Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία28 Ιανουαριου 2020
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ  ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-4
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-4

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, η 2η συνεχόμενη για τον Αιολικό, που συνέτριψε τον Αχαρναϊκό με 4-0. Παραμένει αήττητος στον δεύτερο γύρο και ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Αντόνοφ με γκολ και δημιουργία φάσεων.  Κρητικός, Λαμπράκης και Τσιπάς, τα άλλα γκολ του νικητή.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ...

Εντυπωσιακό πέρασμα έκανε από το Μενίδι ο Αιολικός, σκορπίζοντας  στους τέσσερις ανέμους τον Αχαρναϊκό, συνεχίζοντας να κρατά το αήττητο στον νέο χρόνο. Η ομάδα από την Μυτιλήνη συμπλήρωσε τρεις νίκες με τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς στον πάγκο και αυτό που ενθουσιάζει ήταν η μεγάλη εμφάνιση που έκανε σε μια δύσκολη έδρα και επί ενός αντιπάλου που έπαιζε στο παιχνίδι την ύπαρξή του, όμως  η ήττα με 4-0 εξανεμίζει τις ελπίδες του για παραμονή. Από την άλλη, ο Αιολικός  βελτίωσε ακόμη πιο πολύ την θέση του και αναμένει τα επόμενα  παιχνίδια, για να συνεχίσει το νικηφόρο του σερί.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, οι παίκτες του Πέτροβιτς δεν βρήκαν αντίσταση από τον αντίπαλο, φθάνοντας στο απόλυτο 0-4 στο τέλος.

Οι διαθέσεις των παικτών του άρχισαν να φαίνονται από το 5', όταν ο Αντόνοφ στο επίσημο ντεμπούτο με την φανέλα της νέας του ομάδας  έκλεψε τις εντυπώσεις και απέδειξε ότι ήταν ένας παίκτης που χρειάζονταν στην ομάδα. Ο Βούλγαρος επιθετικός θα μπορούσε να είχε  σκοράρει, αλλά το πλασέ αποκρούστηκε από τον κίπερ του Αχαρναϊκού. Λίγα λεπτά μετά (17'), σέρβιρε με όμορφη σέντρα βρίσκοντας τον Κρητικό στην περιοχή και αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ. Ο Αχαρναϊκός απάντησε στο 37' με τον Παπαθανασίου, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

Πάλι ο Αντόνοφ χτύπησε δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο. Από κοντά  με υποδειγματικό σουτ έστειλε την μπάλα στα  δίχτυα για το 0-2, γκολ για το οποίο υπήρξαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για οφσάιντ.

Μάλιστα, από τις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε από τον πάγκο ο προπονητής Θανέλας. Το ημίχρονο έκλεισε με μια κεφαλιά του Κόκκορη, την οποία μπλόκαρε ο Βρονταράς.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ & ΣΙΔΗΡΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ

Δύσκολες εκτός έδρας νίκες πήραν την αγωνιστική αυτή Αετός και Όλυμπος, συναντώντας μεγάλα εμπόδια από τους αντιπάλους τους. Η ομάδα των Λουτρών καθάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο τον καλύτερο μέχρι τώρα Αρίωνα με 2-0, ενώ στην Φίλια η τοπική ομάδα έβαλε τα δύσκολα στον Όλυμπο, αλλά μπόρεσε και έφυγε με την νίκη στις αποσκευές του. Στην 17η  αγωνιστική, την νίκη της ημέρας σημείωσε ο Απόλλωνας, καθώς πέρασε με τρίποντο από την έδρα του Μεσοτόπου 3-2. Εύκολες εκτός έδρας νίκες για Προοδευτική 5-0 τον ΑΟΒ και Αιγέα 3-1 τον Ορφέα. Με το ίδιο σκορ 1-0 νίκησαν στα γήπεδά τους Γέρα και Ατρόμητος, Οδ. Ελύτη και Ανδρονικά.

Αρίων Μηθ. - Αετός 0-2

Καθάρισε ο Βλαστέλλης

Ο παλιός είναι αλλιώς και αποδεικνύεται στα δύσκολα. Ο Τζίμης Βλαστέλλης λόγω τραυματισμού δεν ξεκίνησε βασικός στην Στύψη, η ομάδα του ο Αετός βρέθηκε σε δύσκολη θέση από τον ρωμαλέο και παθιασμένο Αρίωνα και όταν ο προπονητής του τον έριξε στο παιχνίδι, με δύο προσωπικά τέρματα που σημειώθηκαν μέσα σε τέσσερα λεπτά (80-84') κατέφερε και ξελάσπωσε την ομάδα του γράφοντας το 0-2. Με το τρίποντο αυτό, ο Αετός διατήρησε την διαφορά των τριών βαθμών που τον χωρίζει από τον Όλυμπο, φέρνοντας σε πέρας ταυτόχρονα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Δυνατό παιχνίδι που είχε φάσεις,  πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο κίπερ Νίκος Δημόπουλος που έκανε καλές επεμβάσεις με τον Αετό να έρχεται φάτσα με το γκολ δύο φορές με Καπταγιάνη και Παπαδόπουλο και στον αντίποδα η καλύτερη στιγμή του γηπεδούχου ήταν η ευκαιρία του με το σουτ από τον Άνταμ, το οποίο απέκρουσε ο Κάμπερ.

