Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία4 Φεβρουαριου 2020
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΓΣ ΜΑΡΚΟ 0-0

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Χωρίς να εντυπωσιάσει και με λίγες φάσεις στο ενεργητικό του, έμεινε στο στείρο 0-0. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Αντόνοφ. Ντεμπούτο για Μπατίζ, κράτησε το αήττητο και σε αυτή την αγωνιστική η ομάδα του Πέτροβιτς.

ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΟ Χ''

Ο Τζέσους Μπατίζ έκανε το επίσημο ντεμπούτο έστω και ως αλλαγή, ενώ η ομάδα του Πέτροβιτς μπορεί να μην κέρδισε αυτή την φορά, αλλά κράτησε το αήττητο που έχει από την αρχή των καθηκόντων του στην τεχνική ηγεσία. Τα δεινά για τον Αιολικό ήταν δύο στο παιχνίδι με το Μαρκό, την Κυριακή που πέρασε στον «Ταρλά». Πρώτον, ο τραυματισμός του Μίροσλαβ Αντόνοφ στο 66', με τον Βούλγαρο να υποβάλλεται σήμερα σε μαγνητική και δεύτερον, ακόμη δύο χαμένοι βαθμοί στην έδρα του, δεν του επέτρεψαν να ανέβει ψηλότερα. Ο Αιολικός, σε ένα παιχνίδι που είχε ελαφρά υπεροχή, δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, σημαδεύτηκε στο τέλος από λίγες φάσεις και δεν ικανοποίησε, μένοντας στο στείρο 0-0 με την Αθηναϊκή ομάδα, που έφυγε με τον πολύτιμο βαθμό.

Δίκαιο

Έτσι όπως κύλησε η αναμέτρηση, το 0-0 κρίνεται ως ένα δίκαιο αποτέλεσμα, με τον γηπεδούχο να διατηρεί μεν το αήττητο στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, αλλά να μην πείθει με την αγωνιστική του παρουσία. Οι καλύτερες στιγμές του ήταν η κεφαλιά  του Λαμπράκη στο 26', που πέρασε  έξω από το δοκάρι της Μαρκό, το δυνατό σουτ από τον Μπάρκα στο 40' που είχε την ίδια τύχη, ενώ στην επανάληψη, καλή στιγμή καταγράφεται στο 80' με το σουτ από τον Βαλιό, που ήταν άστοχο από καλή θέση. Με την σειρά του το Μαρκό θα μπορούσε να είχε στοχεύσει καλά στο 13' με το σουτ από τον Πινέιρο που δεν βρήκε στόχο, καθώς και το πλασέ του Σάμιου στις καθυστερήσεις, το οποίο μπλόκαρε ο Βρονταράς.

A' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΑ ΣΚΟΡ

Χωρίς να αλλάξει κάτι στην κορυφή κύλησε η 18η αγωνιστική το Σαββατοκύριακο. Ο Αετός επικράτησε με 4-0 των Βασιλικών, ενώ χορταστικό θέαμα πρόσφεραν Όλυμπος - ΑΟΜ στην Αγιάσο, με  νικητή τον Όλυμπο 6-3. Ευχάριστη έκπληξη Προοδευτική και Φίλια, που νίκησαν με  μεγάλο σκορ. Η ομάδα της Σκάλας συνέτριψε με 4-1 τον Ορφέα, η Φίλια νίκησε στην έδρα του Ελύτη 4-0 και μοιράζονται την τρίτη θέση. Νίκησε και έφθασε στον στόχο της παραμονής του ο Αιγέας  2-0  τον Απόλλωνα Δ., όπως και ο Αρίωνας Μηθ. που κέρδισε στην έδρα του 4-1 τον Ατρόμητο. Τέλος, η μοναδική ισοπαλία  σημειώθηκε στο παιχνίδι του Ανδρονικά με  την Αν/ση Γέρας  2-2.

Αετός - ΑΟΒ 4-0

Άνετος...

Περίπατος το παιχνίδι για τον Αετό, που δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες να φθάσει στην νίκη 4-0 με τον ΑΟ Βασιλικών και να πάρει ακόμη τρεις βαθμούς που τον κράτησαν στην κορυφή. Ο Διονυσάτος  φρέσκαρε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του, δίνοντας την δυνατότητα  σε νεαρούς παίκτες να αγωνιστούν και να πάρουν εμπειρία. Στο 10' σουτ από τον Βέντο κατέληξε στο δοκάρι. Στην εκπνοή του ημιχρόνου σε ασίστ του Μανιού ο Καπταγιάννης με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά στην επανάληψη ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να πετύχει το πρώτο του τέρμα με τον Αετό, διπλασιάζοντάς  τα. Πάλι ο Καπταγιάννης ήταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος στο 61', για να το κλείσει ο Μιχαλάκης στο 88'. Πολλές ευκαιρίες χάθηκαν από τους  γηπεδούχους, ενώ ιδιαίτερα καλός ήταν ο γκολκίπερ των Βασιλικών, που απέκρουσε αρκετά σουτ των αντιπάλων.

