Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία13 Νοεμβριου 2018
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΙΓΑΛΕΩ 0-1

ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ

Ο Αιολικός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από το Αιγάλεω με 1-0 σκορ, που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις σε μία αμφισβητούμενη φάση. Οι Μυτιληνιοί έδειξαν από την αρχή του αγώνα διάθεση για να δημιουργήσουν φάσεις και μόλις στο 2ο λεπτό ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Τιάγκο από τον Παπασάββα, με τον διαιτητή Δραγάτη να δίνει συνέχεια στην αναμέτρηση. Ο Αιολικός είχε την εδαφική υπεροχή, δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 13' με την κεφαλιά του Ποτουρίδη μετά τη σέντρα του Τσουβαλτσίδη να καταλήγει στα χέρια του Ασημέλη, ενώ στο 16ο λεπτό παίκτες του Αιολικού συνδυάστηκαν πολύ όμορφα μεταξύ τους, για να φτάσει η μπάλα στον Λαμπράκη, που δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία. Το Αιγάλεω με τη σειρά του δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο 20' με τον Βέρμπη να πατά στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση, καθώς ο Ζαχαρής τον έκλεισε σωστά. Ο Αιολικός διαμαρτύρεται για πέναλτι και στο 22', με πρωταγωνιστές τους Ποτουρίδη και Παπασάββα, χωρίς να υποδείξει και πάλι κάτι ο διαιτητής. Η τελευταία καλή ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων καταγράφηκε στο 27', όταν ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ, το οποίο απέκρουσε ο Ασημέλης, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία φάση στο 45΄ με φάουλ πάσα του Γουνδουλάκη για τον Μαρή, αλλά το σουτ του δεύτερου έφυγε έξω. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Αιολικό, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης, η ομάδα του Απόστολου Στύλου κέρδισε πέναλτι, που αυτή τη φορά δόθηκε σε ανατροπή του Ποτουρίδη από τον Μπελέρη, αλλά ο φορ των γηπεδούχων που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, με ένα ακόμη χαμένο πέναλτι μέσα στη σεζόν να καταγράφεται για τους Μυτιληνιούς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μην πτοηθούν από αυτή τη χαμένη ευκαιρία, με το Αιγάλεω από την άλλη να βγαίνει μπροστά, έχοντας καλή στιγμή στο 49', όταν ο Φαρινόλα απείλησε δύο φορές, μία με σουτ και μία με το κεφάλι, χωρίς ωστόσο, να γίνει η ζημιά. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάλι καλή στιγμή με τον Βέρμπη, που έπιασε ένα ζυγισμένο σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Ζαχαρής. Ο Αιολικός προσπάθησε να βγει μπροστά, ώστε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ και παραλίγο να το καταφέρει στο 78' με τον Διαμαντίδη που εκτέλεσε φάουλ και τον Ασημέλη να αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια. Μάλιστα, με τη συμπλήρωση 82 λεπτών, τα πράγματα έγιναν πιο ευνοϊκά για τους γηπεδούχους, αφού ο Ψυχογιός από πλευράς Αιγάλεω αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Αιολικός θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στη φάση με τον Βεζυρτζόγλου, που στο 85΄ δοκίμασε σουτ που έφυγε έξω. Αλλά το Αιγάλεω ήταν αυτό που είπε την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση, όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων άνοιξε το σκορ σε μία φάση που ξεκίνησε από φάουλ του Τσαφταρίδη, ο Ζαχαρής έκανε έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μπατή, αυτός με κεφαλιά βρήκε τον Παπαζαχαρία, που με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παγώνοντας τον Ταρλά και τους 1.000 περίπου φίλους των Μυτιληνιών. Πάντως, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται πως έγινε φάουλ πάνω στον Ζαχαρή, χωρίς να αλλάξει η απόφαση και μετά από αρκετά λεπτά καθυστερήσεων, το τελευταίο σφύριγμα του Δραγάτη βρήκε τους παίκτες του Αιγάλεω να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη, ενώ ο Αιολικός που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, αδικείται από το αποτέλεσμα, αφού θα μπορούσε να είχε σκοράρει κατά τη διάρκεια του ματς.

