Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία14 Φεβρουαριου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΙΑΛΥΣΟΣ Ρ. 2-1

Επική ανατροπή για τους παίκτες του Παπασπύρου, που από το 0-1 (37' πεν. Δελαπόρτας) βρέθηκαν στο 2-1 (64' Αποστολόπουλος, 86' Άνθης) που τους κράτησε στην κορυφή. Μεγάλος ενθουσιασμός από τον κόσμο για την πρωτιά στον όμιλο, που αποθέωσε παίκτες και  τεχνική ηγεσία.

ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ

Ο Αιολικός έχει αποδείξει μέχρι τώρα πως παραμένει ομάδα των  ανατροπών και των νικών. Όπως είχε συμβεί στον πρώτο γύρο, με  το ίδιο σκορ επικράτησε και αυτή τη φορά του Ιάλυσου Ρόδου, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε του, με τον  φιλοξενούμενο να ανοίγει πρώτος το σκορ και εν συνεχεία ο  γηπεδούχος να κάνει με υπερπροσπάθεια την ανατροπή. Η ομάδα του   Παπασπύρου νίκησε αντίπαλο, κούραση και το δώρο της Μυκόνου και πλέον από  την Κυριακή το  απόγευμα  φιγουράρει  ξανά  στην κορυφή  της βαθμολογίας, βλέποντας καλύτερα  την  δύσκολη  συνέχεια.

Ο Παπασπύρου επεδίωξε να αφήσει στον πάγκο ή εκτός βασικούς παίκτες, για να πάρουν ανάσες από τα συνεχόμενα παιχνίδια, παρατάσσοντας την ομάδα του με  ένα  ροτέισον, το οποίο μπορεί  στο  πρώτο ημίχρονο να μην του βγήκε, αφού είδε  την ομάδα  του  να  δημιουργεί λίγες φάσεις και απεναντίας να δέχεται το  γκολ με  πέναλτι στο 37' από τον Δελαπόρτα μετά  από  ανατροπή  του  Εμπουμπά  από  τον  Γκανσιέρ, με τους  Ροδίτες να  είναι  πιο  κινητικοί  και δραστήριοι στο γήπεδο. Από την άλλη, ο γηπεδούχος δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία εκτός από ένα σουτ του Μακρή και μια κεφαλιά  από τον Ντινιωτάκη που δεν βρήκαν  στόχο.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑTΣΑΛΙΝΟΣ ΟΛΥΜΠΟΣ

Μεγάλο διπλό πήρε ο Όλυμπος στο ντέρμπι με τον Διαγόρα 2-0, παραμένοντας στην 2η θέση. Εύκολα ο πρωτοπόρος Αετός συνέτριψε 5-0 τον Ανδρονικά, ενώ από το ίδιο γήπεδο πέρασε και ο Αιγέας  συντρίβοντας με 4-0 τον Ελύτη, ανεβαίνοντας τρίτος. Από την 16η  αγωνιστική ξεχώρισε η νίκη του Αλκιβιάδη επί της Προοδευτικής  3-1, καθώς και η ισοπαλία  της  Φίλιας με  τον Αρίωνα Μηθ. 2-2. Τέλος, με  νίκη πέρασε η Γέρα από την Ανεμώτια 2-1 και είναι μέσα στην πεντάδα.

Α' όμιλος

Ο Αστέρας Νίκης έκανε το ρεπό στον όμιλο, κερδισμένος, όμως, ήταν   μόνο ο Κεραυνός, αφού ο Αστέρας Ιππ. ηττήθηκε.

Ο Κεραυνός συνέχισε τα νικηφόρα του αποτελέσματα λυγίζοντας και  τον Παλλεσβιακό 1-0, με το γκολ που πέτυχε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Χριστοδούλου. Ο νικητής δεν πτοήθηκε και  από την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Αγριτέλλης στο 55΄ κατακτώντας  μέχρι το τέλος το γκολ που  του  έδωσε  την νίκη.