ΕΜΑΣ Φίλιας - Όλυμπος 1-2

Δίκαιη νίκη

Δύσκολη αλλά δίκαιη στο τέλος νίκη πήρε στην Φίλια ο Όλυμπος με 2-1, όμως η διαφορά που τον χωρίζει με τον Αετό δεν άλλαξε. Πάνω στο χωμάτινο τερέν, οι παίκτες του Ολύμπου βρήκαν δυσκολίες και το παιχνίδι για αυτούς έγινε ακόμη πιο δύσκολο από την στιγμή που η αντίπαλος μπόρεσε με το καλησπέρα να προηγηθεί στο σκορ. Ήταν το 2' όταν ο Κύριλλος Νικόλοφ με όμορφη ενέργεια πλάσαρε ιδανικά τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 1-0. Το παιχνίδι που είχε ρυθμό σημαδεύτηκε πρώτα από δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα, με τον Κουνιάρη από πλευράς Φίλιας και τον Μαλακό για τον Όλυμπο. Εννιά λεπτά πριν από την ανάπαυλα, η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου μπόρεσε και αξιοποίησε μια πολύ καλή στιγμή φθάνοντας στην ισοφάριση με δυνατό σουτ του Λεωνίδα Καλουτζή.

Τις προϋποθέσεις για γκολ κίνησε ο Όλυμπος στο δεύτερο μισό, έχοντας, όμως, να αντιμετωπίσει και μια συμπαγή άμυνα, η οποία είχε κλείσει σωστά τους  διαδρόμους. Η εδαφική υπεροχή καρποφόρησε για τον περσινό πρωταθλητή στο τελευταίο 20λεπτο, με έναν έμπειρο παίκτη, ο οποίος έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά, σκοράροντας στο 70' με κοντινό πλασέ. Η Φίλια βγήκε μπροστά να απαντήσει, όμως δεν το επέτρεψε ο Όλυμπος, που πέρασε ένα δύσκολο απόγευμα από μια ομάδα που μέχρι τώρα, αν και νεοφώτιστη στην κατηγορία, έχει κλέψει τις εντυπώσεις.

ΑΟΜ - Απόλλων Δ. 2-3

Απόδραση με τρίποντο

Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι παίκτες του Μεσότοπου, σε καλύτερη αυτοί του Απόλλωνα Δαφίων, παίρνοντας με το σπαθί τους την εκτός έδρας νίκη με 3-2. Ένα τρίποντο που το ήθελαν διακαώς οι φιλοξενούμενοι, ώστε να μπορέσουν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Με την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών, ο Σταυρής με κοντινό πλασέ έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ, με το οποίο τελείωσε το πρώτο μισό. Δέκα λεπτά στην επανάληψη, ο Καβαλίκας με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα  τέρματα της ομάδας του. Άμεση, όμως, ήταν η απάντηση του ΑΟΜ, με τον Καδή να περνά στο παιχνίδι και στο 57' με πέναλτι που πήρε ο Τσατσάκης σε ανατροπή του να μειώνει σε 1-2. Ο Απόλλων, ο οποίος ήταν σκέτο φαρμάκι στις  αντεπιθέσεις, πέτυχε και τρίτο τέρμα, δέκα λεπτά πριν από το τέλος με τον Γρούβα. Τέσσερα λεπτά μετά, πάλι ο Καδής από την άσπρη βούλα μείωσε σε 2-3, πέναλτι που πήρε ο ίδιος και έστειλε στα αποδυτήρια τον Πονηρό, ο οποίος αποβλήθηκε ως τελευταίος στα μετόπισθεν των Δαφίων. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, χωρίς, ωστόσο, να αλλάξει το σκορ.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΕ ΑΓΡΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΗΣ

Με το δεξί και με τον πιο ιδανικό τρόπο έκαναν πρεμιέρα στα Play Off Αχιλλέας και Αστέρας Νίκης, που νίκησαν με το ίδιο σκορ 4-1 Κεραυνό και Ορφέα Άντισσας αντίστοιχα. Στην ισοπαλία με 1-1 έμειναν Ταξιάρχης και Πολιχνίτος, κατακτώντας τον ένα βαθμό.

