Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία11 Φεβρουαριου 2020
ΘΥΕΛΛΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 3-1

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αυτή την φορά δεν στάθηκε τυχερός να πάρει αποτέλεσμα, γνωρίζοντας  την ήττα στην Ραφήνα με 3-1. Αισθητές οι απουσίες βασικών παικτών, που έκοψαν την ομάδα στα δύο. Ισοφάρισε ο Μπουρούς στην λήξη του ημιχρόνου, όμως μέχρι εκεί.

ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ & ΕΝΣΤΙΚΤΟ

Την πρώτη του ήττα στον δεύτερο γύρο υπέστη ο Αιολικός χάνοντας με  3-1 από την Θύελλα στην Ραφήνα, αμαυρώνοντας κατά κάποιο τρόπο την μέχρι τώρα καλή εικόνα που είχε επιδείξει σε προηγούμενα παιχνίδια. Η Θύελλα εκμεταλλεύτηκε την νέα της έδρα και με όπλο τον κόσμο της πήρε μια δίκαιη νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Το θετικό για την ομάδα της Μυτιλήνης, ότι παρά την απώλεια της ήττας, μπόρεσε και διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες στο τέλος της σεζόν ισοβαθμήσουν. Ο Αιολικός είχε νικήσει την αντίπαλό του 3-0, οπότε έχει το πάνω χέρι.

ΣΤΟ ΜΑΡΚΟ Ο ΨΑΝΗΣ

Μεταγραφή της τελευταίας στιγμής για τον Λέσβιο ποδοσφαιριστή Δημήτρη Ψάνη. Ο γεννηθείς το 1998 περιφερειακός ποδοσφαιριστής ανήκει και επίσημα στο δυναμικό του ΓΣ Μαρκό, αντίπαλος του Αιολικού στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Ο άλλοτε ποδοσφαιριστής του Παλλεσβιακού, που στην εν λόγω ομάδα έκανε τα πρώτα του βήματα, μεταγράφηκε στην ομάδα Κ19 της ΑΕΚ και ακολούθως μετέβη σε Καλαμάτα και Αιγάλεω, όπου αγωνίστηκε και απέκτησε εμπειρίες στα εκάστοτε πρωταθλήματα που συμμετείχαν οι δύο ομάδες.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ & ΤΩΝ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ

Οι νίκες Αετού και Όλυμπου δεν άλλαξαν το τοπίο στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας την αγωνιστική που διανύσαμε. Ο πρωτοπόρος έκαμψε στο τέλος τον Ορφέα με 2-1, βρίσκοντας εμπόδια. Με την σειρά του ο Όλυμπος πέρασε πιο εύκολα από την έδρα του Αιγέα, με σκορ 3-1. Προοδευτική και Ανδρονικάς πήραν τις πιο σημαντικές νίκες, με την ομάδα της Σκάλας Καλλονής να αποτελεί μέχρι τώρα την ευχάριστη έκπληξη. Ο Ανδρονικάς έσπασε το νικηφόρο σερί της Φίλιας 2-1 και βλέπει και αυτός τετράδα. Νίκες για Μεσότοπο 4-1 τον Οδ. Ελύτη και Αν/ση Γέρας 3-1 τον Ατρόμητο εκτός. Άνετα ξεπέρασε το εμπόδιο του ΑΟΒ ο Αρίωνας, με σκορ 5-1 στην 18η αγωνιστική.

Ορφέας Κ. - Αετός 1-2

Λυτρωτής ξανά ο Βλαστέλλης

Τα δύσκολα έβαλε στον Αετό ο Ορφέας Κεραμειών στην κοινή τους έδρα τα Λουτρά και τον απείλησε με χάσιμο βαθμών μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο που υπολείπονταν στην αναμέτρηση. Η είσοδος του Τζίμη Βλαστέλλη, όπως είχε γίνει και με τον Αρίωνα, αποκατέστησε την τάξη, καθώς ο έμπειρος επιθετικός βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα  στα  δίχτυα στο 85' και να λυτρώσει την ομάδα του. Ο Αετός, αν και είχε την περισσότερη ώρα την κατοχή, είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει νωρίτερα, εντούτοις αυτό δεν του το επέτρεψε ο αντίπαλος, ο οποίος στάθηκε και αυτός καλά και μάλιστα  δύο φορές  ήρθε πολύ κοντά  στο  γκολ με τον Γονιδέλλη. Από νωρίς, μόλις στο 8', ο Καπταγιάννης με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης σημάδεψε και το δοκάρι, όμως ο Ορφέας έφθασε στην ισοφάριση στο 36' με όμορφη κεφαλιά του Καραδημητράκη 1-1.

Όσο ο χρόνος κυλούσε και το σκορ δεν άλλαζε, η ένταση και το άγχος  μεγάλωναν. Αποτέλεσμα από τις διαμαρτυρίες των τυπικά γηπεδούχων να αποβληθεί από τον πάγκο ο προπονητής Πάρης Καραϊσκάκης, όμως η ομάδα του απέδειξε με την εμφάνισή της ότι η θέση που κατέχει είναι πλασματική.

