσίνα                  31    25-11 4.Καλαμάτα                 30    18-9 5.Δόξα Ν. Μαν.            29     19-12 6.ΠΑΟ Λουτρακίου       27     12-5 7.ΠΑΟ Βάρδας             23    21-20 8.Ζακυνθιακός             21     21-17 9.Παναρκαδικός           21     22-22 10.Βύζας                     18     17-13 11.Αχαϊκή                    16     18-26 12.Ερμής Κ.                 14     13-19 13.Αστέρας Μαγ.                  9       11-27 14.Μανδραϊκός             8       8-20 15.Κύμη                      -5     1-42   Η επόμενη 17η αγωνιστική 15-2-15  Πανελευσινιακός-Αχαϊκή Αιολικός-Μανδραϊκός Ερμής Κ.-ΠΑΟ Βάρδας Ζακυνθιακός-Καλαμάτα Δόξα Ν. Μαν.Παναρκαδικός Βύζας-Παναργειακός Κύμη-Αστέρας Μαγ. 0-3 α.α   A΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΓΕΡΑ - ΔΙΑΓΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΜΕ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ  Δύσκολη, αλλά καθαρή εκτός έδρας νίκη πήρε στη Μόρια η Αν/ση Γέρας με 2-0 τον Βύρωνα και εξακολουθεί να παραμένει στην πρώτη θέση έχοντας παιχνίδι περισσότερο. Μεγάλη μάχη με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, έδωσαν οι παίκτες των δύο ομάδων. Η ομάδα του Παπάδου  βρέθηκε  από πολύ νωρίς (15΄) να αγωνίζεται με δέκα παίκτες λόγω της  αποβολής του Ματθαίου, ο οποίος ως τελευταίος στην άμυνα τράβηξε  από τη φανέλα τον Δελόλμα που ήταν σε προφανή θέση για  γκολ. Όμως, δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Χρήστος Τάκας με  απευθείας  χτύπημα  φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, δίνοντας το στίγμα για το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα γκολ σε κεφαλιά από τον Αζάμπι που κατέληξε άουτ, όπως το ίδιο συνέβη και με τον Ευαγγέλου, για λογαριασμό του Βύρωνα. Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό από πλευράς Γέρας, οι γηπεδούχοι θέλησαν να πετύχουν την ισοφάριση, όμως στο 85΄ ο Ραζάκ με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έγραψε το 0-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Στη Σκάλα Καλλονής, ο Διαγόρας δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα να νικήσει την Προοδευτική με 4-0 και να πάει την Τετάρτη  στον Πολιχνίτο να νικήσει στον εξ αναβολής αγώνα και να περάσει πάλι στην κορυφή. Η ομάδα από την Αγ. Παρασκευή ευτύχησε στο πρώτο  45λεπτο να προηγηθεί με 0-2, χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Μαραγκός με κεφαλιά και Χατζηκυριάκος με απευθείας  φάουλ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με  δεύτερη κίτρινη ο Μπίρης, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε  να  βρουν τον τρόπο να φθάσουν στην επίτευξη ακόμη δύο τερμάτων. Στο 60΄ με κεφαλιά ο Τριλιανός έκανε το 0-3  και δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Βαμβουκλής με πέναλτι, το οποίο πήρε ο  Θωμάς Παπαδόπουλος, που έκανε ντεμπούτο, έκανε το 0-4 από τον νικητή που είχε και δύο δοκάρια με τον Παπαδόπουλο. Στην Πέτρα, ο Αλκιβιάδης νίκησε μετά από εννιά  αγωνιστικές απραξίας 2-0 την Άναξο και την αποτέλειωσε. Η νίκη αυτή για την ομάδα του Κ. Τρίτους ήταν η πρώτη στον δεύτερο  γύρο και συνδυάστηκε  από καλή εμφάνιση, παρά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει. Πρωταγωνιστής της νίκης του Αλκιβιάδη ήταν