Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία8 Ιανουαριου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ 1-0

ΕΣΤΩ & ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ

Ο Αιολικός νίκησε 1-0 τον Χαραυγιακό στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου για τον 7ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Μυτιλήνης είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος, βρίσκοντας τελικά το πολυπόθητο γκολ στο 69΄ με σκόρερ τον Γιώργο Τσομπανέλλη.

Ο Αιολικός μπήκε στο ματς φυσικά με επιθετικούς προσανατολισμούς και στο 8ο λεπτό ζήτησε κάτι σε μία πτώση του Λαμπράκη μέσα στην περιοχή. Την πρώτη καλή φάση, όμως, δημιούργησε ο Χαραυγιακός στο 12΄ με το φάουλ του Κασσιανού να αποκρούει εντυπωσιακά ο Κουμπάς σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 25ο λεπτό, με το σουτ του Λαμπράκη να μπλοκάρει ο Βακερλής. Οι γηπεδούχοι πάντως, δεν δημιουργούσαν κλασικές ευκαιρίες μέχρι το 37ο λεπτό, όταν εκεί ο Διαμαντίδης έκανε σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, η ομάδα της Μυτιλήνης είχε και δεύτερο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Χαραυγιακό να έχει σημαντική ευκαιρία στο 48΄ με το σουτ από τον Γιαννόπουλο να αποκρούει ο Κουμπάς, που έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Στη συνέχεια, ο Αιολικός προσπάθησε να επιβάλει το δικό του ρυθμό, έχοντας την κατοχή της μπάλας απειλώντας στο 65΄ με το σουτ του Ποτουρίδη μετά από πάσα του Λαμπράκη να περνά έξω. Τελικά οι Μυτιληνιοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69ο λεπτό, με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, ο Τσομπανέλλης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, ο σκόρερ αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Νίκο Μαλλή, με τον οποίο υπήρξαν συμπαίκτες στον Διαγόρα, σε μία ομολογουμένως συγκινητική στιγμή.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΕΤΟΣ

ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ Ο ΑΡΙΩΝ ΜΗΘ.

Με τον Αετό να κατακτά την πρώτη θέση στον όμιλο και τον Αρίωνα Μήθυμνας να μπαίνει με το σπαθί του στην τετράδα, έπεσε η αυλαία στον Α' όμιλο.

Στα Λουτρά, ο Αετός πήρε εμφατική νίκη 8-0 επί του Παλλεσβιακού, την ίδια ώρα που στον Παπάδο και τον Μόλυβο υπήρχε αγωνία για το ποια ομάδα θα κλείδωνε την τετράδα. Παρά την νίκη του ο Αρίων Παλαιοκήπου 5-0 τον Πολιχνίτο τερμάτισε στην πέμπτη θέση, ενώ ένα σκαλοπάτι πιο πάνω τερμάτισε ο Αρίωνας Μήθυμνας, που ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ανδρονικά, 3-1 το τελικό σκορ. Εύκολη επίσης, νίκη χωρίς αντίκρισμα, αλλά περισσότερο για το γόητρο, σημείωσε ο Αιγέας, που συνέτριψε στο Πλωμάρι 5-2 τον Αίγειρο. Έτσι, ο όμιλος με τις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο είναι Αετός, Ανδρονικάς, Διαγόρας, Αρίων Μήθυμνας, ενώ αυτόν της παραμονής Αρίων Παλαιοκήπου, Αιγέας, Αίγειρος, ΑΟΠ, Παλλεσβιακός.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Αετός-Παλλεσβιακός 8-0