Έφυγε από τη ζωή ο Ελευθέριος Τρύφων

Στο πένθος βυθίστηκε η οικογένεια του Αιολικού, καθώς όπως έγινε γνωστό χθες, ο Ελευθέριος Τρύφων έφυγε από τη ζωή. Πρόκειται για τον πατέρα των Παναγιώτη και Θοδωρή Τρύφων, ο οποίος υπήρξε υπόδειγμα κοινωνικής δράσης και ανιδιοτελούς προσφοράς προς τον συνάνθρωπο και τον τόπο του.

Όπως τονίζει στην ανακοίνωση που εξέδωσε ο Αιολικός, έχασε ένα σεβαστό μέλος της οικογένειάς του και το πένθος είναι βαρύτατο. Η κηδεία θα γίνει σήμερα Τρίτη, στις 15:30, στον Ιερό Ναό της Παναγίας Φανερωμένης στη Βουλιαγμένη, με την οικογένεια να επιθυμεί αντί στεφάνων, να γίνουν δωρεές στο ΝΠΔΔ «Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης» Λέσβου.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Αιολικού:

«Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΑΕΠΣ Αιολικός αναζητά τις λέξεις για να αποχαιρετίσει τον Ελευθέριο Τρύφων, ο οποίος υπήρξε υπόδειγμα κοινωνικής δράσης και ανιδιοτελούς προσφοράς προς τον συνάνθρωπο και προς τον τόπο του. Ο Αιολικός έχασε ένα σεβαστό μέλος της οικογένειάς του και το πένθος είναι βαρύτατο. Εκφράζουμε την βαθύτατη θλίψη μας και τα ειλικρινή συλλυπητήριά μας στους οικείους του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει».

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΑΝ/ΣΗ ΓΕΡΑΣ

Ο Αετός Λουτρών χωρίς να συναντήσει δυσκολίες νίκησε στα Λουτρά 4-0 τον Πολιχνίτο και παρέμεινε και αυτή την αγωνιστική στην κορυφή του Α' ομίλου. Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πήραν ο Διαγόρας 2-0 στο Πλωμάρι επί του Αιγέα και ο Αρίων Παλαιοκήπου 2-1 στην Αγ. Παρασκευή του Αρίωνα Μήθυμνας. Τέλος, ο Παλλεσβιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στον Αίγειρο νικώντας τον με 5-0.

Στον Β' όμιλο, η Αν/ση Γέρας ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι της Μόριας, καθώς νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Γιώργου Κουτρομπίλα στον πάγκο της. Εύκολα πέρασε από την έδρα του Αλκιβιαδη ο Όλυμπος επικρατώντας με 4-1. Νίκη στην έδρα του Ελύτη πήρε ο Μεσότοπος συνεχίζοντας τις καλές του εμφανίσει, ενώ Απόλλων και Προοδευτική έμειναν στο 0-0 στο τοπικό ντέρμπι.