ο Μαρίνος Ανηφόρου στο 64΄ με όμορφο σουτ  και στις  καθυστερήσεις σπάζοντας το τεχνικό οφσάιντ. Η Άναξος έκανε κάπως αισθητή την παρουσία της στην εστία του Δάλα μετά το 0-1, αλλά μέχρι εκεί. Στην Αγιάσο, Όλυμπος και Ατρόμητος, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που έκαναν, στο τέλος τους ήρθε το ισόπαλο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καλουτζή στο 18΄ με σουτ και οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου με σκόρερ τον Κανόγλου. Οι φιλοξενούμενοι  είχαν και δοκάρι  στη συνέχεια με τον Κουνιαρέλλη. Παρά τις ευκαιρίες που έγιναν και την αποβολή του Λευτέρη Κουκούλη στο 70΄από πλευράς Αγιάσου, το σκορ δεν άλλαξε. Δίκαιη νίκη στο γήπεδο του Παπάδου εξασφάλισε  ο Παλλεσβιακός νικώντας με 3-2 τον αξιόμαχο Πολιχνίτο και βελτίωσε τη θέση του, φθάνοντας μάλιστα τον αντίπαλο στον πόντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-1 με το γκολ από τον Λόκα διατήρησαν την εδαφική υπεροχή, όμως η επανάληψη ήταν τελείως  διαφορετική, με τον Παλλεσβιακό να είναι καλύτερος  και πολύ νωρίς (50΄) κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά από τον Καβαλίκα μετά από κόρνερ, αλλά δέκα λεπτά μετά  ξαναβρέθηκαν πάλι πίσω στο  σκορ με το γκολ που σημείωσε ο Ξυνός, δίνοντας το προβάδισμα  στον Πολιχνίτο 1-2. Όμως, άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, που με ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Μαστραντωνά ισοφάρισαν σε 2-2 και η επιμονή τους  αυτή καρποφόρησε στο 86΄ πάλι με τον Καβαλίκα, ο οποίος εκτέλεσε από κοντά τον γκολκίπερ του ΑΟΠ, κάνοντας το τελικό 3-2, που ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Καταιγιστικός αποδείχθηκε ο Ερμής, κατακτώντας την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη του 5-1 τον Αιγέα στα Πάμφιλα. Νίκη που την ήθελαν διακαώς  στην ομάδα, για να μπορέσουν να κάνουν το βήμα  για  την αναρρίχησή τους στη βαθμολογία. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στη νίκη, οι Καλλιμαντζέρος και Γιαλαμάς, που σημείωσαν τα γκολ στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Πλωμαρίου  το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Αγκόλι, αλλά έμεινε εκεί. Με το ξεκίνημα  στην αναμέτρηση, ο Γιαλαμάς άνοιξε το σκορ και μέσα σε ένα τρίλεπτο  40΄-43΄ με δύο εύστοχα πέναλτι (ανατροπές Γιαλαμά, Δημάκη) που χτύπησε ο Καλιμαντζέρος, ο Ερμής έκανε το 3-1. Πάλι ο ίδιος παίκτης  στο  δεύτερο μέρος ανέβασε το σκορ στο 4-1, για να το κλείσει ο Γιαλαμάς κάνοντας το 5-1. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23η αγωνιστική Βύρων-Αν/ση Γέρας                       0-2 Προοδευτική-Διαγόρας                   0-4 Άναξος-Αλκιβιάδης                         0-2 Όλυμπος-Ατρόμητος Αν.                1-1 Ερμής-Αιγέας                                5-1 Οδ. Ελύτης-Αετός                          5-0  Παλλεσβιακός-Πολιχνίτος               3-2 Ρεπό Κεραυνός   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Σε 23 αγώνες 1.Αν/ση Γέρας              55    54-20 2.Διαγόρας                           54     66-9 3.Οδ. Ελύτης               42     29-13 4.Βύρων                      37    34-23 5.Αιγέας                      33    36-31 6.Κεραυνός                  32    26-27 7.