Ο ΑΟ Βασιλικών νίκησε με 2-1 στην έδρα του τον  Αστέρα Ιππείου,   αφήνοντάς τον πίσω βαθμολογικά. Οι ηττημένοι διαμαρτύρονται για  την διαιτησία του Πούλου  και  μάλιστα  εξέδωσαν και  ανακοίνωση για  τον διαιτητή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως  ο  ΑΟΒ  δεν νίκησε  δίκαια. Άνοιξε  το  σκορ στο  11' με τον Αμπελχανί,  ο Αστέρας ισοφάρισε  στο ημίωρο με τον Καραμπέτσο και δέκα  λεπτά  αργότερα  ο  Αντωνέλλης  έδωσε την νίκη  στην ομάδα του με το δεύτερο γκολ. Ο Αστέρας είχε  και ένα δοκάρι.

Βόρειος όμιλος

Σοκ για τον Μακαρέα, που υπέστη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή  τη φορά στο γήπεδό του από τον Ορφέα Αντ. με 4-1, την ίδια στιγμή που ο Καραβαγγέλης είχε ρεπό, αλλά η απόσταση που τον χωρίζει παρέμεινε. Ο γηπεδούχος προηγήθηκε με αυτογκόλ του Βρυσαώτη, όμως στο 35' ο Τάσος Σάββας ισοφάρισε σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης στο  61' έβαλε μπροστά  στο σκορ  τον Ορφέα, που  στο  73΄ έκανε και  το  1-3  με  τον  Πετράκο. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 80' ο Τόρα.

Καλύτερος ήταν ο Μεσότοπος, που πήρε το τρίποντο από την Άναξο  2-1 στο γήπεδο της Πέτρας. Μόλις στο 9' ο Πιπίνης έδωσε το  προβάδισμα στη λήξη σχεδόν του ημιχρόνου, ο Βατζάκας  διπλασίασε  τα γκολ του ΑΟΜ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με γκολ του Πολυχρονόπουλου, δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως οι παίκτες  του Σπέρκου δεν άφησαν την αντίπαλο να τους ισοφαρίσει. Ο Μεσότοπος έχασε και πέναλτι που χτύπησε ο Βασίλας, ενώ στη φάση αποβλήθηκε ο Στρατής  Σιμενής, για το χέρι στο οποίο υπέπεσε.

Στην Ερεσό, ο Αχιλλέας  πέρασε  όμορφο  απόγευμα, συντρίβοντας με  το επιβλητικό 6-1 τον Παπανικολή. Ο Μωυσής με δύο  προσωπικά  του  τέρματα μέσα σε δύο λεπτά (14'-16') έδωσε το προβάδισμα για να  τον ακολουθήσει ο Σούπουλης (20'-26') κάνοντας το σκορ 0-4. Ο γηπεδούχος μείωσε στο 30' με τον Ηλιόπουλο 1-4, όμως ο Μωυσής  και Αχουλιάς διαμόρφωσαν το τελικό 1-6. Ο σκόρερ Μωυσής είχε  δοκάρι.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ

ΣΑΠΦΩ - ΙΑΣΩΝ ΙΛΙΟΥ 2-1

Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

Με γκολ της Φρόσως Κατρακάζα στον έξτρα χρόνο η Σαπφώ λύγισε με 2-1 τον Ιάσωνα Ιλίου, για την Β' κατηγορία γυναικών, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη θέση της. Ματς για γερά νεύρα στο γήπεδο της Μόριας, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι το τέλος το θετικό αποτέλεσμα. Η Σαπφώ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά της Βίκυς Ψωμαδέλλη στο 50', πέντε λεπτά αργότερα, η Γκάτση ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι και το εκτέλεσε η ίδια για να κάνει το 1-1 και όπως προαναφέραμε, στις καθυστερήσεις η Σαπφώ πέτυχε το νικητήριο τέρμα.