Ημερομηνία27 Οκτωβριου 2020
Βλάντιτσα Πέτροβιτς

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΑΣΤΕΡΑΣ Β. - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0

Κακή εμφάνιση, χωρίς αντίδραση και τόλμη, γνώρισε την ήττα 1-0 στην Βάρη και συγχρόνως επήλθε το διαζύγιο με Πέτροβιτς. Το γκολ στο 19' ο Καλιαμπάκας με κεφαλιά. Χωρίς τρανταχτές ευκαιρίες, οι νησιώτες  ψάχνουν το φάρμακο για να ανασυνταχθούν.

ΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΒΑΡΗ

Κακός, άχρωμος και άτολμος παρουσιάστηκε στην Βάρη ο Αιολικός, γνωρίζοντας την πρώτη φετινή ήττα από τον Αστέρα Βάρης και ταυτόχρονα η αποτυχία αυτή έφερε και το  διαζύγιο με τον προπονητή  Βλάντιτσα Πέτροβιτς, με τις δύο πλευρές πλέον να τραβάν  διαφορετικούς δρόμους.

Δίκαιη νίκη από έναν Αστέρα, που το πίστεψε  περισσότερο  και μάλιστα  το έδειξε από την πρώτη κιόλας  στιγμή, όταν ξεκίνησε  αρκετά  δυνατά, στοχεύοντας στο γκολ και χάνοντας  καλές ευκαιρίες  να  δώσει διαστάσεις  στην νίκη του. Ευτυχώς που υπήρχε ο Πιτάτζιης (ευθύνεται στο γκολ) και η αστοχία των γηπεδούχων, που στέρησαν από τον Αστέρα τη διεύρυνση του σκορ.

Νωθρός, κομμένος στα δύο

Η αποτυχία της εντός έδρας ισοπαλίας με  την Θύελλα, είχε  αντίκτυπο και την Κυριακή. Μακριά από τον καλό τους  εαυτό παρουσιάστηκαν οι παίκτες του Αιολικού, δίνοντας  το  δικαίωμα στον αντίπαλο, που έδειξε αρκετά καλή και καλογυμνασμένη ομάδα, να κάνει το δικό του παιχνίδι στην έδρα του.

Αν και ο φιλοξενούμενος απείλησε πρώτος  στο  15'  με ένα  σουτ  από τον Σπόλιαριτς, που πέρασε λίγο έξω  από το  δοκάρι, από εκεί και πέρα τίποτα το σημαντικό και ουσιώδες. Τέσσερα λεπτά μετά, ο αντίπαλος  έφθασε  στο  γκολ  με κεφαλιά  του  Καλιαμπάκα μετά  από  σέντρα και  αυτό το γκολ ανέβασε ακόμη πιο πολύ την όρεξη και την διάθεση των παικτών να αγωνιστούν με  πάθος και τόλμη.

Ό,τι και να έκανε ο Πέτροβιτς, ανακατεύοντας την τράπουλα, αυτή  δεν του  έβγαινε, με αποτέλεσμα  η ομάδα  του να πελαγοδρομεί χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Αποτέλεσμα, οι παίκτες του  Αστέρα να αγγίξουν το γκολ τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, με μακρινό σουτ του Ντούλια, το οποίο δεν βρήκε τον στόχο.

Οι ευκαιρίες & η λύση της συνεργασίας

Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε και στο άλλο μισό, με την ατολμία  των παικτών του  Αιολικού να  μπορέσουν να  απειλήσουν. 65' και 67' άλλες δύο καλές στιγμές από τον  Ντούλια δεν βρήκαν δίχτυα, ο γκολκίπερ του Αιολικού αναγκάστηκε να επέμβει  στην γωνία  αποσοβώντας τον κίνδυνο σε φάουλ του Γκούμα στο 70' και η τελευταία  καταγράφηκε στο 84', με επίσης μακρινό σουτ του Γκούμα που κατέληξε  δίπλα  από το  δοκάρι. Ο  Ψάνης  για λογαριασμό της ομάδας  δοκίμασε δυνατό σουτ στο 80', το οποίο εξουδετέρωσε ο Μαρινάκης σε κόρνερ.