Ατρόμητος                32    37-22 8.Πολιχνίτος                27     24-34 9.Όλυμπος                  26     28-37 10.Παλλεσβιακός                  26     32-38 11.Αλκιβιάδης              26     22-34 12.Αετός                      25    34-45 13.Ερμής                     20    28-44 14.Προοδευτική           12    23-58 15.Άναξος                   6       19-57 ΑΟΠ, Διαγόρας, Αετός, Ερμής, έχουν παιχνίδι λιγότερο.   Η επόμενη 24η αγωνιστική 15/2 Ερμής-Προοδευτική Διαγόρας-Παλλεσβιακός Αιγέας-Οδ. Ελύτης Πολιχνίτος-Άναξος Αετός-Βύρων Αλκιβιάδης-Όλυμπος Ατρόμητος-Κεραυνός Ρεπό Αν/ση Γέρας   Β΄  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ Στα τελευταία δύο λεπτά μπόρεσε ο Αχιλλέας να κάμψει την αντίσταση  του σκληροτράχηλου Παπανικολή και να τον κερδίσει με 2-1, παραμένοντας στην κορυφή. Οι πολλές απουσίες που είχε ο  γηπεδούχος, σε  συνδυασμό με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο από τη βροχή, δυσκόλεψαν πάρα πολύ τις προσπάθειες των παικτών. Ο Παπανικολής άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ με τον Γιλέκη, για να ισοφαρίσει ο Απόστολος Γρούβας σε 1-1. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε  στο 89΄ο Σεφουλάι. Στη Θερμή, Αίγειρος και Φίλια έμειναν στη λευκή ισοπαλία, με τις δύο ομάδες  να προσπαθούν για τη νίκη σε όλο σχεδόν το παιχνίδι. Τις περισσότερες ευκαιρίες έχασε ο Αίγειρος, ο οποίος είχε και δοκάρι με τον Καραδημητράκη. Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς πραγματοποίησε την καλύτερη έως τώρα  εμφάνισή του νικώντας τον αποκαρδιωτικό Αίαντα, υποχρεώνοντάς τον σε ήττα μετά από τρεις  μήνες. Οι γηπεδούχοι που πολύ δύσκολα  θα  αποφύγουν τον απευθείας  υποβιβασμό, βρέθηκαν με κεφαλιά  από τον Φράγκο να ανοίγουν το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το γεγονός ότι η μπάλα  δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Το 2-0 έγραψε  ο Γκαλέντζος στο  77΄με κοντινό σουτ. Αποβλήθηκε ο γκολκίπερ του Αίαντα Λάμπρος Κανλής, για τις  διαμαρτυρίες στο πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του. Χωρίς νικητή τελείωσε η τοπική αναμέτρηση μεταξύ Καραβαγγέλη και Αρίωνα, στη Στύψη, με τελικό αποτέλεσμα 1-1. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα  ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να  ανοίγουν το σκορ  στο  74΄ με τον Κουνιάρη και να δέχονται την ισοφάριση  δέκα λεπτά  μετά  από τον Νερατζή. Αποβλήθηκε ο Μαρούλης του Αρίωνα. Νίκη βάλσαμο για τη συνέχεια πήραν τα Λιονταράκια, επικρατώντας με 2-1 στην Αγιάσο τον Μεσότοπο, που δείχνει να μην περπατά καλά στα  τελευταία του παιχνίδια. Παρά το 0-1 με το αυτογκόλ από τον Σιταρά  στο ημίωρο του ημιχρόνου, οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν στη συνέχεια τα πατήματά τους, ισοφαρίζοντας με τον Βουζούλια και κατακτώντας τη νίκη με τον Σαράφη, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17η αγωνιστική Αχιλλέας-Παπανικολής          2-1 Αίγειρος-Φίλια                       0-0 Λιονταράκια-Α.Ο.Μ.              2-1 Καραβαγγέλης Αρίων Μηθ. 1-1 Ανδρονικάς-Αίας                   2-0 Ρεπό Δόξα   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Σε 17 αγώνες 1.Αχιλλέας                   40    40-20 2.Αίγειρος                    33    52-12 3.