Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία12 Φεβρουαριου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2-1

ΝΙΚΗΣΕ & ΕΛΠΙΖΕΙ

Ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης έμεινε ο Αιολικός, μετά τη νίκη που σημείωσε με 2-1 επί του Ηλυσιακού, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ, καταθέτοντας ψυχή στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βουτσιώτη, ο οποίος σούταρε από κοντά βλέποντας τον Μιχελή να απομακρύνει εντυπωσιακά τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ποτουρίδη να απειλήσει, όμως και πάλι ο Μιχελής απέκρουσε. Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή με τον Τσομπανέλλη, το σουτ του οποίου μάζεψε ο Μιχελής.

Όμως, στο 27' μετά από λάθος εκτίμηση του Βαλιού, η μπάλα έφτασε στον Μάλτσι και αυτός από κοντά νίκησε τον Κουμπά βάζοντας τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ, παγώνοντας το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που απείλησε και πάλι στο 35', με το σουτ από τον Μέξη να αποκρούεται από τον Κουμπά.

Ο Αιολικός προσπάθησε πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο να ισοφαρίσει έχοντας καλή στιγμή στο 41' με τον Βουτσιώτη, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια, ενώ η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 44' και ήταν για τον Ηλυσιακό, με τον Γκέζο από καλή θέση να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουμπά.

Στην επανάληψη και στην πρώτη καλή στιγμή, ο Αιολικός κέρδισε φάουλ στο 57ο λεπτό, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βουτσιώτης, ο Τσουβαλτσίδης ακούμπησε λίγο τη μπάλα με το κεφάλι στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μιχελή για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν θέλοντας να βρουν και δεύτερο γκολ, καθώς ο Αιολικός ήθελε μόνο τη νίκη, έχοντας δύο καλές στιγμές αρχικά στο 63' με τον Βουτσιώτη, η προσπάθεια του οποίου κατέληξε άουτ και στο 65' με το σουτ από τον Τσουβαλτσίδη που έφυγε έξω.

Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στην αναμέτρηση οι Μυτιληνιοί κέρδισαν ένα ακόμη φάουλ, με εκτελεστή αυτή την φορά τον Σεφουλάι, η μπάλα πέρασε από πολλούς παίκτες του Αιολικού, ο Τσομπανέλλης έδωσε στον Κρητικό, όπου αυτός με τακουνάκι έκανε το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.

Στο 84' ο Αιολικός έμεινε με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Τσομπανέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις από πλευράς Ηλυσιακού αποβλήθηκε σκόπιμα ο Πιπίνης, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δεδομένου ότι τις είχε συμπληρώσει.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με τον Αιολικό να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη, που τον κρατά στη μάχη της δεύτερης θέσης, μειώνοντας πλέον την διαφορά στους δύο βαθμούς.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΠΑΤΗΣΕ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Όλυμπος,  Ατρόμητος και Αν/ση Γέρας ήταν οι μεγάλοι νικητές της 4ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησαν με 2-0 ο πρώτος του Αετού στα Λουτρά, με 4-0 ο Ατρόμητος του ΑΟ Μεσοτόπου και με το εμφατικό 6-3 η Γέρα του Ανδρονικά. Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι του Αρίωνα Μήθυμνας με τον Διαγόρα.

Αετός - Όλυμπος 0-2

Διπλό κορυφής

Ο Όλυμπος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Αετό επικρατώντας 2-0, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Η ομάδα των Λουτρών ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγώνα έχοντας δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, αρχικά στο 8' με τον Δρακούλη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Παπαλόπουλος, ενώ στο 11ο λεπτό το σουτ από τον Βλαστέλλη πέρασε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 17', με τον Ξυνό να χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ που δοκίμασε έφυγε άουτ. Στη συνέχεια, δεν υπήρχαν φάσεις στο ματς, παρά τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Στο 37' ο Όλυμπος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τσομπανέλλη από τον Κριπιντίρη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος και στο 55' η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τσομπανέλλη, φάση που ξεκίνησε από προσπάθεια του Πετρουζέλλη (διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι ότι η μπάλα πέρασε πλάγια), αυτός σέντραρε βρίσκοντας τον Ξυνό που γύρισε στον Τσομπανέλλη, όπου από κοντά έκανε το 0-1.

Ένα λεπτό μετά, τα πράγματα για τον Αετό έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, καθώς αποβλήθηκε ο Βλαστέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τόρρα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την απόφαση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το 0-2 στο 58' με πολύ ωραία προσπάθεια από τον Ξυνό και όμορφο τελείωμα γκολ, που πανηγυρίστηκε έξαλλα απ' όλους. Ο Αετός που είδε μέσα σε τρία λεπτά να δέχεται δύο γκολ, προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας δύο καλές στιγμές με Κούτσα στο 62' και Κροτσίδα στο 65'.

Ο Όλυμπος κρατούσε το σκορ υπέρ του, έπαιξε έξυπνα, είχε καλή στιγμή με τον Τσομπανέλλη στο 85' και παρότι ο Αετός απείλησε, προς το τέλος κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, περνώντας έτσι στην κορυφή.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Αγωνιστική χωρίς εκπλήξεις αυτή που πέρασε, στο πρωτάθλημα της Β κατηγορίας, καθώς τα φαβορί είχαν τον πρώτο λόγο.

