Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία19 Φεβρουαριου 2019
ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Ο Αιολικός μπορεί να πάλεψε το παιχνίδι με το Αιγάλεω, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 1-0, αποτέλεσμα που έφερε και πάλι την ομάδα της Μυτιλήνης σε δύσκολη θέση, αφού ο Ηλυσιακός νίκησε 2-1 την Χαλκίδα και έτσι η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων διαμορφώθηκε και πάλι στους πέντε βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες, παιζόταν κυρίως στο κέντρο, με τον Αιολικό να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση, χωρίς αποτέλεσμα, αφού δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερη φάση.

Στο 36ο λεπτό και στη μοναδική αξιόλογη φάση στο ματς, το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ με τον Βέρμπη, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0, φάση που ξεκίνησε μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα αποκρούστηκε στη γραμμή από σουτ παίκτη των γηπεδούχων και ο Βέρμπης πήρε το ριμπάουντ πετυχαίνοντας το γκολ. Ο Αιολικός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους και έτσι το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορεί το Αιγάλεω να είχε στο ξεκίνημα δύο καλές ευκαιρίες με τους Βέρμπη (φάουλ) και Φαρινόλα, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης πήρε στη συνέχεια κάποια μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Αιγάλεω και στο 64΄ απείλησε αξιόλογα για πρώτη φορά στο ματς, αλλά την προσπάθεια του Ποτουρίδη έκοψε την τελευταία στιγμή ο Παπαζαχαρίας, πριν ο φορ των Μυτιληνιών κάνει το σουτ.

Το παιχνίδι μετά από αυτό το σημείο άνοιξε, με τους γηπεδούχους να έχουν καλή στιγμή στο 67', όταν το σουτ από τον Βέρμπη κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 72 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Αιολικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Τσουβαλτσίδη, ο οποίος έπεσε στο έδαφος, ο διαιτητής Καδδάς έδωσε φάουλ, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν έντονα πως η παράβαση έγινε μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεφουλάι, με τον Γιώρα να μπλοκάρει εύκολα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε να πιέζει, το Αιγάλεω κλείστηκε στην άμυνα και στο 85΄ ο Αιολικός είχε καλή στιγμή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά η προβολή από τον Τσουβαλτσίδη κατέληξε έξω.

Τα λεπτά περνούσαν, οι Μυτιληνιοί δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους και έτσι ήρθε το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Καδδά, που βρήκε τον Αιολικό να φεύγει από την Αθήνα χωρίς θετικό αποτέλεσμα, με την κατάσταση πλέον να δυσκολεύει αρκετά, μετά και τη νίκη του Ηλυσιακού. Να σημειωθεί πως η ομάδα της Μυτιλήνης διαμαρτύρεται και για ένα ακόμη πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα σε ανατροπή του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην το καταλογίζει.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑΣΟ

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στον Όλυμπο και την Αν/ση Γέρας, που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τα play off.

Στο κόλπο του τίτλου μπήκε ο Ατρόμητος, που νίκησε 1-0 τον Αετό μειώνοντας έτσι τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς, ενώ από τη άλλη, η ομάδα των Λουτρών δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα. Σημαντικό τρίποντο πήρε ο Διαγόρας στα Παράκοιλα νικώντας 3-2 τον Ανδρονικά, σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση μαζί με τον Ατρόμητο. Με ανατροπή πήρε το τρίποντο ο Μεσότοπος, καθώς επικράτησε 3-2 του Αρίωνα Μήθυμνας φθάνοντας τους οκτώ βαθμούς.