Πρώτος στον όμιλο με εμφατικό τρόπο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση που έγινε στα Λουτρά, με τον Αετό να νικά κατά κράτος τον Παλλεσβιακό με το εμφατικό 8-0 και να τερματίζει δίκαια πρώτος στον όμιλο. Παιχνίδι το οποίο δεν αντέχει σε κριτική, αφού η εικόνα μιλά από μόνη της. Ο Παλλεσβιακός παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενόμενου (οι παίκτες του είχαν μείνει στις γιορτινές μέρες) και απλά υπήρχε στο γήπεδο ώστε να βγάλει την υποχρέωση, ρίχνοντας συνάμα το βάρος στα παιχνίδια της παραμονής. Στα αξιοσημείωτα από το παγερό γήπεδο των Λουτρών, η επιστροφή δύο παικτών για λογαριασμό του Αετού, του Δημήτρη Κούτσα, που είχε τραυματιστεί στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, έλειψε έναν ολόκληρο γύρο και η επιστροφή του σημαδεύτηκε με γκολ και του Στρατή Σκαλοχωρίτη, που επέστρεψε μετά από δυόμιση χρόνια και αγωνίστηκε ως αλλαγή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με το καλησπέρα στο παιχνίδι (3΄) με πλασέ από τον Μιχάλη Βέντο. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Βλαστέλλης μετά από όμορφη σέντρα του Βέντου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 16', πάλι ο Βέντος με καταπληκτικό σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0, με το πρώτο μέρος να τελειώνει με ένα δοκάρι από τον Βλαστέλλη. Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Στρατή Διονυσάτου (50') να χρισθεί σκόρερ (4-0), δέκα λεπτά μετά με όμορφη κεφαλιά ο Κριπιντίρης ανέβασε το σκορ στο 5-0, για να ακολουθήσουν στην συνέχει άλλα τρία γκολ με τους Βέντο ξανά (χατ τρικ), Βαλσάμη 74' και Κούτσα στο 82', διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΦΙΛΙΑΣ - ΤΑΞΙΑΡΧΗ

Την απόσταση με την κορυφή, την οποία κατέχει από το ξεκίνημα της χρονιάς ο Ορφέας Κεραμειών που είχε ρεπό, μπόρεσαν και μείωσαν Φίλια και Κεραυνός στα πρώτα τους παιχνίδια για το νέο έτος, νικώντας εκτός έδρας σε μία παγερή και με χαμηλές θερμοκρασίες 12η αγωνιστική. Ο ΕΜΑΣ πέρασε εύκολα από την Άναξο χωρίς να κοπιάσει νικώντας με 2-0, ενώ ο Κεραυνός σημείωσε τρία γκολ στον Μακαρέα. Σημαντικό τρίποντο πήρε ο Ταξιάρχης, καθώς κατέβαλε στην έδρα του με 2-0 τα Βασιλικά, τα οποία βγάζει εκτός στόχου. Νίκη επίσης, μετά από καιρό για τον Έφηβο 2-1 τον Αστέρα Ιππείου στα Πάμφιλα και στα χαρτιά 3-0 πήρε το παιχνίδι ο Αστέρας Νίκης με τα Λιονταράκια. Στις 16 τρεχ. θα διεξαχθεί το παιχνίδι του Παπανικολή με τον Ορφέα Άντισσας, το οποίο αναβλήθηκε.

Ο ΕΜΑΣ Φίλιας ήθελε την νίκη, ώστε να μειώσει ακόμη περισσότερο την απόστασή του με την κορυφή και την πήρε με δίκαιο τρόπο με 2-0 στην έδρα της Ανάξου. Την νίκη στην ομάδα του έδωσε ο Χριστόδουλος Πανταζής, ο οποίος με την μεγάλη του εμπειρία όλα αυτά τα χρόνια σκόραρε ανά ημίχρονο. Πολύ νωρίς, μόλις στο 7΄με κοντινό σουτ και το δεύτερο στο 52΄με τον ίδιο τρόπο, αφού πρώτα πήρε όμορφη πάσα από το κέντρο και ολοκλήρωσε την φάση με επιτυχία. Η Άναξος παρά την ήττα, στάθηκε αρκετά καλά, είχε δοκάρι με τον Δαμιανό στο πρώτο ημίχρονο, όπως τρία τετ α τετ είχε και η Φίλια με τους Καλούλι και τον σκόρερ Πανταζή, αλλά ο γκολκίπερ Ραμαγιόν τα αποσόβησε.