Ο πρωτοπόρος Ορφέας Κερ. πέρασε με εύκολη νίκη από την έδρα του Μακαρέα νικώντας με 4-0 και ταυτόχρονα κράτησε την απόσταση των 8 βαθμών που τον χωρίζουν από Φίλια και Κεραυνό, που επίσης νίκησαν με το ίδιο σκορ 2-0 Ορφέα Άντισσας και ΑΟ Βασιλικών εκτός έδρας.

Η Άναξος επιβλήθηκε με 5-1 του Παπανικολή και εκτός νίκησε ο Αχιλλέας 3-0 τον Έφηβο, στα χαρτιά ο Γερμ. Καραβαγγέλης κέρδισε το παιχνίδι 3-0 με τα Λιονταράκια, ρεπό έκανε ο Ταξιάρχης.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Με το πάσο του πέρασε από τον Μεσότοπο ο πρωτοπόρος Ορφέας Κεραμειών νικώντας με 4-0 τον Μακαρέα, κρατώντας την σημαντική απόσταση που τον χωρίζει από τους διώκτες του. Οι νικητές έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν γρήγορα να βάλουν τα πράγματα στην θέση τους και να καθαρίσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα το παιχνίδι. Ο Γιακαλής άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα σχεδόν της αναμέτρησης.

Λίγα λεπτά μετά, η εδαφική υπεροχή καρποφόρησε με το δεύτερο τέρμα που σημειώθηκε από κεφαλιά του Στρατή Κατζανού μετά από κόρνερ. Λίγο πριν το ημίχρονο, άψογος συνδυασμός των παικτών του Ορφέα με τελικό αποδέκτη τον Ζαφειρίου, ο οποίος με φοβερό σε δύναμη σουτ έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Βουδούρη για το 0-3.

Στην επανάληψη, ο Ορφέας που δεν απειλήθηκε σε σημαντικό βαθμό, πέτυχε και ένα τέταρτο γκολ πάλι με τον Γιακαλή, ο οποίος πήρε ασίστ από τον Νίκο Τσαΐρη και ολοκλήρωσε με επιτυχία.

Δίκαιη νίκη πήρε στην έδρα του ΑΟ Βασιλικών ο Κεραυνός, συνεχίζοντας το θετικό σερί του. Ο νικητής ξεκίνησε πολύ καλά, με αποτέλεσμα στην συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών να έχει σημειώσει δύο γκολ.

Στο 5' ο Ταξιάρχης Καζάνης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην περιοχή των γηπεδούχων και πλάσαρε ιδανικά και στο 15' ο Βαρνάς έκανε ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα με το δεύτερο γκολ.

Αρκετά καλή και παραγωγική αποδείχθηκε η Αναξος, η οποία επικράτησε με 5-1 του Παπανικολή στο γήπεδο της Πέτρας, βελτιώνοντας ακόμη πιο πολύ την θέση της. Η νικήτρια προηγήθηκε μόλις στο 11' με τον Κλεμόν και με την συμπλήρωση του 20λεπτου έκανε τα τέρματά της δύο με σκόρερ τον Δημήτρη Βλουτή. Στο γκολ των γηπεδούχων υπήρξαν διαμαρτυρίες των αντιπάλων για χέρι, το οποίο ο διαιτητής δεν καταλόγισε. Λίγο πριν το ημίχρονο, πάλι ο Κλεμόν ήταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος. Ο Παπανικολής μείωσε στο 43'  με τον Ντερβισάι σε 3-1, με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Στρατής Χαλκιώτης στο 67' και ο Ανέστης Χαλκιώτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 στην αναμέτρηση. Αποβλήθηκαν από τον πάγκο του Παπανικολή ο προπονητής Τζινιέρης και ο ποδοσφαιριστής Βασίλης Σάββας, για διαμαρτυρία στον διαιτητή Βουλγαρέλλη.

Σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο πήρε στα Πάμφιλα ο Αχιλλέας, καθώς επικράτησε με 3-0 του Έφηβου παραμένοντας στην πεντάδα. Ο νικητής προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ από τον Νάκε και το διαχειρίστηκε σωστά μέχρι το ημίχρονο, παρά την πίεση που δέχθηκε από τον γηπεδούχο.

Στην επανάληψη, ο έμπειρος Στρατής Δρακούλης με δύο προσωπικά γκολ, το ένα με απευθείας φάουλ, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Με το πάσο του πέρασε από το Ίππειος ο Αστέρας Νίκης, κερδίζοντας τον Αστέρα με 5-1, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο αγώνας ήταν μόνο για έναν και το αποτέλεσμα κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν σε διάστημα δώδεκα λεπτών ο Αστέρας Νίκης είχε πετύχει τρία γκολ. Στο 6΄ με τον Παναγιώτη Γκοσδάρι, ένα λεπτό μετά με σουτ του Μετούσι και στο 12' με τον Χατζηδημητρίου. Στο δεύτερο μισό, Γκοσδάρι και Ασβεστάς στο 85' ανέβασαν το σκορ στο 0-5, με τον γηπεδούχο να μειώνει σε 1-5 στην εκπνοή του ματς.