Όλυμπος - ΑΟΜ 6-3

Σπουδαίο ματς με γκολ & θέαμα

Άγριο φινάλε είχε το ντέρμπι της Αγιάσου, Όλυμπος Μεσότοπος, με τον γηπεδούχο να κάνει στο τέλος επική ανατροπή και από την κόλαση που είχε περιέλθει μπόρεσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο να ανατρέψει την όλη εις βάρος του κατάσταση και να φθάσει στο επιβλητικό για αυτόν 6-3. Τα ντέρμπι των δύο ομάδων προσφέρουν θέαμα και συγκινήσεις τα τελευταία χρόνια. Ο Μεσότοπος ήταν καλύτερος του περσινού πρωταθλητή μέχρι την στιγμή που προηγήθηκε με 3-2 και έδειχνε ότι μπορούσε να κάνει την ζημιά και να κερδίσει το καλύτερο για αυτόν. Η αφύπνιση, η σπιρτάδα και το ανακάτεμα στην σκακιέρα από τον προπονητή των τίτλων Θόδωρο Παπαλόπουλο, έφερε τα πάνω κάτω και έτσι ο Όλυμπος από το 74' έγινε ο κυρίαρχος, σκοράροντας με Βαξεβάνη 74' με σουτ από κοντά,  κεφαλιά του Τόρα 79' μετά από στημένο, κανονιά Πετρουζέλλη με  φάουλ στο 84'  και με τον ίδιο στην λήξη του ματς με κοντινό σουτ. Νωρίτερα ο Δασκάλου με ασύλληπτο σουτ  φάουλ  στο 14' έδωσε το προβάδισμα στον ΑΟΜ, με τον Φιλιανό να μην ολοκληρώνει ευκαιρία για το 0-2, τρία λεπτά μετά με τον Παπαλόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση στο 22' με τον Σφαμιδάκη, όμως στο ημίωρο ο Φιλιανός με πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΑΟΜ ζήτησε  πέναλτι σε πτώση του Τσατσάκη στην περιοχή. Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο έγινε το 2-2 με τον Βουργουτζή. Τα υπόλοιπα του ντέρμπι  με την ανατροπή, αναφέρονται παραπάνω.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΑΧΙΛΛΕΑ - ΑΣΤΕΡΑ Ν.

ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Αχιλλέας και Αστέρας Νίκης λίγες μέρες πριν από το μεταξύ τους  ντέρμπι, δεν νίκησαν στα γήπεδά τους Ορφέα Άντισσας 1-1 και Ταξιάρχη 0-0 αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να παραμείνουν μαζί στην κορυφή. Κερδισμένος ο Κεραυνός, που πέρασε με τρίποντο από την έδρα του Πολιχνίτου 1-0.

Στα Play Out, ο Αλκιβιάδης πέρασε από το Ίππειος 4-2 τον Αστέρα, απολαμβάνοντας και αυτή την φορά την μοναξιά της κορυφής. Νίκες για Αίγειρο 4-0 τον Μακαρέα και Αρίων Παλ. 3-2 τον Καραβαγγέλη.

Αχιλλέας - Ορφέας Αντ. 1-1

Πέταξε βαθμούς ο Αχιλλέας

Μοιρασιά στην Αγία Παρασκευή, με τον Αχιλλέα να πετά βαθμούς στο παιχνίδι με τον Ορφέα, αλλά και εξελίξεις μετά το πέρας του αγώνα. Συγκεκριμένα, αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Νίκος Τσολάκης, με τους λόγους του διαζυγίου να μην έχουν γίνει ακόμη γνωστοί. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για την νίκη, ο Αχιλλέας είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Σούπουλη στο 19' και κάποιες καλές στιγμές, τις οποίες οι παίκτες του δεν τελείωσαν. Ο Ορφέας έκανε το παιχνίδι, αλλά στο 72' από έναν δικό του παίκτη τον Βάσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ. Το παιχνίδι τελειώνει όταν ο διαιτητής σφυρίξει, με αποτέλεσμα σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων να έρθει στο 89' η ισοφάριση με τον Σαρόγλου και η ψυχρολουσία στο τελικό 1-1.

Αστέρας Νίκης - Ταξιάρχης 0-0

Συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία

Αν και είχαν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο, ο Αστέρας Νίκης και ο Ταξιάρχης στο φινάλε συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας 0-0. Ο γηπεδούχος Αστέρας είχε περισσότερες ευκαιρίες να βάλει το  γκολ, όμως οι παίκτες του έπεσαν πάνω σε μια αρκετά καλή αμυντική ζώνη, που στάθηκε στο ύψος της και ο Ταξιάρχης θέλησε να χτυπήσει στην κόντρα. Η καλύτερη στιγμή για τους παίκτες του Αστέρα Νίκης  ήταν η περίπτωση με το δοκάρι από τον Σαμιακό στο 40'.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

Τα μεσάνυχτα της περασμένης Παρασκευής έπεσε η αυλαία των χειμερινών μεταγραφών και πλέον οι ομάδες θα μπορούν, αν φυσικά το επιθυμούν, να απευθυνθούν μόνο σε ελεύθερους ποδοσφαιριστές για όσο διάστημα ισχύει το μέτρο αυτό. Στο νησί μας υπήρξαν ομάδες  που προέβησαν στην ενίσχυσή τους στο παρά πέντε της λήξης.

Ο Ατρόμητος Ανεμώτιας πήρε τον νεαρό μέσο Άγγελο Γαβαλά από τον Αιολικό, γιο του προπονητή της ομάδας του Ατρόμητου.

Στην Φίλια μεταπήδησαν ο Άκης Βαβλαδέλλης 24χρονος μέσος από τα Δάφια, ο Μαστραντωνάς αμυντικός μέσος και ο τερματοφύλακας Πατράκης που αποχώρησε από τον Αστέρα Ιππείου.

Ο Οδ. Ελύτης απέκτησε τον έμπειρο αμυντικό Γιώργο Κουρβανιό και η τωρινή του ομάδα είναι η έκτη στην καριέρα του.