ΑΕΤΟΣ - ΑΟ ΠΥΛΙ ΚΩ 1-1

Δίκαιο αποτέλεσμα στα Λουτρά 1-1, με τις δύο ομάδες να  συμβιβάζονται με τον βαθμό. Όλα τα  γκολ  σημειώθηκαν στο  πρώτο, για τους φιλοξενούμενους. Σκόρερ Βακράκος 26', Καπταγιάννης 45'. Ζήτησε πέναλτι ο  Αετός σε πτώση του Παπαδόπουλου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ & ΟΙ ΔΥΟ

Δεν ανέδειξε  νικητή  το  αιγαιοπελαγίτικο παιχνίδι  του Αετού με τον ΑΟ Πυλί, που έγινε στο  γήπεδο των Λουτρών και  έτσι οι δύο ομάδες  συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, στον δύσκολο δρόμο που έχουν να διανύσουν μέχρι το τέλος. Κάθε βαθμός ή βαθμοί που  κατακτώνται αποτελούν για αυτούς το φάρμακο στον δρόμο προς την υλοποίηση των φετινών τους στόχων. Στα Λουτρά, Αετός (2η ισοπαλία εντός με το ίδιο σκορ) και Πυλί επιδίωξαν την νίκη σε ένα πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε να επιδείξει πολλά πράγματα. Αργός  ρυθμός από μια τελική (6΄ Τσομπανέλλης, 18' Δρόσος) και τα δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Στο  26' ο δαιμόνιος Δρόσος με  χαμηλή σέντρα από τα πλάγια τροφοδότησε τον Βακράκο και αυτός με άψογο τελείωμα  έδωσε το  προβάδισμα στην ομάδα του 0-1. Ο γηπεδούχος άσκησε πίεση στο υπόλοιπο διάστημα και πριν την ανάπαυλα  στάθηκε τυχερός, όταν ισοφάρισε. Σε κομπίνα φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής και  πλάγια αποδέκτης έγινε ο Γιώργος Καπταγιάννης, ο οποίος με συρτό ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα  στην γωνία του τέρματος του Ήλιου και έφερε την αναμέτρηση στα  ίσια.

Καλύτερο του πρώτου

Με καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό ξεκίνησε το άλλο μισό, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το δεύτερο γκολ, όμως να μην το πραγματοποιούν. Στο 50' ο Βλαστέλλης, ο κορυφαίος και με πολλά χιλιόμετρα  στο  γήπεδο, βρήκε σε θέση  βολής τον Άκη Μιχαλάκη, ο οποίος εντός μεγάλης περιοχής επιδίωξε με ψηλοκρεμαστό σουτ να νικήσει τον γκολκίπερ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Λίγα λεπτά μετά ήταν η σειρά του ΑΟ  να  απειλήσει, με  ένα  σουτ  από μακρινή  απόσταση, το  οποίο δεν βρήκε  στόχο. Οι παίκτες του Αετού υπέπεσαν σε λάθη, πούλησαν την μπάλα ουκ ολίγες φορές, πλήγμα  και ο τραυματισμός του Καπταγιάννη, όταν έγινε αλλαγή με τον Κριπιντίρη, με αποτέλεσμα η ομάδα από την Κω να αρχίζει να απειλεί. Στο 70'  τεράστια ευκαιρία με τον Βακράκο να πλασάρει τον εξουδετερωμένο  Παπάζογλου και τον Κριπιντίρη σαν από μηχανής Θεό να απομακρύνει σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος, παραχωρώντας κόρνερ. Στην εκτέλεσή του από τον Μαργαρίτη η κεφαλιά του Τάχο κατέληξε λίγο έξω  από το δοκάρι του τέρματος του Αετού. Ο Αετός απάντησε με σουτ από τον Σεφουλάι στο 83', το οποίο κατέληξε έξω από τα δοκάρια του  Συνοδινού και ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπαδόποουλου στην περιοχή, χωρίς ο διαιτητής να υποδείξει κάτι. Μέχρι το διάστημα των καθυστερήσεων η μπάλα ανεβοκατέβαινε στην περιοχή των δύο γκολπόστ, με το Πυλί να φθάνει  μια ανάσα από το γκολ με τον Δρόσο, ο οποίος από καλή θέση έστειλε την μπάλα να περάσει μόλις έξω από το  κάθετο  δοκάρι του Παπάζογλου.

Διαιτητής, ο Χατζηγιάννης από τον Πειραιά.

ΤΟΠΙΚΟ

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Με μεγάλο νικητή τον Όλυμπο, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το Πλωμάρι κερδίζοντας 2-1 τον Αιγέα, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα με την 3η  αγωνιστική. Νίκες σημαντικές πήραν ο ΑΟΜ  3-1 τον Ταξιάρχη, η Φίλια 6-4 τον Απόλλωνα Δαφίων και η Προοδευτική, η οποία έκαμψε  την αντίσταση του Κεραυνού με σκορ 2-1. Σημαντικά  επίσης,  τρίποντα πήραν η Γέρα 3-2 τον Αχιλλέα, σε παιχνίδι διαφήμιση για το  ποδόσφαιρο και ο  Οδ. Ελύτης  που πέρασε με  νίκη 1-0  από την έδρα  του Αρίωνα Μήθυμνας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Αιγέας - Όλυμπος 1-2

Άρχοντας στο ντέρμπι

Χρυσό τρίποντο μέσα στο Πλωμάρι πήρε στο ντέρμπι ο Όλυμπος,  δείχνοντας τις φετινές του δυνατότητες. Μια νίκη που κρατά στην κορυφή την ομάδα από την Αγιάσο μαζί  με την Φίλια,  δύο ομάδες που έχουν το 3Χ3 μέχρι στιγμής.