Στον αντίποδα και στα Play Out, καταιγιστικοί αποδείχθηκαν Αλκιβιάδης - Αρίων Παλ. που συνέτριψαν Άναξο 4-1 και Αίγειρο 4-2 αντίστοιχα. Στην λευκή ισοπαλία έμειναν Καραβαγγέλης - Παπανικολής 0-0, νίκη εκτός για τον Αστέρα Ιππείου 2-1 τον Μακαρέα.

Ρlay Off

Ορφέας Αντ. - Αστέρας Νίκης 1-4

Σπουδαία νίκη

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, που του δίνει την δυνατότητα να κυνηγήσει την άνοδο, πήρε στην Άντισσα ο Αστέρας Νίκης, παίζοντας  εξαιρετικό ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο μισό, κερδίζοντας με 4-1 τον Ορφέα, ο οποίος έκανε άσχημο ξεκίνημα. Ο Ιντζές με σουτ  έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 37', σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος. Ο Αστέρας Νίκης μεταμορφώθηκε ισοφαρίζοντας στο 55' με τον Σαμιακό και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ανέβασε το σκορ. Στο 60' με πέναλτι του Λαγκόζι και μετά ακολούθησαν δύο γκολ από τον Ασβεστά, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Ο νικητής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε  με  2η κίτρινη ο Μετούσι.

Κεραυνός - Αχιλλέας 1-4

Ενισχυμένος & απολαυστικός

Ο Αχιλλέας Πέτρας δικαίως χαρακτηρίζεται ως το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο και την άνοδό του στην μεγάλη κατηγορία. Στην Μόρια ως φιλοξενούμενος του Κεραυνού, η ομάδα του Νίκου Τσολάκη απέδειξε πόσο μεγάλη δύναμη έχει, συντρίβοντας με  4-1  τον Κεραυνό, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σούπουλη, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (2', 63', 77'). Το άλλο γκολ του νικητή πέτυχε (63') ο Γιακαλής. Ο Κεραυνός είχε ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο (21') με γκολ του Κούτσα. Ευκαιρίες χάθηκαν και από τις  δύο πλευρές.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Την ερχόμενη Παρασκευή ολοκληρώνεται η χειμερινή μεταγραφική περίοδος και όσες ομάδες θέλουν ενίσχυση, τρέχουν να προλάβουν.

Οι μετακινήσεις παικτών που έγιναν το τελευταίο 48ωρο, είναι:

Απόλλων Δαφίων

Απέκτησε τον επιθετικό Βασίλη Παρέλη, ο οποίος έφυγε από τον Αιολικό. Καλή προσθήκη, με έναν παίκτη, ο οποίος θα βοηθήσει την ομάδα.

Αιγέας

Όπως είχαμε αναφέρει, ο Μαρίνος Ανηφόρου ανήκει πλέον στο  δυναμικό του Αιγέα. Ο ποδοσφαιριστής φορούσε  την φανέλα  του Μεσότοπου από πέρυσι, όμως ήθελε να αποχωρήσει, επιστρέφοντας  σε  μια ομάδα που πριν από τρία χρόνια είχε ξαναπαίξει, όμως για λίγο διάστημα.

ΑΟΜ

Σήμερα αναμένεται να ολοκληρωθεί επίσημα η μεταγραφή του Μιχάλη Ελευθερίου στον Μεσότοπο. Ο χαρισματικός επιθετικός πήρε την ελευθέρας του από τον Αιγέα και μετέβη σε μια άλλη καλή ομάδα, έτοιμος να δείξει την αγωνιστική του αξία. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΑΟΜ ετοιμάζεται να κάνει μια ακόμη δυναμική κίνηση, με επιθετικό  που αγωνίζεται ως φορ.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΝΙΚΗΤΡΙΑ Η ΣΑΠΦΩ

Με 1-0 νίκησε η Σαπφώ τον ΠΑΣ Λέσβου στο τοπικό ντέρμπι των γυναικών στην Γ' Εθνική, πιάνοντας στην πρώτη θέση τον Εθνικό, ο οποίος έκανε ρεπό. Καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, περισσότερες  ευκαιρίες χάθηκαν από πλευράς Σαπφούς, ενώ εμφανώς βελτιωμένος  παρουσιάστηκε ο ΠΑΣ Λέσβου, που προσπάθησε πολύ, αλλά δεν μπόρεσε σε ένα ακόμη παιχνίδι να σκοράρει. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 25' του πρώτου ημιχρόνου η Φρόσω Κατρακάζα. Η νικήτρια είχε και δοκάρι επίσης, στο πρώτο μέρος με την Ασημίνου.