Ατρόμητος - Αετός 1-0

Σπουδαία νίκη

Μία πολύ σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει ο Ατρόμητος νικώντας 1-0 τον Αετό στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής των play off. Έτσι, μετά από αυτή την επικράτηση, η ομάδα της Ανεμώτιας μπαίνει για τα καλά στο κυνήγι του τίτλου, καθώς έφτασε στη βαθμολογία τον Αετό σκαρφαλώνοντας στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα των Λουτρών που είχε υπέρ της τον άνεμο, ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες απειλώντας αρχικά στο 12΄ με το σουτ από τον Κροτσίδα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Ο Αετός συνέχισε να πιέζει και στο 26΄ είχε την καλύτερή του στιγμή στο πρώτο μέρος, με τον Διονυσάτο αρχικά να κάνει το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Παπαδέλλης και στη συνέχεια της φάσης ο Βέντος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ατρόμητος στο 42' είχε καλή στιγμή με τον Άνταμ, που δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Μάλιστα, στο 44΄ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ, αλλά ο Γρούβας δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από παράλληλη σέντρα του Ελευθερίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, το σκηνικό άλλαξε, ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές, έχοντας καλή στιγμή στο 49΄ με τον Μιχάλη Ελευθερίου, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση 71 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Λεονταρίδη ύστερα από κόρνερ του Γρούβα, γκολ που πανηγυρίστηκε δεόντως από όλους.

Η ομάδα των Λουτρών προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει έχοντας μία σέντρα σουτ του Κάρμα που έφυγε έξω, ενώ στο 80΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Πάντα, με τον Παπάζογλου να λέει «όχι».

Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και έτσι ο Ατρόμητος πήρε μία σημαντική νίκη, με τον Αετό από την άλλη, να χάνει για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Όλυμπος - Αν/ση Γέρας 2-2

Συναρπαστικό ντέρμπι

Ντέρμπι που τα είχε όλα, αλλά στο τέλος δεν ανέδειξε νικητή, διεξήχθη στην Αγιάσο, με Όλυμπο και Γέρα να μένουν με τις εντυπώσεις στο ισόπαλο 2-2.

Ο γηπεδούχος βρέθηκε κοντά στο γκολ με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, όταν ο Ξυνός πλάσαρε τον Χατζηκλειδαρά, όμως σαν από μηχανής θεός πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος, ο Στρατής Βασίλογλου την έδιωξε. Η Γέρα απάντησε στο 15' με ένα σουτ από τον Γιαζιτζόγλου, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας, ο Χρυσάφης πλασάρει και πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Παπαλόπουλου, ο Τόρα με δυσκολία παραχωρεί κόρνερ. Στο 40΄ το «Χριστοφίδειο» πήρε φωτιά, με τον Ξυνό να ολοκληρώνει υποδειγματικά την ασίστ που πήρε από τον Τσομπανέλλη, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Με περισσότερο ρυθμό άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ζαφειρίου στο 57' να βρίσκεται μια ανάσα από το γκολ, αλλά να τον σταματά ο Χατζηκλειδαράς. Στο 65' ο Νίκος Πετρουζέλλης πέρασε από τα πλάγια στην περιοχή των φιλοξενούμενων προσποιούμενος σέντρα στους συμπαίκτες που τον ακολούθησαν, όμως ξεγέλασε τους πάντες με μια χαμηλή σέντρα σουτ, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της Γέρας για το 2-0.

Η ομάδα του Κουτρομπίλα αντέδρασε γρήγορα μειώνοντας στο 67' με τον Χατζηκλειδαρά, υποδειγματικό σουτ σε πάσα από τον Χρυσάφη, ο οποίος από την αριστερή πλευρά ήταν κίνδυνος - θάνατος κάθε φορά που είχε την μπάλα στην κατοχή του. Μάλιστα, στο 70' έφθασε στην ισοφάριση πάλι με τον ίδιο παίκτη, επίσης σε ασίστ του Χρυσάφη.

Ακολούθως, ο Όλυμπος διαμαρτυρήθηκε για περίπτωση πέναλτι για ένα πέσιμο του Ζαφειρίου. Στα τελευταία λεπτά, δύο σουτ από τον διακριθέντα και πρωταγωνιστή Χρυσάφη δεν βρήκαν στόχο, με τον Όλυμπο να απαντά στο τέλος με τον Καλαφάτη.

Έτσι έμεινε το ισόπαλο 2-2, που βρήκε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες, σε ένα όμορφο και αρκετά συναρπαστικό ντέρμπι.