Αίας                         30     22-12 4.Αρίων Μηθ.               29     40-29 5.Α.Ο.Μ.                      26    26-14 6.Φίλια                        24     23-22 7.Καραβαγγέλης          22     22-16 8.Δόξα                        18     19-29 9.Λιονταράκια              10     15-37 10.Παπανικολής           7       11-29 11.Ανδρονικάς             1       7-55   Η επόμενη 18η αγωνιστική 14/2 Αίγειρος-Αχιλλέας Παπανικολής-Λιονταράκια Φίλια-Καραβαγγέλης Α.Ο.Μ.Ανδρονικάς Αίας-Δόξα Ρεπό Αρίων Μηθ.   Β1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΔΙΠΛΑ  Πέρασε και από το Ίππειος με νίκη ο Ταξιάρχης 1-0 τον Ορφέα. Δίκαιη και καθαρή η επικράτηση της ομάδας από τον Μανταμάδο, που ήθελε περισσότερο τη νίκη, ώστε να παραμείνει στην κορυφή και την πήρε  χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Νικόδημος Δρακούλης στο 25΄ του πρώτου μέρους. Ο νικητής δεν πιέστηκε, δεν κινδύνεψε σοβαρά από έναν αντίπαλο που είχε χλωμή επίθεση και εκτός από το γκολ είχε περισσότερες ευκαιρίες. Με πέναλτι γκολ από τον Χωματά, στο τελευταίο τέταρτο ο Αστέρας Ιππείου πέρασε με νίκη από την έδρα του Μακαρέα και εξακολουθεί να  βρίσκεται 3  βαθμούς πίσω από την κορυφή. Δυσκολίες βρήκαν οι δύο ομάδες πάνω στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, με αποκορύφωμα τις  λιγοστές φάσεις  που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες. Στις Νέες Κυδωνίες, η Ειρήνη άνοιξε πρώτη το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Έφηβος στη συνέχεια ήταν καλύτερος και αποτελεσματικός, φθάνοντας στο άνετο και δίκαιο 4-1. Ο Παπαχαρίσης  άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Κυρίκης, Μούστα, Κομνηνόγλου και Καραβασιλείου διαμόρφωσαν το  αποτέλεσμα, με τον Έφηβο να διατηρεί ελπίδες ακόμη και για  είσοδο  στα πλέι οφ, αφού απέχει πολύ λίγο. Πάλι ο Παπαχαρίσης με πέναλτι για  την Ειρήνη έκανε το 2-4 στην αναμέτρηση. Τέλος, εκτός έδρας νίκησε και ο Εθνικός 4-1 τον Απόλλωνα Δαφίων και εξακολουθεί να είναι στην 3η θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σερέτη, όμως ο Δερβίσης ισοφάρισε σε 1-1  για την ομάδα  της Θερμής. Στην επανάληψη, ο Ζαφειρίου έδωσε το  προβάδισμα με 1-2, για να μείνει ο Εθνικός με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Γονιδέλλη με 2η  κίτρινη. Όμως, αυτό δεν εμπόδισε τον Εθνικό να πετύχει ακόμη δύο τέρματα με τον Κοτσιανίτη το 1-3 και με τον Ταρό το τελικό 1-4. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15η αγωνιστική Ορφέας-Ταξιάρχης                0-1 Μακαρέας-Αστέρας Ιππ.        0-1 Ειρήνη-Έφηβος                     2-4 Απόλλων Δ.-Εθνικός              1-4 Ρεπό Αρίων Παλ.   Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Σε 15 αγώνες 1.Ταξιάρχης                 34     28-3 2.Αστέρας Ιππ.             31     37-13 3.Εθνικός                    28     32-14 4.Αρίων Παλ.               20     25-17 5.Απόλλων Δ.              17     24-26 6.Μακαρέας                 14     18-29 7.Έφηβος                    11     17-31 8.Ορφέας                             10     21-26 9.Ειρήνη                      3       13-55   Η επόμενη 16η αγωνιστική 22/2 Ταξιάρχης-Αρίων Παλ. Εθνικός-Ορφέας Ειρήνη-Μακαρέας Έφηβος-Απόλλων Δ. Ρεπό Αστέρας Ιππ.