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά υπήρξε ανεμοθύελλα στο γήπεδο, χωρίς, όμως, να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση και σαφώς οι παίκτες του επηρεασμένοι από το κλίμα των ημερών, ο Κεραυνός πέρασε με νίκη από την έδρα του Μακαρέα, μείωσε την απόσταση από την κορυφή, ενώ είναι στους -3 βαθμούς από την δεύτερη της βαθμολογίας Φίλια. Οι παίκτες του Γιώργου Σπέρκου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35΄του πρώτου μέρους με πέναλτι που πήρε ο Τακός και μετέτρεψε σε γκολ ο Ανδρέας Τσακίρης, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Μέχρι το ημίχρονο έλειψαν οι καλές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μισό, ο Γραμματάς είχε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τον γηπεδούχο να απαντά με επίσης καλή ευκαιρία.

Στο 70' ο Ταξιάρχης Καζάνης με απευθείας φάουλ έκανε το 2-0 και από το σημείο αυτό ο Κεραυνός διαχειρίστηκε σωστά τα εναπομείναντα λεπτά, καταφέρνοντας να σημειώσει και τρίτο γκολ πέντε λεπτά πριν το τέλος, με κεφαλιά από τον Ζαφείρη Χαρατσιάρη.

Ο Ταξιάρχης κέρδισε με δύο γκολ τον ΑΟ Βασιλικών στον Μανταμάδο και τον απομάκρυνε για τα καλά από την δεύτερη θέση, την οποία διεκδικεί. Ο ΑΟΒ πλήρωσε τις πολλές και χτυπητές απουσίες που είχε, ενώ κατέβηκε στο γήπεδο με σύνθεση ανάγκης (έντεκα στο σύνολο) και χωρίς παίκτες στον πάγκο. Μέτριο και χωρίς φάσεις το πρώτο μέρος, καλύτερη η εικόνα στην επανάληψη, με τον γηπεδούχο να ανοίγει το σκορ στο ξεκίνημα με σκόρερ τον Βελάνη. Πέντε λεπτά μετά, η εδαφική υπεροχή καρποφόρησε με το δεύτερο τέρμα που σημείωσε ο Ψωμάς με υποδειγματικό πλασέ, γράφοντας το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

ΕΠΣΛ

ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ

Οι αγωνιστικές στους δύο ομίλους ολοκληρώθηκαν, οι ομάδες είναι πλέον γνωστές για τον όμιλο του τίτλου, αλλά και αυτόν της παραμονής. Τώρα για τις ομάδες αρχίζουν τα δύσκολα, αφού καλούνται να παίξουν τους κόπους της χρονιάς σε ανταγωνιστικά πρωταθλήματα.

Σήμερα το απόγευμα (18.00) στα γραφεία της ΕΠΣΛ παρουσία των παραγόντων, θα διενεργηθούν οι κληρώσεις στους δύο ομίλους, με την σέντρα να γίνεται το Σαββατοκύριακο 19-20 τρεχ. Υπάρχει, όμως, το ενδεχόμενο, το πρωτάθλημα να ξεκινήσει στις 13 τρεχ., μετά από επιθυμία των ομάδων να ξεκινήσει την συγκεκριμένη ημερομηνία.  Οριστική απόφαση θα ληφθεί στην σημερινή συνάντηση της επιτροπής  πρωταθλήματος με τα σωματεία.

Η κάρτα υγείας

Παρατείνεται όπως όλα δείχνουν μέχρι νεωτέρας, η ισχύς στην κάρτα υγείας αθλητή. Το Σαββατοκύριακο, οι ομάδες στα παιχνίδια που έδωσαν χρησιμοποίησαν την κατάσταση υγείας, αφού εδώ και μέρες υπήρχε από την διοργανώτρια αρχή των πρωταθλημάτων προφορική ενημέρωση για παράταση του μέτρου για το συγκεκριμένο ζήτημα και ενδέχεται να ληφθεί τις επόμενες μέρες επίσημη απόφαση.