Ατρόμητος Αν. - Αν/ση Γέρας 0-1

Διπλό στις καθυστερήσεις

Η Αναγέννηση Γέρας νίκησε στις καθυστερήσεις 1-0 τον Ατρόμητο στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου, με χρυσό σκόρερ τον Παναγιώτη Χρυσάφη. Ο Γιώργος Κουτρομπίλας που κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο της Γέρας, συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη τελικά στην αναμέτρηση στο 4ο λεπτό, όταν παίκτες της Γέρας συνδυάστηκαν όμορφα, η μπάλα έφτασε στον Χρυσάφη, ο οποίος δοκίμασε σουτ που πέρασε άουτ. Στο 8ο λεπτό, το σουτ από τον ίδιο παίκτη κατέληξε στα χέρια του Πάπαρη, ενώ στο 17' και πάλι ο Χρυσάφης απείλησε τον Ατρόμητο με όμορφη ατομική ενέργεια που έφερε σουτ, το οποίο αποκρούστηκε από τον Πάπαρη. Η ομάδα της Ανεμώτιας δημιούργησε ευκαιρίες μετά το πρώτο εικοσάλεπτο με Ζαφειρίου και Αλαγιάννη, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, που στο 31' είχαν μία ακόμη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ματθαίου μετά το φάουλ του Τρεμούλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατρόμητος έκανε φάση από το πουθενά, αφού ο Βαξεβάνης από πλευράς Γέρας πήγε να γυρίσει τη μπάλα στον Χατζηκλειδαρά με το κεφάλι, εκεί μπήκε σφήνα ο Τριανταφύλλου, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 43ο λεπτό, με το σουτ του Μανούσου από την Αναγέννηση να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάση για τον Ατρόμητο μόλις στο 46ο λεπτό με τον Μαλακό να εκτελεί κόρνερ και τον Ιντζέ να πιάνει κεφαλιά που έφυγε έξω. Στη συνέχεια, το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο κέντρο, για να έρθει στο 58ο λεπτό ευκαιρία από την Γέρα, όταν του Βελετάκη έφυγε άουτ, ενώ δέκα λεπτά μετά το σουτ του Μανούσου απέκρουσε ο Πάπαρης. Στο 70' ο Ατρόμητος είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Μαλακό να κάνει κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μετά τη σέντρα του Πάντα, όμως ο Χατζηκλειδαράς με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το 0-0. Στο 82' μάλιστα, η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τοπάλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά, η Γέρα έκανε φάση στο 88' με τον Μανούσο που με κεφαλιά μετά το φάουλ του Βλάμη, η μπάλα πήγε στα χέρια του Πάπαρη. Ο Ατρόμητος μπορεί να πίεζε θέλοντας να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως η αντίπαλη ομάδα έπαιζε με δέκα παίκτες, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απειλούσαν, έχοντας μία ακόμη καλή στιγμή στο 90+1 με το σουτ του Μανούσου μετά από πάσα του Τρεμούλα να καταλήγει στα χέρια του Πάπαρη. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από ένα βαθμό, αλλά η Αναγέννηση κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Παναγιώτη Χρυσάφη που πήρε πολύ καλή κάθετη πάσα από τον Βελετάκη και μέσα από την περιοχή με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πάπαρη για το 1-0, με όλους τους παίκτες της Γέρας να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτό το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, γκολ. Το τελευταίο σφύριγμα του Κουκούλα βρήκε την Αναγέννηση να παίρνει τρεις σημαντικούς βαθμούς, νικώντας για δεύτερη φορά τον Ατρόμητο, που είχε και αυτός τις στιγμές του για να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο ΟΡΦΕΑΣ

Ο Ορφέας Κεραμειών νίκησε με 2-0 στα Λουτρά τον Αχιλλέα και παρέμεινε και αυτή την αγωνιστική μόνος πρώτος. Νίκες ακόμη πήραν η Φίλια, που πέρασε με το ευρύ 6-1 από την έδρα του Μακαρέα και τα Βασιλικά, που νίκησαν την Άναξο στην Πέτρα με 1-0. Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Έφηβου ο Ορφέας Άντισσας με 4-0, νίκη με ανατροπή πήρε στην Στύψη ο Καραβαγγέλης 3-2 τον Αστέρα Νίκης και τέλος, η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής σημειώθηκε στο παιχνίδι του Ταξιάρχη με τον Αστέρα Ιππείου 2-2 στην 7η αγωνιστική.

Ορφέας Κεραμειών - Αχιλλέας 2-0

Νίκησε και απέκτησε ψυχολογία

Καλό και δυνατό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Λουτρών, με τον Ορφέα να κερδίζει με 2-0 τον Αχιλλέα και να πηγαίνει στο ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής με τον Κεραυνό με καλή ψυχολογία. Το πάλεψε η ομάδα από την Πέτρα, η οποία βρέθηκε με το ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, πίσω στο σκορ, με το γκολ του Τάσου Κρασόπουλου. Τρία λεπτά μετά, ο Μπένι με εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο είχαν και οι δύο ομάδες, με τον Ορφέα να κλειδώνει την νίκη με σκόρερ τον Δημήτρη Γιακαλή στα μέσα του δεύτερου μέρους. Ο νικητής είχε και δοκάρι σε σουτ του Κρασόπουλου.