Αιγέας - Όλυμπος 1-3

Ασταμάτητος

Άρχοντας και στο Πλωμάρι αποδείχθηκε ο Όλυμπος, υποχρεώνοντας σε ήττα με 3-1 τον Αιγέα, που στα τελευταία ματς ήταν αήττητος. Αυτή η ήττα ήταν η πρώτη για τον Κουτρομπίλα στον πάγκο της ομάδας του, η οποία παρά το αποτέλεσμα στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στον περσινό πρωταθλητή και μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 41' με έξυπνο σουτ του Χρυσάφη. Νωρίτερα στο τρίτο μόλις λεπτό, ο Μαλακός σημάδεψε το δοκάρι του Αιγέα και λίγο μετά ο Καλουτζής έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει αυτός το σκορ. Με την σειρά του ο Πρωτούλης είχε τεράστια ευκαιρία με σουτ που πέρασε έξω από το κάθετο δοκάρι του Κλ. Παπαλόπουλου. Ο Όλυμπος απάντησε  με ισοφάριση ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα, με τον Βαξεβάνη. Με την σέντρα στο δεύτερο μισό, ο Βουργουτζής με κοντινό σουτ έδωσε  την πρωτοπορία στην ομάδα  του, η οποία  σε όλο το παιχνίδι διατήρησε τον ρυθμό και την κατοχή παρότι ο Αιγέας στο 72' άγιξε την ισοφάριση με τον Πρωτούλη. Ό,τι δεν κατάφερε ο ποδοσφαιριστής του Αιγέα, το πέτυχε στο 78' με ωραία προσπάθεια ο Σιβρής, κάνοντας το 1-3 για τον Όλυμπο. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα λόγω αποβολής με  2η κίτρινη του Κάλφα.

Απόλλων Δ. - Προοδευτική 1-2

Του έχει πάρει τον αέρα

Νικήτρια και σ' αυτό το τοπικό ντέρμπι ήταν η Προοδευτική, που επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Δαφίων στο «Κ. Κεντέρης» και είναι μόνη της στην τρίτη θέση. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, η Προοδευτική είχε πιο κραυγαλέες ευκαιρίες  (Μανδάνης, Τριανταφύλλου) από τον αντίπαλό της, που πίεσε περισσότερο στο ξεκίνημα, αλλά τον αποσυντόνισε κάπως το γκολ του νεαρού Ζαχάροβ στο 34' μετά από λάθος στην άμυνα των Δαφίων, δίνοντας το προβάδισμα στην Προοδευτική. Η ομάδα της Σκάλας  ισορρόπησε  φθάνοντας  στην ισοφάριση δύο λεπτά  πριν το ημίχρονο με τον Γρούβα, γκολ για το οποίο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν βγήκε κόρνερ στο ξεκίνημα της φάσης του, από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης.

Το δεύτερο τέρμα, που ήταν και το νικητήριο, σημειώθηκε στο 55' με άψογη κεφαλιά του Νίκου Καραγιάννη μετά από σέντρα του Γρούβα. Η προσπάθεια των παικτών και των δύο συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως το σκορ δεν άλλαξε, με την νικήτρια να πανηγυρίζει μια  ακόμη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

ΑΟΜ - Οδ. Ελύτης 4-1

Άνετος

Δίκαιη νίκη πήρε στην έδρα του ο Μεσότοπος, καταβάλλοντας με 4-1  τον Οδ. Ελύτη, παραμένοντας στο κυνήγι της τετράδας, αφού τον βόλεψε και η ήττα της Φίλιας. Από την άλλη, η νεανική ομάδα του Ελύτη παρέμεινε στάσιμη βαθμολογικά, δίνοντας μάχη να αποφύγει τα PlayOut. Ο χορός των γκολ άρχισε από το 40' του πρώτου με τον Χατζηβαγιάννη. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων, καθώς με τον Πολύζο ισοφάρισαν σε 1-1, λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα σαράντα πέντε  λεπτά. Ο Μεσότοπος απάντησε  με πέναλτι που κέρδισε  ο Φιλιανός  και το εκτέλεσε εύστοχα ο Καδής, για να δώσει εκ νέου πρωτοπορία στην ομάδα του. Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο ρυθμό και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, ο γηπεδούχος ευτύχησε να βάλει και άλλο γκολ στο 50' με απευθείας  φάουλ του Χατζηβαγιάννη, κάνοντας το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με όμορφο σουτ ο Μιχάλης Ελευθερίου, επτά λεπτά πριν από το τέλος, το παρθενικό του με την φανέλα της   νέας του ομάδας.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΑΣ ΛΕΣΒΟΥ 2-1

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ & ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ

Καλές εντυπώσεις άφησε στην έδρα του Εθνικού ο ΠΑΣ Λέσβου, δείχνοντας ότι με την πάροδο του χρόνου η ομάδα βελτιώνεται και αποδίδει. Στην δύσκολη έδρα του πρωτοπόρου των γυναικών Εθνικού, η ομάδα της Λέσβου τον κοίταξε στα μάτια, δεν τον φοβήθηκε, απεναντίας τον αντιμετώπισε στα ίσια. Στα θετικά, ότι σκόραρε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να πάρει καλό αποτέλεσμα. Ο γηπεδούχος έχοντας σε καλή μέρα την Παλαντέσκου, άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ Λέσβου να φθάνει στην ισοφάριση με την Μηλιορέλλη. Πάλι η Παλαντέσκου ήταν η σκόρερ του δευτέρου τέρματος στα μισά του δευτέρου, ενώ ο Εθνικός έχασε και πέναλτι, το οποίο απέκρουσε η Φιλίππου.