Δυνατό το ντέρμπι με αρκετούς τραυματισμούς, στο πρώτο μισό ο γηπεδούχος ήταν καλύτερος στην ανάπτυξη, όμως η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου ήταν αυτή που πήρε  το  προβάδισμα  μόλις στο  5' με στημένο χτύπημα από τον Πιττάνη, γκολ που ξύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι επιδίωξαν να αναστυλωθούν και να κυνηγήσουν το γκολ. Το κατάφεραν στο 47' με σκόρερ τον Παράσχο Πρωτούλη, όμως από το σημείο αυτό το παιχνίδι μοιράστηκε και από τους δύο. Ο Όλυμπος πλήγωσε τον αντίπαλό του  στο  60΄ με  γκολ του Ξυνού, με  υποδειγματικό πλασέ, με τον Αιγέα να προσπαθεί στην συνέχεια, όμως να μην μπορεί να τα καταφέρει.

ΕΜΑΣ Φίλιας - Απόλλων Δ. 6-4

Χορταστικό θέαμα

Χορταστικό θέαμα στο γήπεδο της Πέτρας πρόσφεραν Φίλια και  Απόλλωνας Δαφίων στην μεταξύ τους αναμέτρηση. Τελικό σκορ 6-4 για τον ΕΜΑΣ, που συνεχίζει να γεύεται την κορυφή μαζί με  τον Όλυμπο. Η νικήτρια είχε την υπεροχή, αλλά  στις αντεπιθέσεις  τα Δάφια  που παρουσίασαν ένα νεανικό σύνολο μείωσαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά στο τέλος δεν τους βγήκε. Στο 15' άνοιξε ο  χορός  των τερμάτων με πλασέ του Καλούλι. Δέκα λεπτά μετά, ο Κουτσιανίτης με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Απόλλωνας  μείωσε  στο 51' με τον Τριανταφύλλου, όμως λίγο  μετά  ο Κουνιάρης  ανέβασε  το σκορ στο 3-1. Η Φίλια στο 63' σημείωσε κι άλλο γκολ με  σκόρερ  τον  Καλούλι, ο  οποίος ευστόχησε  από  την άσπρη  βούλα για  το  4-1.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με απευθείας  φάουλ του Χιώτη για  το  4-2, σκόραρε πάλι ο Καλούλι για το 5-2, δέκα λεπτά  πριν από το  ενενήντα. Ένα λεπτό μετά, με αυτογκόλ του Μαρμαλέκα τα Δάφια  μείωσαν ακόμη πιο πολύ (5-3), στην εκπνοή  πάλι αυτογκόλ για το 5-4, με τον Νικόλοφ να εκτελεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δεύτερο πέναλτι  για  την ομάδα  του και να  διαμορφώνει  το  τελικό  6-4. Στην φάση αυτή, αποβλήθηκε με 2η  κίτρινη ο Χιώτης.

Προοδευτική Κεραυνός 2-1

Αγχωτικό τρίποντο

Τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε στην έδρα της η Προοδευτική, η οποία  κατέβαλε την αντίσταση του αρκετά καλού και σωστά στημένου στο  γήπεδο Κεραυνού. Παιχνίδι στο «Κ. Κεντέρης» που  είχε  πρωταγωνιστή τον Μάκη Σαμπάνη, ο οποίος  σκόραρε δύο  φορές  και  τα  γκολ  του  αποδείχθηκαν καθοριστικά, για να δώσουν στην ομάδα  του  την νίκη.

Ο Σαμπάνης με φοβερό σουτ  στο  18'  άνοιξε  το  σκορ, με  τον ίδιο να βρίσκει δίχτυα δέκα λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου, αυτή την φορά με πέναλτι που πήρε ο Τράγος.

Ο Κεραυνός που είχε δοκάρι με τον Λουγκέλη, ευτύχησε να μειώσει  στο 42' με σουτ  από μακρινή θέση του Ποντακόπουλου.

Το δεύτερο μέρος ήταν ανοικτό, η Προοδευτική έφτιαξε κάποιες  ευκαιρίες, ο Κεραυνός, όμως, στάθηκε άτυχος για δεύτερη φορά, όταν στο 78' είδε την μπάλα να καταλήγει  για  δεύτερη  φορά  στο  δοκάρι  μετά από φάουλ  του Ρωμαίο.