Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία3 Δεκεμβριου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΗΤΤΗΤΟΣ 1-1

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αν και προηγήθηκε με πέναλτι του Μπουρού στο (75') και η νίκη ήταν πολύ κοντά, ο αντίπαλος έφθασε  στην ισοφάριση (87') με αυτογκόλ από τον Καλαφάτη και τα Σπάτα απέσπασαν τον εκτός έδρας βαθμό. Δοκάρι οι γηπεδούχοι (79') με τον Κόρνεφ.

ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Αιολικός δεν μπόρεσε να νικήσει χθες τον Αήττητο στην έδρα  του, μένοντας στο ισόπαλο 1-1, πετώντας δύο πολύτιμους βαθμούς, σε ένα παιχνίδι που ήθελε πολύ να κερδίσει, ώστε να έχει συνέχεια και η πρόσφατη νίκη με την Θύελλα Ραφήνας.

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Μέτριο έως φτωχό, με τις φάσεις στις δύο εστίες να χαρακτηρίζονται μετρημένες στα  δάκτυλα του ενός χεριού. Μόλις στο 3ο λεπτό ένα  σουτ από τον Άρη Λαμπράκη κατέληξε έξω από τα δοκάρια του Στεφανίδη, για να διπλασιάσει τις ευκαιρίες  ο Αιολικός στο 13' με κεφαλιά του Μπουρού μετά από σέντρα του Αγριμάκη, η οποία κατέληξε άουτ. Με την σειρά  του ο φιλοξενούμενος  είχε την καλύτερή του  στιγμή στο 22', με ένα σουτ από τον Γερόλυμο, το οποίο πέρασε έξω από το  δοκάρι των γηπεδούχων.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΠΡΟΣΠΕΛΑΣΤΟΣ & ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΟΙΛΑ Ο ΑΕΤΟΣ

Αετός και Όλυμπος συνέχισαν με εύκολες νίκες στην 10η αγωνιστική, χωρίς να αλλάξει η μεταξύ τους απόσταση. Η ομάδα των Λουτρών ήταν σίφουνας στα  Παράκοιλα, νικώντας 6-2 τον Ανδρονικά, ενώ με 5-0 υπέταξε ο Όλυμπος στην Αγιάσο τον ΑΟ Βασιλικών.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε στον Παπάδο 1-0 η Προοδευτική, παραμένοντας μόνη της στην τρίτη θέση. Σε παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην λεπτομέρεια, ο Μεσότοπος επιβλήθηκε 2-1 του Ατρομήτου  ανεβαίνοντας στην βαθμολογία, ενώ δίκαιη νίκη απέσπασε στην Φίλια ο Αιγέας 3-0 του ΕΜΑΣ, η δεύτερη συνεχόμενη.

Νίκες τέλος, πήραν Αρίων Μηθ. 1-0 τον Οδ. Ελύτη και Απόλλων Δαφίων 3-1  τον Ορφέα Κ. στην 10η αγωνιστική.

Ανδρονικάς - Αετός 2-6

Πέρασε με συνοπτικές διαδικασίες

Απογοητευτική εμφάνιση έκανε ο Ανδρονικάς, γνωρίζοντας  την βαριά  ήττα με 6-2 από τον Αετό στα Παράκοιλα. Με την νίκη της αυτή η ομάδα των Λουτρών παρέμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο νικητής εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές αδυναμίες στον τρόπο άμυνας του αντιπάλου, φθάνοντας με ένα ξέσπασμα σε διάστημα τριών λεπτών να  σημειώσει τα τρία πρώτα γκολ και να ανοίξει ο δρόμος για την νίκη. Στο 26' ο Τζίμης Βλαστέλλης με γυριστό σουτ, ο Καπταγιάνης με πλασέ  από κοντά και ο Κριπιντήρης με τον ίδιο τρόπο. Ο Ανδρονικάς μείωσε με απευθείας φάουλ (συρτό στην γωνία) με τον Χρήστο Κουτλή, όμως στην συνέχεια ο Αετός έκανε το 4-1 με τον Κοντονίκα και το πέμπτο γκολ σημειώθηκε πάλι από τον Βλαστέλλη. Στην επανάληψη, ο Στρατής Δελόλμας με πέναλτι που πήρε ο Σπύρος Βαχαράκης μείωσε σε 2-5, για να γίνει το τελικό σκορ με τον Μανιό. Δοκάρι ο γηπεδούχος, τραυματίστηκαν και αποχώρησαν οι Ευαγγέλου (Αετός) και ο γκολκίπερ του Ανδρονικά Δημήτρης Κουτλής.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΑΝΤ.

