ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία12 Φεβρουαριου 2015
ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟΥΣ ΦΑΙΑΚΕΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Ενισχυμένη με τον Νίκο Καλτσά θα πάει στο Ιόνιο η Καλλονή, να  διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα μετά την ισοπαλία με την Ξάνθη. Ο μέσος εξέτισε την ποινή της μιας αγωνιστικής λόγω καρτών και έτσι θέτει υποψηφιότητα να κυνηγήσει μια θέση στο βασικό σχήμα στο νησί των Φαιάκων, κόντρα σε μια ομάδα που δείχνει αρκετά δυνατή και υπολογίσιμη και ξέρει να μάχεται και να διεκδικεί τα αποτελέσματα.

Ο Βαγγέλης Βλάχος βλέπει τους παίκτες από τότε  που ανέλαβε  την ομάδα, να αφομοιώνουν περισσότερο το παιχνίδι τους, να είναι πολύ επιθετικοί και το κυριότερο, να σκοράρουν και αυτό είναι το ευτύχημα. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι από τότε που πήρε τον πάγκο ο Βλάχος, η Καλλονή βρήκε δίχτυα, εκτός από ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, στο οποίο ηττήθηκε. Και συγκεκριμένα, γκολ έβαλε με  Εργοτέλη, Αστέρα Τρ., Πανθρακικό, Ξάνθη και σ' αυτό συντελεί φυσικά η αγωνιστική άνοδος του Χουάνμα, του Γιώργου Μανούσου και η  σκληρή αμυντική γραμμή, αν και σε παιχνίδια που δεν έπρεπε να δεχθεί γκολ, έγινε το αντίθετο. Είναι, πάντως κι αυτό ένα στοιχείο που δουλεύει ο Βλάχος, ώστε η ομάδα να μην παθαίνει μπλακ άουτ όταν σκοράρει και εν συνεχεία δέχεται.

Τέλος χθες η Σουπερ Λινγκ ανακοινώσε ότι το παιχνίδι της μεθεπόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννενα στην Μυτιλήνη, θα γίνει το Σάββατο 21 τρεχ αντί για Κυριακή που είχε οριστεί με ώρα έναρξης 17.15

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΜΑΝΔΡΑΪΚΟ

Σήμερα θα γνωρίζουν επισήμως στον Αιολικό, αν θα  παίξουν με τον Μανδραϊκό, την ερχόμενη Κυριακή, αφού, όπως γράψαμε και χθες, με απόφασή τους οι διοικούντες τον Μανδραϊκό, θα αποσύρουν την ομάδα  από το πρωτάθλημα λόγω οικονομικών δυσκολιών που υπάρχουν στον σύλλογο. Χθες πραγματοποιήθηκε άτυπη συνέλευση, χωρίς, ωστόσο, να βγει αποτέλεσμα και σήμερα η ΕΠΟ  θα πρέπει να γνωρίζει τις προθέσεις της ομάδας, ώστε να ορίσει ή όχι το παιχνίδι. Σε κάθε περίπτωση, στον Αιολικό δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια  και κοιτάζουν την περίπτωση της αντιπάλου ομάδας.

Η επόμενη του αγώνα με την Αχαϊκή, βρίσκει τους νησιώτες αρκετά  απογοητευμένους, για τον τρόπο που τους αντιμετώπισε ο διαιτητής, κυρίως  στο  δεύτερο  ημίχρονο, αλλά και το γεγονός ότι η απόσταση μεγάλωσε κατά δύο βαθμούς (σύνολο 4). Ο δρόμος, όμως, ακόμη είναι μακρύς μέχρι το φινάλε.

ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΙΧΤΥΑ

Δύο παίκτες του Αιολικού και συγκεκριμένα, οι Νίκος Γάλας και Γιώργος Ζαγοριανός, έχουν μέχρι τώρα πετύχει από 4 γκολ και βρίσκονται στην 3η θέση των σκόρερ, ενώ άλλοι δύο, οι Άκης Μιχαλάκης και Σπύρος Μίχος, έχουν 3 γκολ. Πρώτοι σκόρερ στην Γ΄ Εθνική και στον όμιλο  είναι οι Καραμαλίκης του Ζακυνθιακού και Αποσκίτης της Αχαϊκής.

Χθες, στο εξ αναβολής παιχνίδι στον όμιλο, ο Πανελευσινιακός πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Ζάκυνθο 4-0 τον τοπικό Ζακυνθιακό και πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας ένα σκαλοπάτι πίσω τον Αιολικό.

ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ Ο ΕΡΜΗΣ

Όπως αναμενόταν, ο Διαγόρας πέρασε με νίκη από την έδρα του Πολιχνίτου χθες, νικώντας με 6-0 στον εξ αναβολής αγώνα για την 22η αγωνιστική. Η νίκη της ομάδας του Παπαλόπουλου ήταν εύκολη, αφού  στο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0, με χατ τρικ από τον Θωμά Παπαδόπουλο, ενώ στα αξιοσημείωτα το γεγονός, ότι ύστερα από τέσσερις μήνες, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, επανήλθε ο Αντώνης Γκιάτα, αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και ήταν από τους διακριθέντες της ομάδας του. Το 0-1 έκανε ο Φιλιανός μετά από ασθενή απόκρουση του γκολκίπερ, στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Το 0-2 ήρθε από τον Θωμά Παπαδόπουλο, για να κάνει το 0-3 ο Κουτλής, λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, πάλι ο Παπαδόπουλος σκόραρε, ανεβάζοντας τον δείκτη περισσότερο, ο Φιλιανός σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του (0-5)  και το σκορ έκλεισε πάλι ο Παπαδόπουλος γράφοντας το  τελικό 0-6 για τον Διαγόρα, ο οποίος έπιασε κορυφή, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Γέρα.

Στα Λουτρά, ο Αετός σε ένα ακόμη παιχνίδι τα θαλάσσωσε, δίνοντας τη δυνατότητα στον Ερμή να κυριαρχήσει και να τον νικήσει με 3-0. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα των Παμφίλων έφθασε τους 23 βαθμούς και έκανε  βήμα να αποφύγει τα πλέι άουτ, ενώ στη διαδικασία αυτή παραμένει ο Αετός. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ο Ερμής ξέσπασε με τον Κουπέ πρώτα να δίνει το προβάδισμα και στη συνέχεια, ο Βασίλης Καλιμαντζέρος με δύο δικά του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 0-3, δίνοντας στον Ερμή τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα μετά τον Αιγέα.

Ο Αετός απογοήτευσε, δεν δημιούργησε ευκαιρίες και γενικά στο  δεύτερο μέρος παραδόθηκε στον αντίπαλο.