Ο Κεραυνός με το επιβλητικό 8-3 που σημείωσε επί του Αίγειρου παρέμεινε στην κορυφή του νοτίου ομίλου, έχοντας τώρα στο δεύτερο σκαλί τον Πολιχνίτο, ο οποίος θριάμβευσε 3-0 επί του Αστέρα Νίκης. Τρίποντο επίσης, μετά από καιρό πήρε ο Αστέρας Ιππείου, που νίκησε  4-2 τον Αρίωνα Παλ.

Στον βόρειο όμιλο, ο Ορφέας Άντισσας εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Αχιλλέα, μειώνοντας στον πόντο την απόστασή του με την κορυφή, νικώντας στην έδρα του 2-0 τον Γερμ. Καραβαγγέλη. Άδοξο τέλος είχε ο αγώνας Μακαρέας Άναξος, αφού διεκόπη στο 25' λόγω αποβολής παίκτη των γηπεδούχων, που αντέδρασε με άσχημο τρόπο στον διαιτητή, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Μεγάλη νίκη 3-0 πήρε μέσα στην Ερεσό ο Ταξιάρχης, στην 10η αγωνιστική.

Κεραυνός - Αίγειρος 8-3

Του ήρθε Κεραυνός ...στο κεφάλι

Χόρτασαν γκολ στην Μόρια, με το παιχνίδι Κεραυνός - Αίγειρος να θυμίζει περισσότερο αγώνα πόλο, παρά ποδοσφαίρου. Όσοι τυχεροί  βρέθηκαν στο γήπεδο, απόλαυσαν ένα αξιόλογο παιχνίδι, με εναλλαγή στο σκορ και νικητή τον Κεραυνό, ο οποίος παρέμεινε και αυτή την αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 20' ο Βαξεβάνης έδωσε την πρωτοπορία στον Αίγειρο με μακρινό σουτ, το οποίο αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο μισάωρο ο Κεραυνός έφθασε  στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Κούτσα. Όμως, πάλι ο φιλοξενούμενος δύο λεπτά μετά, με απευθείας κόρνερ  πήρε το προβάδισμα με 1-2. Ο Κεραυνός ανέβασε απόδοση, φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Πάστο, επίσης με κόρνερ στο 36'  και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ποντακόπουλος έδωσε το προβάδισμα με 3-2.

Στο δεύτερο μισό ο Κεραυνός ήταν καλύτερος, φθάνοντας στην επίτευξη ακόμη πέντε τερμάτων. Στο 55΄πάλι με τον Ποντακόπουλο, τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Τσακίρη, στο 62' με τον Κούτσα, για να μειώσει στο 72' ο Λούλος σε 6-3. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν ακόμη δύο, στο 80' με τον Ποντακόπουλο (τρίτο προσωπικό) και στις  καθυστερήσεις ο Κοντηβέης διαμόρφωσε το τελικό 8-3.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΣ ΛΕΣΒΟΥ - ΑΠΣ ΣΑΠΦΩ 0-5

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΟΛΑ

Τα δόντια της έδειξε η Σαπφώ, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια στο  τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Λέσβου 5-0, στο  γήπεδο των Λουτρών.

Η Σαπφώ, η οποία ισοβαθμεί με τον Εθνικό, ο οποίος είχε ρεπό στον όμιλο, απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και απέδειξε ότι δεν ήταν τυχαίος  ο βαθμός που είχε πάρει με τον Εθνικό πριν από λίγες μέρες. Από την άλλη, ο ΠΑΣ προσπάθησε όσο οι δυνατότητες το επέτρεπαν και ήθελε να είναι ανταγωνιστικός στο γήπεδο. Τα γκολ της νικήτριας που προηγήθηκε στο ημίχρονο 2-0 σημείωσαν στο 30' η Κατρακάζα και στο 44' η Στόικου. Στο δεύτερο μέρος, η εδαφική υπεροχή που είχε ασκήσει η φιλοξενούμενη ομάδα καρποφόρησε με τρία ακόμη γκολ. Στο 52' η Κατρακάζα ανέβασε το σκορ στο 0-3, για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τις Μπουλμπούλη (44') και Αγγελάκη (60'). Η νικήτρια  είχε και δοκάρι με την Δαγκλή.

ΑΠΣ Σαπφώ: Καλαϊτζή, Δαγκλή, Τσαγκογιάννη, Ψωμαδέλλη, Ασημίνου, Γιαννή, Φ. Κατρακάζα, Αγγελάκη, Δ. Κατρακάζα, Μπουλμπούλη, Μπουλέτου.